МЕДІАГРАМОТНІСТЬ
Як захиститись від дезінформації
Дотримуйтесь наступних порад:
- Поширюйте інформацію лише з перевірених джерел. Достовірна інформація від державних органів — на їхніх офіційних сторінках у соцмережах чи каналах Суспільного мовлення.
- Не вірте повідомленням про припинення боротьби з боку української армії. Така інформація — типовий прийом для деморалізації населення. Ви маєте пам’ятати, що в разі ворожої агресії українські силовики неухильно чинитимуть опір.
- Якщо перервався інтернет-зв’язок або сторінки державних органів недоступні, звертайтесь по інформацію до Суспільного мовлення. Налаштуйте радіоприймач на частоту свого міста заздалегідь, дізнатись частоту мовлення можна на сайті nrcu.gov.ua/maps. Якщо маєте стаціонарну радіоточку – користуйтеся нею.
- Не поширюйте інформацію про переміщення українських військ. Ви можете нашкодити тим, хто захищає вас.
- Не вірте повідомленням про умисні обстріли мирного населення, нібито вчинені українськими військовими. Таким чином агресор намагається підірвати вашу довіру до захисників.
- Не діліться неперевіреною інформацією про перебіг бойових дій. Такі дані мають лише органи безпеки та оборони України. Інформація з будь-яких інших джерел чи приватних сторінок у соцмережах може не відповідати дійсності.
- Перевіряйте патріотичні на вигляд, але сумнівні за змістом повідомлення та заклики. Агресор може прикриватись гаслами й українською символікою.
6 порад медіаграмотності
Поради та правила вживання інформації.
- Формуйте свою стрічку новин у соцмережах безпристрасно
У сучасному суспільстві контент має змогу створювати кожен. Але якщо вам не подобається інформаційний продукт, ви маєте право адекватно зреагувати і відмовитися від нього. Не варто додавати друзів, жаліючи, демонструючи мережевий альтруїзм. Не додавайте людей тільки тому, що у них милі фотографії або це ваші старі знайомі. Тут потрібен тверезий розрахунок і свідомий вибір.
- Видаліть недостовірні джерела
Якщо людина публікує дурниці, це достатній аргумент, щоб видалити її зі свого кола друзів.
- Не відволікайтесь на те, що для вас не важливо
Вам не обов’язково стежити за модними трендами, розуміти політику, бути в курсі всіх коливань валютного ринку і знати імена голлівудських акторів. Ви маєте право чогось не знати, не цікавитися чимось, не стежити за цим.
- Слідкуйте за якістю
Інформаційне середовище складається з простих і складних вуглеводів. Прості вуглеводи засвоюються на льоту, дарують моментальну насолоду і шкодять здоров’ю. Після такої їжі апетит подвоюється – ви починаєте потребувати більшої дози доти, поки не відчуєте себе погано.
Повільні вуглеводи, навпаки, складні для засвоєння. Але саме вони можуть дати відчуття наповненості, змісту і мають складати основу вашого інформаційного меню. Це, наприклад, якісна аналітика, пізнавальна інформація, освітні проєкти.
- Живіть своїм життям
Багато медіа дублюють інформацію з інших медіа, які, у свою чергу, отримали інформацію з третіх джерел, а ви це все поглинаєте. Закрийте стрічку і живіть повноцінним життям.
- Виділяйте час, щоб подумати
Відволікайтеся від нескінченного потоку інформації та її аналізу. Побудьте в тиші, подивіться, послухайте. Не бійтеся чогось не розуміти або проґавити час, не споживаючи нові дані. Профільтруйте свої думки, давши їм ковток інформаційного детоксу.
Види мови ворожнечі, які, зокрема, транслюються і через медіа
1) Заклики до насильства (тобто у зв’язку з конкретною ситуацією, із зазначенням об’єкта насильства; проголошення насильства прийнятним засобом у своїх статтях, повідомленнях тощо, зокрема й у вигляді прямих закликів до насильства щодо групи).
2) Пряме підбурювання до дискримінації, зокрема у вигляді загальних гасел.
3) Завуальовані заклики до насильства і дискримінації (пропаганда «позитивних», історичних або сучасних, прикладів насильства чи дискримінації; вислови на кшталт «добре б зробити з …», «давно час …» тощо).
4) Створення негативного образу етнічної, релігійної чи певної соціальної групи (пов’язане не з конкретними подієвими звинуваченнями, а швидше передане ширшими термінами, загальним змістом чи інтонацією тексту або фрагмента тексту).
5) Виправдання історичних випадків насильства і дискримінації (вислови на кшталт «турки різали вірменів у 1915 році заради самооборони»).
6) Публікації та висловлювання, які піддають сумніву загальновизнані історичні факти насильства і дискримінації (наприклад, заперечення Голокосту чи твердження, що «кримських татар вислали за те, що вони стали на бік Гітлера»).
7) Твердження про неповноцінність (нестача культурності, інтелектуальних здібностей, нездатність до творчої праці) тієї чи іншої етнічної, релігійної або певної соціальної групи як такої (на кшталт «вони придатні тільки для підмітання вулиць»).
8) Твердження про історичні злочини тієї чи іншої етнічної або релігійної групи як такої (на кшталт «вони завжди вдавалися лише до насильства», «вони завжди змовлялися проти нас»).
9) Твердження про кримінальність тієї чи іншої етнічної або релігійної групи (наприклад, «усі вони – злодії»).
10) Твердження про моральні недоліки тієї чи іншої етнічної або релігійної групи («євреї користолюбні», «цигани – ошуканці»).
11) Міркування про непропорційну перевагу тієї чи іншої етнічної або релігійної групи в матеріальному достатку, представництві у владних структурах, пресі тощо.
12) Звинувачення в негативному впливі тієї чи іншої етнічної, релігійної або певної соціальної групи на суспільство, державу («розмивання національної ідентичності», «підривання традиційних цінностей» тощо).
13) Згадка певної групи або її представників як таких у принизливому або образливому контексті (зокрема в кримінальній хроніці або просто при згадці етноніма).
14) Заклики не допустити закріплення в регіоні (районі, місті тощо) представників тієї чи іншої етнічної або релігійної групи (наприклад, розмірковування про неприпустимість будівництва мечеті у «православному місті»).
15) Цитування явно ксенофобних висловлювань і текстів без коментаря, визначального розмежування між позицією інтерв’юйованого і позицією журналіста; надання місця в газеті для явної ксенофобської пропаганди без редакційного коментаря чи іншої полеміки.
16) Звинувачення групи в спробах захопити владу або в територіальній експансії (у буквальному розумінні, на відміну від закликів не допустити закріплення в регіоні).
17) Заперечення громадянства (тобто згадка про громадян як про іноземців чи «негромадян» через їхню етнічну ідентифікацію).
Кібербезпека
Подбайте про захищеність ваших пристроїв та облікових записів.
Ненадійні паролі – легка здобич для ворожих хакерів і шахраїв.
Дотримуйтесь цих простих правил:
- замініть паролі в соцмережах, на банківських акаунтах та всіх сайтах, де може бути ваша персональна інформація, на надійніші. Усі паролі рекомендовано змінювати раз на місяць;
- регулярно перевіряйте паролі на витік. Сервіс “Have I Been Pwned?” чудово підійде для цього;
- використовуйте менеджери паролів – це спеціальні застосунки, які зберігають ваші паролі в зашифрованому вигляді, і вам не доведеться запам’ятовувати всі складні комбінації, а лише пароль від самого застосунку. (Рекомендовані: 1Password, KeePassXC, Dashlane або менеджери в антивірусних програмах);
- двофакторна аутентифікація – це звичайна двоетапна перевірка при вході в акаунт. Налаштуйте її. Тоді при спробі зламу ви отримаєте SMS-повідомлення з проханням підтвердити вхід в акаунт.
- встановлюйте екранний пароль, графічний ключ або біометричний захист (відбиток пальця, розпізнавання обличчя чи голосу) для розблокування пристроїв.
- замініть стандартний PIN-код до SIM-карти.
А які паролі надійні? Ті, що…
- не містять поширених поєднань букв і слів; символів, що повторюються або йдуть один за одним (0000, 1111, abc123); вашого імені, прізвища, дати народження; імені, прізвища або дати народження ваших батьків, дітей, чоловіка або дружини;
- натомість містять спеціальні символи, цифри, великі та малі літери в кількості понад 8, а також слова, яких немає в українській чи англійській і, бажано, в інших мовах теж;
- створені за допомогою сервісу генерування паролів (наприклад, cyberpolice.gov.ua/generate-password);
- використовуються тільки в одному сервісі (на кожен сервіс чи поштову скриньку – свій унікальний пароль);
- не зберігаються у вас на смартфоні або ноутбуці в нотатках чи на наліпці на вашому ноутбуці, що стоїть посеред офісу;
- їх немає в базі haveibeenpwned.com;
- їх не знають ваші рідні, кохані, колеги;
- ті, що істотно відрізняються від минулого пароля, що використовувався на цьому ж сервісі.
Як захиститись від зловмисних розсилань у месенджерах
Ворог не полишає спроб кібератакувати українців. Небезпечні файли хакери можуть розсилати в месенджерах, які ми використовуємо.
Часто ворог маскує повідомлення як такі, що надходять нібито від державних українських структур чи правоохоронних органів.
Запам’ятайте: державні органи й служби не розсилають у месенджерах повідомлення з проханням відкрити вкладений файл і не просять надати дані банківських карток, паспортну інформацію, дані персональних акаунтів у соцмережах тощо.
Ось правила безпечного налаштування популярних месенджерів:
Telegram
Відкрийте меню “Налаштування” та перейдіть у розділ “Конфіденційність та безпека”.
Оберіть у ньому такі пункти:
Хто може бачити номер телефону – Ніхто
Хто може знайти за номером – Мої контакти
Хто може бачити час моєї останньої активності – Ніхто
Хто може бачити фото та відео мого профілю – Мої контакти
Хто може додавати посилання на мій обліковий запис під час надсилання моїх повідомлень – Мої контакти
Хто може мені телефонувати – Мої контакти або Ніхто
У розділі “Виклики” для Peer-to-peer слід також встановити значення – Мої контакти
(це параметр, який дозволяє отримувати або не отримувати вашу IP-адресу користувачам, які вам телефонують)
Хто може додавати мене до чатів – Мої контакти
Двоетапна перевірка – Встановити пароль
Відкрийте меню “Налаштування”, перейдіть у розділ “Обліковий запис”, у якому оберіть “Конфіденційність”.
Оберіть такі пункти:
Востаннє в мережі – Ніхто
Фото профілю – Мої контакти
Групи – Мої контакти
Налаштування – Обліковий запис – Двоетапна перевірка – Увімкнути
Viber
Оберіть меню “Додатково” і налаштуйте там такі пункти:
Параметри – Виклики і повідомлення – встановіть тумблер навпроти “Блокування невідомих абонентів”
* “встановити” або “зняти тумблер” означає натиснути на перемикач біля параметру. Якщо він фіолетовий – функцію ввімкнено, якщо прозорий – функція не активна.
Параметри – Загальні – Використовувати проксі-сервер
Вкладку “Конфіденційність” налаштуйте таким чином:
- встановіть тумблер навпроти “Автоматична перевірка на спам”
- зніміть тумблер навпроти “Одноранговий зв’язок”
- встановіть тумблер навпроти “Запити”
- Контролюйте, хто може додавати вас у групи, – перейдіть в “Настройка додавання в групи” і поставте галочку навпроти “Мої контакти”
- зніміть тумблер навпроти “Пропонувати друзів”
- Особисті дані – зніміть тумблери навпроти “Збирати аналітику”, “Дозволити персоналізацію контенту” та “Дозволити служби точної геолокації”
Зверніть увагу на функції “Запит ваших даних” і “Видалити ваші дані” та перегляньте, які саме дані про вас зберігаються на серверах Viber.
Signal
У меню “Налаштування” відредагуйте такі пункти:
Приватність – Зникаючі повідомлення – виберіть безпечний для вас період, упродовж якого в чаті зберігатимуться відправлені повідомлення (пропонуються опції від 30 секунд до 4 тижнів, також можна встановити власний таймер)
Приватність – Безпека програми – встановіть тумблер навпроти “Блокування екрану”
Приватність – Безпека програми – встановіть тумблер навпроти “Клавіатура в режимі інкогніто”
85% кібератак пов’язані з людським фактором.
Кожні 11 секунд хакери атакують когось у мережах
Поради, які допоможуть вам вберегтися
Інтернет
- Пам’ятайте: усе, що потрапляє в інтернет, там і залишається
- Використовуйте лише сайти із захищеним з’єднанням. Усі захищені сайти починаються з https://
- Якщо є вибір між публічним Wi-Fi та мобільною мережею, використовуйте 3G/4G
Соціальні мережі
Не використовуйте робочий е-mail та однакові паролі для всіх соціальних мереж
- Видаляйте застарілі чи непотрібні облікові записи
- Слідкуйте за об’ємом інформації, який ви публікуєте в мережі (персональні чи чуттєві дані, геолокація тощо)
- Видаліть підозрілі підключення сторонніх сервісів до ваших акаунтів
- Вкажіть довірені контакти Facebook. Якщо хтось раптом зможе увійти в Facebook з вашим обліковим записом, друзі допоможуть вам повернути над нею контроль, якщо ви заздалегідь вкажете Facebook кому ви довіряєте.
- Створіть окремо пошту для роботи і пошту для реєстрації на інформаційних порталах
- Не завантажуйте та не відкривайте вкладені файли з листів, що надіслані незнайомими особами
- Перевіряйте доменне ім’я відправника, перевіряйте коректність написання (наприклад @mil-gov.ua замість @mil.gov.ua )
- Небезпечні листи виглядають загрозливо, лякають на емоційному рівні
Поради, як діяти у надзвичайних ситуаціях
СВІТ, ГАЗ, ВОДА
Терор мирних жителів із боку росії триває. Після масованих обстрілів сотні тисяч українців залишилися без світла, води та газу. Відновлювальні роботи тривають, комунальні служби працюють оперативно – й невдовзі електро-, газо- та водопостачання повернеться в усі домівки.
Та хоч би що сталося, не панікуйте. Поки триває війна, ми маємо бути сильними й готовими долати труднощі. Тому користуйтеся пам’яткою про те, як діяти в разі зникнення світла, води та газопостачання.
Що робити, коли зникло водопостачання?
- По-перше, потрібно перекрити всі крани.
- Уже зараз запасіться питною водою з бюветів, колодязів, шахтних колодязів, пунктів розливу питної води.
- Використовувати для приготування їжі рекомендують фасовану питну воду, яка продається в магазинах.
- У жодному разі не рекомендується вживати воду з відкритих водойм, її можна використовувати лише для технічних цілей.
- Якщо вода зберігається тривалий час, кип’ятіть її для пиття та приготування їжі.
Як підготуватися на випадок відсутності газу?
- Закупіть сухий спирт, туристичні примуси та балони з газом для них.
- Підготуйте туристичний пальник для приготування їжі.
- Створіть запаси продуктів швидкого приготування / тривалого зберігання.
- По змозі сплануйте варіант переїзду на зиму в будинок із пічним опаленням.
Як діяти в разі аварійної ситуації в газовій мережі?
- Закрийте газовий вентиль у своєму будинку, допоможіть це зробити сусідам літнього віку.
- Для приготування їжі у дворах використовуйте мангали, печі, буржуйки.
- Пам’ятайте! Категорично заборонено опалення квартир дров’яними котлами або буржуйками.
Як підготуватися до відключення електроенергії?
- Придбайте все, що може стати у пригоді на випадок відключення світла: свічки, ліхтарики, сірники, світильники на батарейках, адаптер для зарядження телефона в автомобілі.
- Завчасно зарядіть телефон, тримайте зарядженими павербанки, акумулятори та інші батареї.
Як діяти в разі аварійної ситуації в електромережі?
- Вимкніть усі побутові електричні прилади, відімкніть із розеток.
- У разі обриву чи провисання дротів у жодному разі не наближайтеся до них.
- Будьте особливо обережними під час використання свічок та сухого спирту.
І в будь-якій ситуації — підтримуйте одне одного, діліться теплом і світлом із сусідами й рідними. Ворог прагне зламати нас, залишивши в темряві й холоді. Однак йому не вдасться — українці здатні згуртуватися й розв’язати будь-яку проблему. Рашистам цього ніколи не зрозуміти, адже темнота всередині них.
ТЕЛЕФОН
У зв’язку з масованими обстрілами інфраструктури України нагадуємо поради, якщо раптом зникне мобільний зв’язок.
Якщо перестав працювати ваш мобільний оператор слід:
- відключити автовибір мережі:
на Android: Налаштування – Мобільна мережа (чи Підключення) — Оператор;
на iOS: Параметри – Стільникові дані — Вибір мережі; - знайти й вибрати доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи lifecell;
- якщо зареєструватися не вдалося, спробувати ще раз або вибрати іншу мережу;
- перевірити можливість вихідного дзвінка, SMS.
Тарифікація зберігається відповідно до тарифного плану вашого оператора.
Важливо: раз на день намагайтеся повернутися до мережі свого оператора. Вручну або увімкнувши автовибір мережі.
Якщо покриття немає взагалі:
Існують додатки, встановлені на телефоні, які дозволяють спілкуватися із сусідами навіть за відсутності покриття.
Bridgefy – програма для обміну повідомленнями без підключення до мережі. Працює так само як і сучасні месенджери, але її можна використовувати без підключення до мобільної мережі або служби коротких повідомлень (СМС).
Walkie Talkie – додаток, який перетворює телефон на рацію. Для додатку потрібне підключення до Wi-Fi або мережі, але з дуже стислим трафіком. Він може працювати навіть на старому 2G-з’єднанні, якщо на телефоні дуже низька швидкість інтернету.
Two Way: Walkie Talkie – діє як традиційна рація. Можна вибрати номер каналу або місце перебування, використовуючи карту, і поговорити з будь-ким у тому ж каналі. Додаток підтримує роботу у фоновому режимі із мінімальним використанням батареї.
Що треба знати про укриття
У різних областях України лунають сигнали тривоги, які сповіщають населення про повітряну небезпеку. У цей час рекомендовано слідувати в сховища.
ТИПИ СХОВИЩ
Існує 3 типи укриттів для цивільних — сховища, протирадіаційні укриття й найпростіші укриття.
Перші дві групи споруд зазвичай більш віддалені від житлових чи приватних будинків. Це можуть бути сховища на території заводів, лікарень. Але через віддаленість вони не можуть слугувати укриттями в разі небезпеки.
Небезпеку можна перечекати у цокольних або підвальних приміщеннях, підземних паркінгах та підземних переходах. Дуже добре, якщо вони мають два і більше виходів. Жителі великих міст, де є метрополітен, можуть сховатися на платформах станцій або в переходах.
У сховищі має бути:
— система вентиляції
— підведене водопостачання та опалення
— запас харчів
На що звернути увагу під час пошуку укриття
Сховище – це герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації. Щоб знайти такі приміщення, шукайте позначки «Укриття» чи «Об’єкт цивільного захисту».
Усі позначені укриття мають відповідальну особу, яка у разі небезпеки відчинить двері сховища. Якщо такої людини немає, необхідно звернутися до представництва місцевої влади по інформацію.
Якщо ви опинились в укритті вперше, то зверніть увагу на виходи та розташування вогнегасників. Бо у разі надзвичайної ситуації (загоряння, що може виникнути від вибуху) варто реагувати миттєво.
Правило «двох стін»: від небезпеки вас має відділяти щонайменше 2 стіни. Бо одна, ймовірно, зруйнується від удару, а друга вбереже від уламків стіни, скла тощо. Зазвичай це тамбур, коридор чи передпокій.
Правило 2 виходів. Вам треба знати, що з укриття є щонайменше 2 виходи. Тому підвал чи гараж з одним виходом — це пастка. Його може завалити уламками будинку або під час пожежі вихід буде заблоковано. Крім кількох виходів, вони оснащені датчиками диму та передбачені системи пожежогасіння.
Мій дім – моя фортеця. Якщо дуже узагальнити, то перший поверх завжди може завалити, бо падатимуть уламки конструкції зверху. Верхні теж несуть небезпеку, бо на дах завжди може щось впасти, зруйнуватися конструкція.
Що може знадобитися у сховищі
Є військове правило трьох: 3 хвилини без повітря, 3 дні без води, 3 тижні без їжі. Тому в кожному укритті, в яке ви захочете спуститися, має бути автономна система кондиціювання та подачі води.
Крім того, з собою треба взяти тривожний рюкзак, аптечку та запас їжі.
Якщо спускаєтеся до сховища з дітьми, то потрібні змінні та теплі речі, медикаменти, засоби гігієни, іграшки.
Якщо спускаєтесь з чотирилапим другом, не забудьте його документи, миску, воду та запас корму (хоча б на декілька днів).
ТЕЛЕФОНИ РЯТУВАЛЬНИХ ТА АВАРІЙНИХ СЛУЖБ
- 112 — єдиний номер виклику всіх служб екстреної допомоги. Якщо зателефонувати за цим номером – диспетчер викличе бригаду потрібної служби;
- 101 – Пожежна допомога;
- 102 – Поліція;
- 103 – Швидка медична допомога;
- 104 – Аварійна служба газової мережі.
Ця публікація була створена за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та громадської організації “YouthUp”. ЇЇ зміст є відповідальністю Громадської організації “ЗЕОН” та необов’язково відображає позицію ЮНІСЕФ або YouthUp»