Кому бюджетна туристична стежинка, а кому бізнес у нацпарку

верцеха

На туризм ніколи грошей не було. Немає їх і зараз ні в бюджеті Острозького ні Здолбунівського районів. Тому лише на ентузіазмі працівників відділу культури і туризму РДА розроблений маршрут “Мальовнича Здолбунівщина”, який презентований на дні Молоді у Здолбунові. Попереду багато роботи із встановлення відповідних знаків, позначок, облаштування маршруту. На все це потрібні кошти, а в когось їх вистачає на мільйонні офіси і позашляховики. І все це для потреб такого ж самого бюджетного об’єкту тільки масштабами побільше – національного парку. Як керували Національним природним парком «Дермансько-Острозький» до сьогоднішнього дня читайте у розслідуванні Дмитра Бондара.

Це історія про те, як колишній радник рівненського губернатора-регіонала чотири роки очолював національний парк. Результатом такого керівництва стали мільйонні збитки для платників податків. Чи вдасться йому після такого резюме пройти конкурс на посаду директора того ж парку знову? картосхема

Національний природний парк «Дермансько-Острозький» був створений у 2009 році за указом президента Віктора Ющенка. Він мав би об’єднати в одне ціле півтора десятка заказників та урочищ на півдні Рівненської області. Загальна площа парку згідно з указом – 1674,6 гектарів.

Парк створювали для збереження природних цінностей, охорони «червонокнижних» видів рослин і тварин. Проте усупереч цьому тривалий час керівництво займалося власним збагаченням за рахунок бюджетних коштів, та аж ніяк не збереженням флори і фауни. Саме такий менеджмент осіб близьких до колишньої влади і став предметом журналістського розслідування.

Оборудка на 1,65 мільйона

У дев’яностих під час приватизації державне майно часто отримували найбільш «вправні». Тоді, у 1995 році шляхом перетворення державного підприємства з однойменною назвою народилося ВАТ «Острозька меблева фабрика». До статутного капіталу було передано майновий комплекс на вулиці Мануїльського, 82 в Острозі. Тоді, мабуть, ніхто не припускав, що згодом частина цих будівель повернеться в державну власність – за значно більшу суму ніж вони були передані у приватну власність.

У липні 2012-го майно на Мануїльського, 82 змінило власника. Рівненський міський суд в особі судді Володимира Долі виніс ухвалу, на підставі якої об’єкти нерухомого майна, що належали ВАТ «Острозька меблева фабрика» перейшли у власність фізичної особи.

Меблева фабрика, як видно із ухвали, заборгувала 960 тисяч гривень і щоб урегулювати конфлікт – сторони уклали мирову угоду. Таким чином громадянин Ростислав Рараговськийотримав нерухомості на майже мільйон, яка згодом принесла йому значно більше.

У тому ж 2012-му Національний природний парк «Дермансько-Острозький» не мав власної будівлі і керівництво вирішило таку придбати. У річному плані закупівель парку з’явився пункт в якому йшлося про купівлю адмінбудівлі. Очікувана вартість майна становила 1,7 мільйона гривень з кишені платників податків.

Планувалося проводити відкриті торги із залученням провідного інженера з охорони праці Національного природного парку Рараговського Р.В.

Купити будівлю на торгах не вдалося, тому її купили без проведення процедури закупівлі.

НПП «Дермансько-Острозький», в особі директора Олександра Верцехи, придбав у свого вже екс-підлеглого Ростислава Рараговського частину приміщення колишньої меблевої фабрики.

Це триповерхова будівля загальною площею 574,7 квадратних метрів, де колись розміщувалися адміністративні та побутові приміщення фабрики. В документах вона названа «будівлі битовок».

Таким чином Ростислав Рараговський, продав всього шосту частину майна фабрики за 1,65 мільйона гривень. Адже, згідно з ухвалою суду, загальна площа нерухомості становить 3597,8 кв.м.офіс станом на 2012 рік

2012 рікофіс нацпарку

2015 рік

Маючи таку «розкіш» Національний парк все одно був вимушений орендувати окреме приміщення для адміністрації, що відповідно тягнуло за собою додаткові витрати. Отож, Ростислав Рараговський працював у НПП «Дермансько-Острозький» інженером, згодом він отримав нерухомість Острозької меблевої фабрики, після чого тому ж парку її продав. Насправді чоловік просто виконавець, оскільки головний герой – директор національного парку Олександр Верцеха.

Останні дані на сайті агентства smida.gov.ua щодо ВАТ «Острозька меблева фабрика» розміщені у 2007 році. Судячи із опублікованої інформації, саме Олександр Верцеха був тоді призначений головою спостережної ради товариства, а крім цього володів 60% акцій.

Відтак, власник, через судову ухвалу «подарував» пану Рараговському нерухомість фабрики 60% акцій якої у 2007 році належали Олександру Верцесі. Згодом, вже як директор національного парку пан Верцеха, купив це ж майно за кошти платників податків, та ще й дорожче ніж воно кошувало.

Шерше ля фам – шукайте жінку

Спільне місце роботи та оборудка з майном – не єдине, що поєднує Верцеху і Рараговського. Пан Верцеха, за свідченнями одного з працівників парку, має стосунки з матір’ю Рараговського Ларисою Бабенко. Та ж в свою чергу працює заступником начальника відділу контролю у сфері послуг Державної фінансової інспекції в Рівненській області.

Крім того, на сторінці Рараговського у мережі «Однокласники» є фото, де він з друзями розважається у кабріолеті. Така раритетна автівка в Острозі одна, і чи не кожен місцевий житель знає, що належить вона Олександру Верцесі.

