Зупинимо туберкульоз разом!

               24 березня –Всесвітній  день боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз сьогодні- це вже не хвороба асоціальних верств населення, а небезпека, яка стосується кожного . Наразі Україна на другому місці в Європі  за захворюваністю на туберкульоз. У 2017 році було зареєстровано 21995 нових випадків туберкульозу. На фоні сусідніх європейських країн захворюваність в Україні в 10 разів вища. Протягом останніх років зменшується смертність від туберкульозу на 8-10% щорічно. В тім кожного року від туберкульозу ,який є виліковною хворобою, в Україні помирає більше 4 тис. осіб, 90% з яких –  люди працездатного віку. Фактично кожного дня помирає близько 10 пацієнтів. МИ маємо це зупинити, отже у 21 столітті маємо необхідний арсенал для боротьби з туберкульозом.

Що таке туберкульоз? Туберкульоз – це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis, що передається повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина кашляє чи чхає. Зазвичай, туб-з вражає легені,  рідше нирки, спинний мозок, кістки. Заразною є лише легенева, відкрита форма туберкульозу. Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною.

Серед причин високої захворюваності на туб-з в Україні називають такі:

  • поширеність ВІЛ- інфекції;
  • передача збудників в пенітенціарних закладах ,протитуберкульозних;
  • невчасна діагностика;
  • уникнення лікування;
  • поширеність штамів із множинною стійкістю до антимікобактеріальних препаратів.

Великою проблемою є ко-інфекції. До 30% пацієнтів інфіковані мікстом туберкульоз/ВІЛ, що гарантує важкий перебіг,стійкість до протитуберкульозних препаратів. ВІЛ-інфекція відкриває перед туберкульозом двері, і кількість випадків ко-інфекції зростає. Люди можуть бути носіями ВІЛ і туберкульозу,і ,не здогадуватись про свій стан , поширювати інфекцію. ВООЗ рекомендує ВІЛ-позитивним людям пройти курс профілактичного лікування Ізоніазидом протягом 6 місяців одноразово ( безкоштовно).

 На сьогодні в світі і в Україні зберігається тенденція збільшення кількості хворих на хіміорезистентний  туберкульоз  легень, який є однією найнесприятливіших форм процесу, і становить епідеміологічну небезпеку як для дорослого, так і дитячого населення. Хіміорезистентний- це форма туберкульозу, при якій пацієнт виділяє мікобактерії туберкульозу, резистентні до одного або більшої кількості протитуберкульозних препаратів ,що підтверджено лабораторним методом в тесті медикаментозної чутливості. Медикаментозно стійкий  туберкульоз розвивається в тих випадках, коли лікування перерване, або пацієнт відчувши себе краще, припиняє прийом препаратів, не завершивши лікування. Лікування хіміорезистентного туберкульозу  довготривале : 8 міс. Інтенсивної фази- щоденний прийом 5 протитуберкульозних препаратів, і 12 міс. підтримуючої фази- 4 специфічних препарата згідно тесту медикаментозної чутливості.

Препарати для специфічної терапії туберкульозу на даний момент закуповуються за кошти держбюджету міжнародними організаціями та Глобального Фонду. Велику підтримку хворі отримують від Благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя Рівне», яка забезпечує пацієнтів харчовими наборами, індивідуальним соціальним супроводом, юридичною підтримкою, щоденним патронажем.

Як можна запобігти туберкульозу? Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання, та якісна вентиляція. Здоровий, активний спосіб життя,якісне та збалансоване харчування- може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Також потрібно бути уважними до симптомів туберкульозу- тривалої підвищеної температури (37,0-37,2), кашлю,нічної пітливості, схуднення. Своєчасна діагностика та адекватне своєчасне лікування попереджають розповсюдження небезпечної інфекції, прогресування туб.процесу, формування деструктивних змін, що призводить до незворотніх змін в легенях і летальних випадків.

Туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури  лікування.

Зупинемо туберкульоз разом!

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!!!

Лікар фтизіатр  Гораль  Алла Миколаївна.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети