ЗЕлений газОН для молоді та поціновувачів книги: перші результати

Ви, напевне, неодноразово чули про проект здолбунівчан«ЗЕлений газОН», підтриманий бібліотекою, НГО і поданий Здолбунівською районною радою на обласний конкурс проектів. Цей проект реалізовується на базі Здолбунівської районної бібліотеки для дітей та юнацтва спільно з Здолбунівською РДА та багатьма громадськими організаціями нашого міста.

Такі громадські організації як Центр соціальної активності для літніх людей «Клуб Життєлюб», ГО «АЦРМ«ЗЕОН», ГО «Християнська спілка молоді Здолбунова» (УМСА), Здолбунівський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді в травні 2017 року підписали протокол про намір спільно реалізувати проект, який дослівно звучить так: «ЗЕлений газОН»: креативне використання простору бібліотеки для ефективного надання соціальних послуг. Серед усіх сторін, що підписали протокол, було обумовлено ряд зобов’язань, які були дотримані і виконуються до сьогодні (див. додаток «Проект «Зелений газон»

Завантажити (PDF, 3.21MB)

Окрім вищезгаданих організацій до реалізації долучаються інші небайдужі здолбунівчани – це «Національний корпус», бізнес, влада, державні установи (РБК, ЦСПШБ), школярі та студенти, волонтери.
Час плине швидко і піврічний проект дійшов до дати завершення та звітування.

До звіту і перейдемо, розпочавши з мети, цільової аудиторії, завдань та очікуваних результатів. Але відразу скажемо, що проект продовжує своє існування і надалі. І це головне досягнення проекту, коли він може продовжувати існування після закінчення офіційної проектної частини. У планах розширення, покращення, підтримка матеріально технічної бази бібліотеки та послуг, що можуть надаватись в сучасній книгозбірні і яка може стати культурним, освітнім, дозвілевим центром у Здолбунові.

Метою проекту було створення креативного простору, що займатиме внутрішнє приміщення та зелену територію навколо бібліотеки, для надання соціальних послуг населенню. (див. додаток «Проект «Зелений газон»)
Цільова аудиторія проекту: активна молодь міста, громадські організації, соціальні працівники та групи населення, з якими вони працюють, школярі та студенти міста та району, установи, які працюють з молоддю – музичні школи, позакласні гуртки, спортивні секції, активні пенсіонери.
Завданнями були:
– Підготовка території навколо бібліотеки
– Облаштування конференц-зали
– Облаштування робочої кімнати
– Промоція відкритого простору (третього місця) серед населення міста
– Презентація проекту громадськості
– Змістовні заходи на облаштованій території
(про деталі див. додаток «Проект «Зелений газон»

Очікувані результати:
– Облаштувати конференц залу на 50 місць для проведення заходів в бібліотеці в т.ч. громадськими організаціями
– Облаштувати 1 залу для групової роботи на 20 місць, яка може використовуватись як дитяча кімната чи кімната для роботи із відвідувачами-дітьми
– Облаштувати простір під відкритим небом біля приміщення бібліотеки на 100 місць для проведення організаційних, робочих, презентаційних заходів, зустрічей, засідань, таборів, розвиваючих ігор.
– Позиціювання бібліотеки для дітей та юнацтва, як нового, креативного громадського простору серед жителів міста.
(Детальний опис проекту ми оприлюднювали в місцевих ЗМІ (Здолбунів City,) а також можна прочитати в додатку «Проект «Зелений газон»)

За ці пів року, в процесі реалізації проекту ми досягли мети. Проект охопив заплановану цільову аудиторію, в процесі плідної співпраці та постійної систематичної роботи було виконано всі завдання. Це дозволило досягти очікуваних результатів.

Проект передбачав залучення коштів з різних джерел. Загальною сумою проекту є 142 801.8 грн, з яких 55 042.8 співфінансування а саме районні кошти та кошти (роботи, матеріали, власний час) партнерів, та 87 759 грн – запитувані кошти від організаторів обласного конкурсу проектів. Всі кошти вже освоєно відповідно до бюджету проекту. Звіт по освоєнню обласних коштів надано ще наприкінці 2017 року до Рівненської ОДА.
Всі речі, придбані за кошти бюджету проекту, активно використовуються користувачами бібліотеки, окрім тих, що передбачені для облаштування території в саду, вони знайдуть своє застосування весною, а поки що чекають свого часу в стінах бібліотеки.

