ЗЕОН цікавився досвідом децентралізації та бюджетування
24-25 червня 2016 року у м. Чернігів проходив форум на тему “Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад” від громадської організації “Громадські ініціативи України”. Протягом двох днів експерти із різних куточків країни розглядали доволі важливі теми та мали змогу бути присутніми на майстер-класах і тематичних дискусіях.
Перший день розпочався із вступного слова організаторів, одразу після цього йшла панельна дискусія на тему: “Роль громадських ініціатив в процесі трансформації країни”. Доволі жваве обговорення, питання. В ролі експертів виступали Тетяна Дурнєва із Донецької обласної організації КВУ, Андрій Нечипорук (Товариство Лева, Львів), Олесь Міхалевіч (білоруський громадський і політичний діяч), Павел Казанецькі (східноєвропейський демократичний центр, Варшава). Висновок із дискусії зробити складно, тому що поле для роздумів широченне, але декілька тез, все-таки можна витягнути із промов: “Зараз громадські організаціґ вимушені брати на себе роль органів влади, через певну некомпетентність других”; “демократія — це не річ, яка дається раз і назавжди”; “НГО — схоже на милиці для держави”; “думка про те, що люди старшого покоління при владі відійдуть від справ — вселяє надію”.
На тематичних дискусіях кожен висловив свою думку стосовно певного питання. Представнику “Аналітичного центру розвитку міста “ЗЕОН”” вдалося відвідати дискусію на тему “Участь громадських ініціатив в процесах децентралізації. Розвиток громад”, модератором якої був Павло Пущенко. Декілька речей, які можливо варто знати про децентралізацію:
“Перший пакет децентралізаційних законів був виданий 17 червня 2014 року. За цей проміжок часу ситуація особливо не змінилася, оскільки структура виконавчих та законодавчих органів не піддавалася змінам на стільки, на скільки це було б потрібно. Повертаючись до теми участі громадських ініціатив стає зрозуміло, що НГО повинні контролювати “децентралізовану” владу для того, щоб довести цей процес до логічного завершення. Під час дискусії всі погодилися стосовно неприпустимості родинних зв’язків у вищих органах влади, оскільки це заважає повноцінному процесу виконання домовленостей та обов*язків.
Немало важливу роль відіграє і висвітлення акту децентралізації. Адже як можна вимагати виконання тих робочих аспектів, про які пересічна людина не знає через брак інформації, яка мала б бути! Саме тому в силу вступають соц.мережі та ЗМІ (онлайн та друковані). Як висновок: децентралізація — це важливий необхідний процес для України саме зараз та саме тут, там, у вашому місті, селі, смт. Ніхто краще за владу та мешканців не може визначити, що їм потрібно. Відсутність родинних зв*язків сприятиме належному контролю над виконанням певних завдань — одні органи контролюватимуть інші належним чином, без “теплого” ставлення та відтермінування. ГО повинні брати участь, оскільки це неупереджене та об*єктивне ставлення до подій, які відбуваються всередині “децентралізованих” органів. В перший час цей процес тягнутиме багато сил та коштів, проте надалі ситуація стабілізується. Мешканці у виграші, влада на своїх посадах та приносить користь жителям — ось так повинно бути!”
Після дискусії був майстер-клас по “організації “бюджету участі” в місті” також від Павла Пущенка. Тут розповідали про схожі речі, які вже частково діють в Здолбунові завдяки програмі “Доступно про прозорі бюджети”. Обговорювався процес подачі пропозиції до міської/сільської ради, щодо розподілу коштів, призначених для користування мешканцям населеного пункту. Процес наступний: кожен бажаючий може звернутись до ради, яка знаходиться в пункті проживання, взнати скільки коштів доступно для розпорядження мешканцями, написати заявку на певний проект чи ідею, при цьому приблизно розрахувавши вартість, а також описавши мету та ціль і терміни виконання. Після цього експертна рада робить оцінку написаного, визначає доцільність та реальну вартість. Якщо все затверджується, то даний проект переходить з такими самими ідеями від інших мешканців на процедуру голосування. Голосувати можна онлайн або прийшовши і віддавши свій голос особисто в вибрані для цього дні. Обрану ідею(-ї) рада зобов*язана виконати.
Форум був цікавим. Презентації організатори обіцяли вислати, тому слідкуйте за Здолбунів СІТY та будьте свідомими громадянами!
Орлов Андрій
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.