Здовбицькі вчителі не ковтнули чергових “рекомендацій” адміністрації
Вже давно встановлено, що праця вчителя шкідлива для його здоров’я. Необхідність постійно дотримуватися зовнішнього спокою, значний рівень шуму під час перерв та інші чинники впливають на стан нервової системи педагога. Постійні контакти вчителів з великою кількістю дітей роблять їх сприйнятливими до хвороб, після чого вже сам вчитель може стати носієм різних інфекцій. Але ж, як відомо, здоровий вчитель – щасливий учень: батьки згодні довіряти своїх чад виключно здоровим наставникам. Про це написав для ЗС, а також свого блогу на порталі 4vlada.com Сергій Кондрачук.
В Україні давно діє ряд нормативно-правових актів, які зобов’язують вчителів проходити обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медогляди. Їх вчителі Здолбунівського району, як і представники інших професій, проходять в районній поліклініці, яка має для того все необхідне. А от обов’язкове бактеріологічне обстеження на наявність кишкової палички та патогенних ентеробактерій треба проходити у санепідемстанції. Законодавство чітко прописує, що витрати на цю послугу мають бути передбачені у районному бюджеті та фінансуватися із кошторису відповідного закладу охорони здоров’я (у нашому випадку мова йде про кошторис Здолбунівської районної лікарні). Всі попередні роки так і було: відділ освіти надавав списки вчителів, які мають пройти обстеження, Здолбунівська ЦРЛ укладала договір із санстанцією, перераховувала їй кошти у відповідності з виставленими рахунками, а вчителі проходили бактеріологічне обстеження та отримували допуск до роботи.
Як виявилось, у цьому році кошти на бак. обстеження вчителів у кошторисі райлікарні не передбачені, а тому педагогів просять його проходити за власний рахунок. Більше того, у минулі роки і обстеження на кишкову паличку, і на наявність патогенних ентеробактерій можна було здійснити у Здолбунівській СЕС, яку нещодавно реорганізували, а міжрайонне управління держсанепідемслужби Здолбунівського та Рівненського районів тепер у Клевані. Така реорганізація призвела до того, що в Здолбунівській санстанції зараз проводять обстеження лише на наявність патогенних ентеробактерій, а от обстеження на кишкову паличку вже не пройдеш – треба їхати у Клевань. Загальна сума двох обстежень – трохи більша 40 гривень.
У відділі освіти Здолбунівської РДА, куди я звернувся, щоб розібратися в ситуації, мені повідомили, що станом на середину березня цього року, дійсно, вчителі вимушені проходити, і більшість із них це вже зробили, обстеження на наявність патогенних ентеробактерій у Здолбунівській санстанції. За цю послугу вони платили із власної кишені. Натомість обстеження на наявність кишкової палички вчителі не можуть зробити взагалі, оскільки Здолбунівська СЕС їх проводити вже не може, а Клеванська міжрайонна державна СЕС – ще не може, – установа тільки створюється як юридична особа.
У свою чергу, головний лікар Здолбунівської районної лікарні І. Я. Зима зазначив, що станом на 20 березня ц. р. Клеванська держСЕС уже функціонує, установа виготовила печатку і з нею можна укладати договори на проведення відповідних обстежень. Більше того, як запевнив Іван Ярославович, нікому у Клевань їхати не треба, у визначені дні відповідні працівники приїжджатимуть із Клеваня до Здолбунова. Але коштів на обстеження наразі дійсно немає. Питання про внесення змін до районного бюджету, щоб виділити необхідну суму, планується розглянути на наступній сесії районної ради, яка відбудеться 24 квітня ц. р.
А що лишається робити вчителям, яким потрібно пройти медогляд до цієї дати? Варіанти два: або зробити це за власні кошти, або не проходити, чекаючи фінансування із районного бюджету, і в такому разі наражатися на можливість бути відстороненими від роботи. Адже в разі відсутності бактеріологічних обстежень у працівника школи, директор навчального закладу зобов’язаний відсторонити його від виконання професійних обов’язків, інакше на самого директора буде накладено штраф. Випадки штрафування керівників навчальних закладів у Здолбунівському районі вже є.
Щоб почути офіційну відповідь від влади на ситуацію, що склалася, мною було направлено на ім’я голови Здолбунівської РДА В. Шуля відповідне депутатське звернення.
Станом на 29.03.2012 р. відповіді на дане звернення ще не було, хоча 10 днів, передбачених законом на реагування, вже пройшло. Відповідно до Закону «Про статус депутатів місцевих рад» відповідь на депутатське звернення у термін понад 10 днів може бути лише «…в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк» (пункт 2 ст. 13 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»). То може, влада просто не знає про факти, викладені у зверненні, а тому потребує більше часу на вивчення питання? Та ні, влада добре знає про цю проблему і, треба сказати, що хоч із запізненням, але знайшла спосіб її часткового вирішення.
Колектив Здовбицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, на відміну від багатьох інших шкіл Здолбунівщини, проходити відповідні обстеження за власний рахунок категорично відмовився, і теж підписався у зверненні до голови РДА п. Шуля.
І щоб ви думали? У четвер 28 березня Здовбицьку школу відвідала пересувна бак. лабораторія Клеванської державної СЕС, працівники якої взяли потрібні аналізи в усіх працівників закладу. Як я розумію, робота проводилася в борг із розрахунку, що кошти буде виділено на наступній сесії райради, адже вчителі за це нічого не платили. Своїм прикладом освітяни Здовбицької ЗОШ (браво здовбичани – ред.ЗС!)вкотре підтвердили правило: нагинають лише тих, хто нагинається. А ті вчителі шкіл Здолбунівського району, які проходили обстеження за власний рахунок, можуть тепер кусати лікті, адже гроші їм навряд чи хтось поверне. Здовбичани відстояли свої права, передбачені законодавством, і продемонстрували, що змушувати вчителів проходити бактеріологічне обстеження на наявність кишкової палички та патогенних ентеробактерій за власні кошти ніхто не може. Це підтвердила і голова профспілки працівників освіти Здолбунівського району О. І. Єгорова та додала, що питання відсутності грошей у бюджеті має цікавити владу, а не педагогів. Так і хочеться згадати, як на минулій сесії Здолбунівської райради депутати виділили 54 тис. грн. на силові структури Здолбунівщини, при тому, що вони фінансуються із державного бюджету і це фінансування зростає з року в рік.
Депутат Здолбунівської районної ради
від редакції нагадаємо П.С, яким ми закінчували наше розслідування по передплаті “за рекомендацією РДА”:
П.С. Завтра освітяни, якщо будете мовчати, можете чекати на наступні рекомендації. Де бажано харчуватися, купувати канцтовари, вдягатися, автобуси замовляти, вікна робити, дітей в травні на купання у водоймі водити. За свої гроші медогляди будете проходити, зошити купувати, у відрядження їздити, в газету писати і її ж редагувати та передплачувати. І до тих пір, допоки ця «рекомендація» буде у вашій голові важливіша, ніж власна думка, позиція, то не називайте себе інтелігенцією. Хіба що тихо-тихо і так, щоб ніхто не почув.
Здовбичани, знімаємо капелюха. Ви – перші, хто не промовчав.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.