Автівка у «своїх»

Маніпуляція з нерухомістю – не єдина схема, яку використав Олександр Верцеха. Його любов до класних автівок простежується і у закупівлях для національного парку. Так у листопаді 2012-го року НПП «Дермансько-Острозький» купив позашляховик Nissan Pathfinder 1993 року випуску за 99 500 гривень коштів платників податків.

Продавець – Ярослава Бойко. Її ім’я дивним чином співпадає із нареченою, чи можливо навіть дружиною Ростислава Рараговського, інформація про яку є на його сторінці у соціальній мережі «Вконтактє». Можна припустити, що в цьому випадку задіяна схожа схема, що й при оборудці з «будівлею битовок». Окрім того, що пан Верцеха влаштовував до себе на роботу свого сина Мар’яна та сина подруги Ростислава Рараговського, окрім епізодів з будівлею та машиною цікавими є й інші витрати національного парку.

Так послуги з підготовки позову для отримання документів на землю для парку обійшлися у 16 та 5 тисяч гривень. Як з’ясувалося, землю парку так і не передали, але про це згодом.

На поточний ремонт «будівлі битовок», згідно з договорами, було витрачено більше 25 тисяч гривень. Виконавець робіт – Віталій Неглядюк. Оскільки фото приміщення, розміщені вище, зроблені вже після так-званого «поточного ремонту», очевидно – приміщення не набули придатності для перебування там людей, та в той же час 25 тисяч – витрачені.

Посади для «своїх»

Олександр Верцеха очолив НПП «Дермансько-Острозький» у 2011-му році за поданням Рівненської облдержадміністрації. Головою тоді був регіонал Василь Берташ (нинішній лідер Опозиційного блоку на Рівненщині), а пан Верцеха, як виявляється, його радником.клопотання від Берташа

Контракт з Верцехою спершу підписував міністр екології Микола Злочевський, а згодом продовжив вже його наступник Олег Проскуряков. Обидва екс-міністри екології уряду Азарова наразі перебувають в розшуку, як особи, що переховуються від органів прокуратури.

Загалом директор Олександр Верцеха очолював національний парк з 3 червня 2011 року до 2 квітня 2014. Саме тоді закінчився контракт і за наказом міністра Андрія Мохника пана Верцеху звільнили. Проте на цьому історія не закінчилася.

Блискавичний «камбек»

Наступного ж дня після наказу про звільнення Верцехи юристка національного парку Оксана Якимчук, вже у якості виконуючої обов’язки директора, приймає його на роботу. Та екс-керівник займає вже нижчу посаду – начальника науково-дослідного природоохоронного відділення №1.

Від імені парку в.о. директора Оксана Якимчук укладає з Олександром Верцехою угоду про його повну матеріальну відповідальність і передає йому частину майна парку. А саме: автомобіль ЗАЗ-DAEWOO, фронтальний навантажувач NP 956, пожежний агрегат АПУ-1,4-178, згадуваний Nissan Pathfinder та ВАЗ-21150.

Коли ж до парку прийшов новий керівник – Анатолій Бобровський (депутат Рівнеради від ВО «Свобода» – ред.) за підсумками проведеної інвентаризації за Верцехою рахувалося майна на суму 1 мільйон 857 тисяч гривень. Перевірити його наявність на той момент було неможливо у зв’язку із відсутністю екс-директора.

Слідство веде ДФІ

Доки тривала робота над журналістським розслідуванням, порушеннями Верцехи зацікавиласяДержавна фінансова інспекція. У руки журналістам потрапив акт ревізії НПП «Дермансько-Острозький», а також звіт за підсумками її проведення.

Від моменту створення парку минуло вже шість років. Незважаючи на це, усіх земель, передбачених наказом президента парк так і не отримав. Як пише ДФІ, причиною цьому є відсутність дій з боку керівництва парку.

Більше того, «неотримані землі», згідно із штатним розписом, охоронялися. Крім цього передбачалися посади завідувача розсадником та фахівця із рекреації. Звичайно ж не було ні розсадника, ні земель, які можна було б охороняти, зазначають у ДФІ. Внаслідок цього з 2011 по 2015 рік безпідставно виплачено півмільйона заробітної плати відповідним працівникам парку.

Також керівництвом допускалися порушення при нарахуванні та виплаті зарплат, відпусток.

Як з’ясувалося, крім того, що державі за 1,65 мільйона спихнули непотріб – «приміщення битовок», ціна такої нерухомості була завищена більш ніж вдвічі. За висновком судово-будівельної експертизи станом на 31 жовтня 2012 «будівлі битовок» коштували 721,8 тисячу гривень. Як йдеться у акті ДФІ, завищив суму оцінювач КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» Гонтік Ю. А, який там вже не працює більше року.

За результатами обстеження стан будівлі визначено, як аварійно-небезпечний, йдеться у звіті ДФІ.

На, начебто, ремонт орендованого парком у Ростислава Рараговського автомобіля MitsubishiPagero Wagon було витрачено більше півсотні тисяч гривень. Та, як йдеться у акті ДФІ, ніхто з осіб, які отримали гроші за ремонт чи обслуговування автомобіля, ніяких робіт, начебто, не виконували.

Під час проведення ревізії Олександр Верцеха повернув майже усе майно, що належало парку, але знаходилося у нього. Щоправда повернув не у тому стані, в якому отримав.

Згідно із звітом ДФІ, розмір пошкоджень, завданих Верцехою у ході користування майном, становить понад 200 тисяч гривень. Крім цього фотоапарат Nikon ціною понад 5 тисяч та автогуму на 4 тисячі пан Верцеха так і не повернув. Nikon у екс-директора, начебто, вкрали.

Що ж цього приводу говорять самі фігуранти розслідування можна детальніше прочитати тут.

Дмитро Бондар, Четверта влада



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети