Олександр Панасюк: “Поліцейські під час війни — захисники рідного краю”
Олександр Панасюк працює на посаді начальника відділення поліції № 6 Рівненського районного управління поліції у місті Здолбунів. Інтерв’ю із керівником поліції з нагоди річниці створення Нацполіції та життя громади у воєнний час.
Його стаж роботи поліцейським розпочався ще з далекого 2000, тобто уже 22 роки.
Також він зазначає, що цю посаду обіймає 2й раз. Уперше працював з 2013 по 2016 роки, потім був переведений на інше місце, а в січні 2022 його призначили знову на фактично малу Батьківщину, адже родом із сусідньої Здовбиці.
Робота поліції під час війни
З 24 лютого був введений воєнний стан, звичайно, як і всі інші підрозділи наш також був піднятий по бойовій тривозі, з того часу я форми не знімав, тому що воєнний час вимагає великого зосередження і готовності будь-коли до певних дій, у залежності від тих команд, які будуть поступати від вищого або нашого військового керівництва.
Але Рівненська область на сьогодні не є тою, що активно воює, тому вся наша увага й зусилля концентруються на підготовці при потребі вступити в бій та здобути перемогу.
Ми працюємо над укріпленням адміністративного приміщення; підготовлюємо укриття, різного роду зброю й боєприпаси; ще є особиста підготовка.
Психоемоційний стан
Робота під час війни забирає дуже багато психологічних сил, адже є велике психоемоційне навантаження на людей, котрі не лише мають постійні переживання, але й змушені виконувати свою повсякденну роботу.
Різного роду рекомендації щодо посилення свого психоемоційного стану проводить представник відділення, який має відповідну психологічну допомогу. Окрім цього сильні духом люди можуть це робити в плані самопідготовки.
Варто зазначити, що нам не доводиться запрошувати професійних психологів, щоби з їхньою допомогою налаштовувати себе на роботу або на роботу в особливих специфічних умовах, тому що кожний поліцейський, який працевлаштовується — проходить обстеження і в силу своїх психоемоційних можливостей може або не може нести службу.
Злочинність
Вона в перші тижні, місяці знизилася практично до нуля, виявляли лише наркоманів чи осіб, які незаконно зберігають наркотики.
Проте зараз, коли війна вкорінилася, то злочинці підіймають голову й вчиняють злодіяння. Поширеним є шахрайство, люди морально втомилися й втратили пильність, а шахраї цим користуються і легко можуть заволодіти коштами чи іншим майном.
Олександр Панасюк говорить, що порівнюючи злочинність з аналогійним періодом минулого року, то вона зменшилася на 30%.
Але розкриття їх збільшилося. Один з тих факторів, які запобігли злочинності, є збільшена кількість нарядів. На початку війни в мене заступало близько 70 осіб щодобово, це разом із військовослужбовцями й пенсіонерами органів. Це пенсіонери органів внутрішніх справ, що себе адекватно почувають і можуть з нами в силу своїх фізичних можливостей нести службу.
2 м фактором, на мою думку, стало посилення відповідальності за вчинення майнових злочинів, так звана боротьба з мародерством, адже будь-який майновий злочин, який вчинявся і кваліфікувався по більшій суворості передбачав серйозну відповідальність.
Колаборанти
Слово колаборант для багатьох стало новим. Натепер внесено зміни до КК України у статтю 111, яка передбачає відповідальність за колаборативну діяльність.
Колаборативна діяльність — це різного роду сприяння ворогу в проведенні агресивної війни проти України.
Воно може бути як активне, так і пасивне, будь-які «вітання» ворожої армії караються законом і дві людини з нашого району вже понесли за це відповідальність.
Проявлялися різні види дій, наприклад, заклики в громадських місцях, що прийде «рускій мір» і всім стане легше жити.
Або у соціальних мережах ставити уподобайки ворожим постам і тим самим вітати агресора.
Я б за це зробив відповідальність не таку, як зараз в Кримінальному кодексі, а карав би довічним позбавленням волі, адже це розпалювання у суспільстві доволі негативної атмосфери, яку допускати не можна.
Продовжіть речення: «Поліціянти під час війни — це…»
…це захисники рідного краю. Адже військові формування знаходяться в зоні активних войових дій, а якщо буде зненацька військове вторгнення ми перші стоятимемо на дорозі ворога, тому що ми озброєний напіввоєнізований підрозділ, якому будуть надані відповідні команди по зупинці ворога.
Зміни
Звичайно, кожного дня шліфується і корегується будь-яка діяльність, яка пов`язана зі службовим відрядженням, виконанням інших завдань. Але функції Нацполіції знаходяться на тому самому рівні, що й були, вони прописані в законі України про поліцію і полягають в наданні захисту громадянам. Це захист життя й здоров`я громадян, їхнього майна, охорона громадської чи публічної безпеки й порядку й т.д
Якщо вдуматися у ті поліційні послуги, що ми надаємо, то вони зводяться до того, що при військовій агресії ми будемо їх здійснювати й надалі, захист життя і здоров`я наших громадян чи військових, чи ні, це ситуації не міняє. Відмінність тільки в тому, що порядок застосування зброї під час агресивного стану став спрощений.
Поліцейські офіцери громади
Нагадаємо, що 20 липня меморандум про співпрацю та партнерство із ГУНП (Головне управління Національної поліції) підписали голови Здовбицької та Мізоцької територіальних громад Рівненського району.
Зараз Здолбунівська громада має два поліцейські офіцери, які обслуговують території. Їхні функції не відрізняються від тих дільничих офіцерів поліції, які служать на території нашого міста.
З моєї професійної точки зору, до них особливих зауважень немає, тому що вони як і під час служби, так і під час обслуговування нашої громади характеризуються досить позитивно.
Громада також допомагає їм, забезпечуючи автомобілем, пальним, що набагато спрощує порядок виконання своїх службових обов’язків та робить поліцейських офіцерів мобільними.
Люди на своїх місцях, вони пройшли конкурс й гарно працюють.
Нехтування безпекою
Коли по території нашого району (колишнього Здолбунівського) був удар (прильот), то люди, підприємці в магазинах й інших закладах перестали ігнорувати сигнал тривоги, а припиняли свою роботу та йшли в місця, де можна прихиститися.
У перші дні війни, коли в нас і освітлення вимикали, і були інші заходи застереження, то люди боялися, перший місяць точно. І відповідно себе старалися захистити.
Але зараз розслабилися, тому, на мою думку, є правильними кроками нашої влади зробити відповідальність за нехтування сигналами тривоги. Бо ворог не перестає завдавати ударів.
А люди поводяться за таким принципом: «Поки грім не вдарить, то хтось не перехреститься».
Але попри все наші люди сконцентровані і патріотичні.
Інтерв`юєр — Яна Манько.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.