Тепер детальніше:
З травня місяця 2017 року територія бібліотеки, а також і сама бібліотека дещо змінились. В саду, який до літа був абсолютно не привабливим для відвідувачів, було проведено кілька толок щодо облаштуванню простору. Спільно з волонтерами ми змайстрували та пофарбували кілька десятків лавочок та столиків із піддонів. Піддони, до речі, були благодійною допомогою найбільшого підприємства нашого району. Здолбунівська художниця оформила стіни розписами, як декоративними, так і сучасними графіті (на місці старих графіті, що зробили місцеві хулігани, щоб показати свою не найвищу мовну культуру). Підготовлено декоративну клумбу, свічки, різноманітний декор саду, щоб створити атмосферу затишку.


Варто зазначити, що толоки проводились саме активними здолбунівчанами, які працювали над місцем для відпочинку, спілкування та розвитку не тільки для себе, але й всіх здолбунівчан. А деякі мешканці міста, побачивши, що щось відбувається на «ЗЕеленому газОНі», розпитували, цікавились, долучались і допомагали, чим могли. Це означає, що здолбунівчани мають потребу в подібному місці, та готові допомагати у його створенні. Все, що нам потрібно – це підтримка, як фінансова, так й ідейна та фізична.

В приміщенні бібліотеки для дітей та молоді був зроблений поточний ремонт читальної зали за кошт районного бюджету. Тепер вона, бібліотека, завдяки проекту розширила свої можливості і може виконувати ще одну додаткову роль – конференц-зали з мультимедійними пристроями та необхідними меблями. У майбутніх планах – поточний ремонт інших кімнат та облаштування санвузла, що є найнеобхіднішим пунктом. Звичайно по мірі бюджетних можливостей ці задуми будуть реалізовані, але це вже в розвиток ідеї, а не проектні зобов’язання. Всі звіти по використанню коштів опубліковувались на сайтах органів районної влади та сторінках у соцмережах.

В період літніх канікул 2017 року на території бібліотеки активно працювала, спілкувалась та розвивалась молодь нашого міста. Щодня долучались нові люди та активно приймали участь у всіх заходах. Про це активно писали майже усі ЗМІ, як і міста, району так і області. Позитивні відгуки залишали учасники заходів на «Зеленому газоні»

Відкритий простір «Зелений газон» привернув не мало уваги, і ідею простору почали ставити у приклад для інших громад Рівненської області.
Чим зайнятися молоді в Квасилові? Переймаємо довід Здолбунова!

Популяризація проекту вийшла і за межі області: всеукраїнський бібліотечний фонд «Бібліотечна країна» оголосила конкурс на найкращу ініціативу реалізовану в 2017 році у бібліотеках країни. І одним з шести переможців став і наш проект, за що бібліотека для молоді та юнацтва отримали нові книги, а проект – визнання від людей, які не причетні до нього.

За умовами протоколу про наміри спільної реалізації проекту:
• Здолбунівський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді провів табір денного передування «Романтик» для дітей вразливих категорій сімей.


• ГО «Християнська спілка молоді Здолбунова»(УМСА) проводила двотижневий денний табір для дітей, в тому числі соціально незахищених категорій сімей. Сьогодні проходить клуб вихідного дня – студія дизайну, ігротека для дітей шкільного віку: «Відпочинок: зимові розваги».

• ГО «АЦРМ «ЗЕОН» – допоміг з підготовкою території навколо бібліотеки в рамках волонтерських можливостей; активно популяризує, використовує та залучає жителів міста до використання відкритого простору; щотижня проводить засідання ігрового інтелектуального клубу як і передбачалось планом заходів описаному в проекті.

Більшість заходів, що проводились організаціями в межах бібліотеки, були підтримані бібліотекарами. Вони допомагали в проведенні, в технічному забезпеченні, готували власні виступи з інформацією про бібліотеку, книги з метою популяризації читання та бібліотеки серед учасників заходів.

Користувачами бібліотеки та активними учасниками підготовки проекту була ініційована акція #Give_the_book. Суть акції полягала дарування книги бібліотеці та передачі естафети двом друзям, з метою збільшення фондів популярною та сучасною літературою. Також однією з ініціатив одного з волонтерів була дошка побажань «BookIN» для користувачів, щоб дізнатись, які книги їм були б цікаві. І серед нових надходжень запропоновані книги з‘явилися в найближчий час.

