Здовбицьке сміттєзвалище горить – гасити бажаючих немає?

smitt_2 На початку цього тижня до мене звернулися жителі міста Здолбунів та села Здовбиця з проханням з’ясувати, скільки ще часу вони задихатимуться від густого, задушливого та смердючого диму (смогу), який протягом останніх тижнів не дає можливості у вечірню пору ні подихати свіжим повітрям після спекотного дня, ні відчинити вікна будинків та квартир. Здолбунівчани подумали, що це на ПАТ «Волинь-Цемент» таким чином працює широко розрекламований проект використання альтернативного палива, який передбачає спалювання побутового сміття. Мовляв, цей процес супроводжується шкідливими викидами, які і забруднюють повітря.

Але мешканці Здовбиці, стикаючись із цією проблемою уже не перший рік, точно знають, що ПАТ «Волинь-Цемент» тут ні при чому: літня пора – пора стабільних та щорічних пожеж на здовбицькому смітнику… Думаю, кожен чудово розуміє, яку шкоду чинить процес горіння, а точніше тління сміття на організм людини. Адже дим від спалювання містить найнебезпечніші отрути – оксиди азоту, сірки, феноли, токсичні вуглеводні, канцерогенний діоксин, здатний впливати на спадковість, не говорячи вже про з’єднання свинцю, ртуті та інших важких металів. Протягом минулого – на початку цього тижня, до похолодання та дощу у вівторок 13 серпня, кожного вечора у безвітряну погоду цією смердючою «таблицею Менделєєва» дихали жителі Здолбунівщини. Скільки ще дихатимуть, якщо знову встановляться теплі бездощові дні – питання відкрите. Оскільки до смітника, який розташований під лісом у с. Здовбиця Здолбунівського району вивозиться сміття зі всього районного центру, я звернувся за коментарем до міського голови м. Здолбунів Ігоря Ольшевського.

Він повідомив, що проблему із тлінням сміття можна вважати справжньою надзвичайною ситуацією, від якої потерпають мешканці краю. «Якщо це надзвичайна ситуація, то вирішувати її повинні, мабуть, в районному секторі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області. Місто, в свою чергу, готове допомагати пожежникам: уже зараз на смітнику працює наша техніка. Якщо потрібні кошти – ми готові збирати сесію і ці кошти виділяти. Але ж цілком логічно, щоб із пожежею боролися пожежники», – зазначає Ігор Ольшевський. «Я би порадив усім ознайомитися із Правилами експлуатації полігонів побутових відходів, які затверджені відповідним Наказом Міністерства ЖКГ, – пояснює свою позицію начальник Здолбунівського районного сектору Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області Сергій Радутний. – У цьому документі чітко говориться, що відходи, які вивозяться на смітник, мають утилізовуватися методом розгортання–пресування, тобто розрівнюватися бульдозером, при цьому кожен метр сміття потрібно пересипати 20 см. ґрунту чи глини. Чи дотримується цих правил ТзОВ «Комунальних підприємств», яке здійснює вивіз сміття у Здолбунові? Відповідь очевидна – ні.

Крім того, охорона смітника у Здовбиці дозволяє спалювати паперові відходи на території сміттєзвалища, що теж є грубим порушенням. Ми постійно про це говоримо міській владі, але відповідь одна: немає пального, людей, техніки…»smitt_4

У вівторок 13 серпня ц. р. під керівництвом першого заступника голови Здолбунівської РДА Володимира Сидорні відбулося засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якій було прийнято рішення виділити Здолбунівському районному сектору ГУ ДСНС 200 літрів пального на ліквідацію пожежі на території здовбицького сміттєзвалища. Як розповідає Сергій Радутний, опівдні цього ж дня місця найбільшого тління сміття було залито 5 цистернами води. Але такі заходи малоефективні, бо відходи продовжують тліти зсередини… Проте, як зазначають жителі Здовбиці, які проживають неподалік смітника, 5 цистерн води та вівторковий дощ все-таки дещо зупинили процес тління відходів, принаймні, у вівторок-середу запахів чути не було. Але на фотографіях, зроблених у четвер ввечері, ви можете побачити, що смітник продовжує горіти, а отже проблему не подолано. Як бачимо з отриманих коментарів, міська влада наполягає, що ліквідацією пожежі на смітнику мають займатися працівники районного сектору з надзвичайних ситуацій. Ті, в свою чергу, кивають на владу міста. Зрештою, нічого нового: українцям не звикати, коли чиновники перекладають відповідальність один на одного. Принагідно відзначимо, що не нова проблема зі сміттєзвалищем у Здовбиці змушує дещо по-іншому поглянути на нещодавню ліквідацію Здолбунівської санстанції, що викликало значний резонанс в районі.

Адже, для чого була потрібна така санстанція, яка за попередні багато років свого існування не навчила відповідні служби правильно утилізовувати сміття, чи взагалі не ліквідувала сміттєзвалище, яке кожного літа помаленьку «вбиває» мешканців району? То що ж робити простим людям, які опиняються під загрозою завдання непоправної шкоди власним бронхам і легеням? Просити допомоги у влади, чи у Бога дощу? Мабуть, кожен має сам визначитися, хто здатний допомогти швидше. Тим часом проблема тління відходів активно обговорюється жителями міста та Здовбиці у соціальних мережах. Наводяться приклади, коли мешканці Івано-Франківщини, Львівщини та Житомирщини перекривали дороги через схожі проблеми зі смітниками. Кажуть, здовбичани завжди славилися своєю організованістю…

kondrachuk serhiy Сергій КОНДРАЧУК, фото автора

 для газети «Нове життя»

П.С Редакція сайту зв’язалася з відомим у Здовбиці підприємцем п.Сергієм, який є зараз найбільшим активістом, що закликає до подолання цієї проблеми. Він розповів про ці нещадні умови екологічного характеру, а також про зроблені заклики до людей у соцмережі, на які чекає відгуки. Ситуацію вважає ненормальною, так як і здовбицьку дорогу від сільради аж до виїзду на трасу Рівне-Острог. Тому звертається до ЗМІ, і був радий нашому дзвінку, адже тепер завдяки Сергію Кондрачуку та газеті, в якій він працює, а також сайту Здолбунів CITY про цю проблему дізнаються усі й будуть змушені відреагувати.

smitt_3 smitt_2Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети