Як зробити майбутню Здолбунівську громаду заможною знає Владислав СУХЛЯК
Виборча кампанія на міського голову Здолбунівської ОТГ вирушає на фінішну пряму. Усі кандидати активно представляють на розсуд громадськості свої передвиборчі програми. Зокрема, Владислав СУХЛЯК, добре відомий здолбунівчанам по роботі на посаді головного лікаря місцевої ЦРЛ, пропонує створити здорову, безпечну та заможну громаду. Що означає у його розумінні поняття «заможна громада», ми поцікавилися у самого кандидата.
- Найкраща характеристика такої громади полягає у тому, що у ній люди пов’язують власне життя та майбутнє своїх дітей і внуків саме з нею, а не дивляться у бік Рівного, Києва і тим більше, не планують працювати та жити за кордоном. А це можливо лише тоді, коли у твоєму рідному місті чи селі є робота, гідна зарплата, існує відповідний рівень соціальної підтримки та розвинута інфраструктура. Тобто, коли не бракує шкіл, садочків, лікарень, коли є куди піти відпочити з друзями або з сім’єю, себто створені усі умови для праці та дозвілля.
Але у реаліях сьогодення для української «глибинки» це радше утопія…
- Не погоджуюсь з Вами. Усе зробити реально, аби було бажання та вміння. Тим більше що чинне законодавство, на щастя, надає такі можливості для ОТГ, яких не було раніше. Головне – це свобода у плануванні, формуванні та використанні бюджету. Якщо при старому адміністративному поділі усі податки надходили спершу до державного бюджету, з якого потім у бюджет містечок та сіл поверталися крихти, яких ледь вистачало на утримання апарату міських та сільських рад, то тепер же більшість податків напряму потраплятимуть до бюджетів громад, зокрема, що найважливіше, 60% податків з доходів фізичних осіб (ПДФО). Громади, які утворилися першими, у 2015-2016 рр., збільшили за рахунок самофінансування та державних субвенцій власні бюджети у багато разів, а більшість з них, де було ефективне управління, зуміли за п’ять років якісно змінити інфраструктуру. Найкращими у цьому плані є Клесівська, Привільненська, Острожецька громади, де люди насправді відчули неабиякі позитивні зміни. Там, завдяки не державному, а власним бюджетам, ремонтуються дороги, будинки, відкриваються садочки, оновлюються школи, розвивається дрібний та середній бізнес. На жаль, Здолбунівщина у цьому сенсі пасе задніх, адже у нашому районі за п’ять років не була створена ЖОДНА громада. За цим показником він став найгіршим у області поряд з Корецьким. І що найприкріше, через відсутність ОТГ за п’ять років Здолбунівщина не отримала мінімум 60 млн. грн. державних субвенцій.
- Як Ви гадаєте, у цьому винен голова районної ради Олег Дацюк?
- Не буду тут нічого коментувати, тим більше, що пан Олег мій конкурент на виборах голови Здолбунівської громади. Нехай краще замість мене оцінять його роботу та скажуть своє слово виборці. Але як би там не було, я впевнений, що за умови ефективного менеджменту, ще не пізно надолужити згаяне.
І що Ви розумієте під поняттям «ефективний менеджмент»?
- Усе просто. Ні для кого не секрет, що гроші у бюджеті є тоді, коли їх: а)заробляєш; б)економиш, тобто витрачаєш раціонально. У громад є три джерела фінансування – внутрішнє, зовнішнє та державне (субвенції). Всі ці джерела тісно пов’язані між собою. Для того, щоб збільшувати той же самий ПДФО, потрібно, щоб люди працювали та мали доходи, аби сплачувати податок. Значить, потрібно створювати нові робочі місця, розвивати виробництво. А для того, щоб відкривати нові підприємства, потрібні інвестиції, у тому числі й з-за кордону. І останнє, щоб інвестор прийшов у нашу громаду, потрібно створити необхідне підґрунтя для цього, викорінити «кумівство», забезпечити прозорість тендерів. Роботу мають отримувати не «кишенькові» фірми, пов’язані з місцевими чиновниками, депутатами, чи їхніми родичами, а ті, які запропонують найкращі умови для громади. Інвестор має бути впевнений, що не втратить власні кошти, коли перед його бізнесом будуть запалювати «червоне світло» або й взагалі «віджиматимуть».
Звичайно, ми уже маємо іноземні інвестиції, скажімо, на тому ж ПАТ «Волинь-цемент», але цього замало. І ще одне – треба максимально залучати грантові кошти, їх можна максимально витрачати на соціальну сферу, освіту та медицину. У мене є чималий особистий досвід у цьому напрямку за часів роботи на посаді головного лікаря у Здолбунівській ЦРЛ. За грантові та спонсорські кошти ми відремонтували пологове відділення, придбали чимало необхідного медичного обладнання. Упевнений, що зумію застосувати власний досвід з наповнення бюджету і на посаді голови громади. У нас обов’язково має бути відділ з проєктного менеджменту, головною метою якого і має бути залучення грантових коштів.
- Тобто, слід, збільшити кількість посад у виконкомі, розширити чиновницький апарат…
- Ні, навпаки, його скоротити. Нам слід відходити від совкового менталітету, де особа отримує платню за відпрацьовані, а часто-густо за просиджені на роботі години, а не за результат. Згадується такий віршик – «День робочий невеличкий у конторі в нас, дов’язала рукавички, вже й додому час». Ось цього точно у нас не має бути. Слід скоротити усі непотрібні посади, а на інші підібрати якісні кадри, котрі даватимуть результат. І оплату їм також забезпечити гідну. Тобто, при однакових витратах на утримання апарату ефективність праці буде вищою, а спеціалісти отримуватимуть більші зарплати, ніж раніше. Все дуже просто. Але конкурси мають бути чесними і прозорими, головним принципом відбору мають бути професіональні якості кандидата на ту чи іншу посаду, його бажання працювати і давати результат, а не те, що він є чиїмось протеже.
- Багато голів сільських рад і побоювалися ініціювати чи підтримувати створення громад через можливу втрату своїх посад.
- Це насправді так. Але я їх заспокою. Вважаю, що у кожному населеному пункті громади має бути власна адміністрація, старостат, який би відповідав за розвиток села. Для мене Здолбунівська ОТГ – це не тільки сам Здолбунів, це ще й усі села, котрі з ним об’єдналися. Тому вони не мають бути обділеними. Зокрема, моя програма передбачає, що у кожному селі обов’язково має бути реєстратор від ЦНАПу, аби людям не потрібно було їздити за необхідними довідками у Здолбунів. Те ж саме виробництво потрібно розвивати не тільки у місті, а й у селі. Зокрема створювати фермерські господарства.
І приклади у районі уже є – так кілька років тому у селі Нова Мощаниця створено першу в області молочну сімейну ферму, на якій зараз на утриманні уже більше 20 голів ВРХ. Це і власний бізнес, і забезпечення самої громади якісним продуктом. Далі – більше. Люди скаржаться, що великі комбінати за безцінь скуповують зернові, картоплю, молоко. Вести підсобні господарства, особливо маленькі, невигідно. Саме тому у нас багато полів заростають бур’яном, масово скорочується поголів’я худоби. З цим боротися не так і складно – потрібно створювати переробні підприємства прямо на місцях. Це можуть бути консервні, овочесушильні, м’ясопереробні чи молочні комбінати. Це, знову ж таки, нові робочі місця і гідна зарплата. Взагалі бачу ідеальною ситуацією у громаді – такий собі симбіоз міста і села, здорову конкуренцію між ними. Звісно, аби люди їхали в село на роботу, або молоді спеціалісти залишалися в ньому, для них треба створити гарні умови – в селі має бути садочок, як мінімум, початкова школа, ФАП чи амбулаторія, гарне сполучення зі Здолбуновом, відремонтовані дороги.
Особисто дбатиму про збереження важливих об’єктів соціальної інфраструктури у селах громади, це обов’язкова умова їхнього розвитку. Для цього і існує бюджет громади, у який надходять податки. Відтак, люди, що сплачують їх, мають право на гідні умови праці, відпочинку та на соціальний захист. При умілому, чесному і відповідальному управлінні справді можна побудувати саме таку ось ЗАМОЖНУ громаду.
політична реклама
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.