Здолбунівчанка, яка тепер живе за кордоном, зацікавилась проектом «Зелений газон», та стала ініціатором поповнення фонду нашої бібліотеки книгами німецькою мовою від бібліотек Німеччини. А 2018 рік в Україні оголошено роком німецької мови.

Влітку, у саду бібліотеки проходили заходи відповідно до плану бібліотеки, серед яких «Післясмак від прочитаного», «На загадку є відгадка» та інші, що популяризували бібліотеку та книгочитання.

Під кінець 2017 року, після завершення ремонтних робіт, на передодні новорічно-різдвяних свят в оновленому приміщенні проведено презентацію оновленої зали та результатів роботи проекту.
Звітував заступник директора по роботі з дітьми та юнацтвом Здолбунівської ЦСПШБ – Мокрик Микола Миколайович. Серед запрошених були присутні представники майже всіх організацій, що були причетні до процесу реалізації проекту, керівники державних установ, влада району, журналісти, представники усіх шкіл (старшокласники з шести шкіл міста з вчителями). Учасникам розказали про ідею проекту, його мету, кроки реалізації, переглянули відеоролик з початку зародження ідеї і до моменту презентації. Надіємось, презентація зацікавила школярів і вони розкажуть про “ЗЕлений газОН” своїм одноліткам, друзям та однокласникам.

Серед школярів було проведено спортивний брейн з метою популяризації інтелектуальних ігор в Здолбунові серед молоді і проведення дозвілля з користю та розвитком.

За пів року діяльності проекту «Зелений газон» заходи в бібліотеці відвідало дуже багато різного віку учасників. Певна частина була зареєстрована і списки учасників, з прихованими персональними даними ми також додаємо в окремому додатку. Списки постійно поновлюються новими учасниками, що дуже тішить, адже інформаційна компанія, яка стала можливою завдяки співпраці журналістами місцевих ЗМІ працює, і проект стає популярним серед жителів Здолбунова.

Бібліотека відкрита до співпраці з усіма, хто готовий робити якісь цікаві та корисні проекти, майстер класи, табори та інше. Це можуть бути як громадські організації так і приватні особи.
Щотижня влітку вчителькою англійської мови проводився клуб «Ice peak» (i speak). В невимушеній атмосфері, в приємній компанії, в саду учасники, серед яких були не тільки школярі, спілкувалися, грали, вивчали англійську мову. Клуб був ініційований та створений самою ж вчителькою. А «Зелений газон» із задоволенням надав свій вільний простір.


Ще одним заходом «Зеленого газону» було проведення гри «Світ громад», щоб ознайомити користувачів бібліотеки з процесом децентралізації.

В приміщенні бібліотеки відбувся захід організований місцевим жителем Дмитром Хомицьким: учасником АТО, людиною, яка любить своє місто і із задоволенням робить для його покращення все можливе

А також зустріч з молоддю з Волновахи зі Сходу нашої країни.
Уже проведено ряд  цікавих заходів в оновленій залі, яка, за словами відвідувачів «комфортна та затишна».

Само собою, план бібліотеки щодо запланованих заходів був виконаний повністю. Користувачами бібліотеки був проведений майстер клас зі створення новорічних іграшок, шаховий турнір, а також свято Святого Миколая (5 школа).

Основним завданням проекту було розширення та покращення існуючих можливостей для надання соціальних послуг на базі Здолбунівської районної бібліотеки для дітей та юнацтва. Що і було виконано в повній мірі, та в межах можливостей прописаних у проекті. Надалі, відкритий простір продовжуватиме розвиватись, покращуватися та удосконалюватися. Бібліотечна справа буде популяризуватись, адже бути розумним – це Круто з великої літери. А в комфортних умовах і бажання навчатись є більшим.

Всіх з Новим Роком та Різдвом Христовим! Не забувайте, що добрі справи завжди повертаються добром, нехай не відразу, та все ж… Робіть добро і будьте щасливими. Вмійте віддати більше, а ніж отримуєте, і зрозумієте, що щастя є. Прийшовши хоч раз, і побачивши радість, емоції, посмішки людей, що відвідують заходи на «газоні» – ви зрозумієте для чого реалізовуються подібні проекти та вкладається така кількість сил і ресурсів.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети