Здолбунову не було що і за що святкувати свій день народження

vystava_220514-3-550x364Написане нижче-це запис РІЧНОЇ давнини до 516-річчя Здолбунова. Знайшов сьогодні на своєму блозі. Цьогоріч вирішив розмістити на ЗС, незмінний текст з того року. За великим рахунком подивіться, почитайте чи щось змінилось за рік? У глобальному – нічого, у деталях – зміни є, вулицю заасфальтували, яку грозились не робити, трохи дорожники цьогоріч кращі ніж минулого – швидше розривали ями і асфальтували, пару доріг і доріжок зробили якісніше ніж завжди. Комунальну газету не закрили, зате зникла регіоналівська, цемзавод не спалює рівненського сміття, бо зупинився і  сам сміттєпереробний завод, приватна фірма докупила техніки на вивіз сміття зі Здолбунова і почала робити це з ближніх сіл. Земельку перестали роздавати після нашого розслідування по гектаросадоводам, собак ні більше ні менше не стало, фасади не фарбували, навпаки град облупив і ті, що були пофарбовані…так і міст через “вісімку” не побудували, тому що як каже нинішній мер – не до свята було. Може й так, хоч як по мені то особливо що і за що і не було святкувати.vxid-do-gidroparku-550x307

Це були цьогорічні коментарі до змін, а тепер сам текст 2013 року.

Це інтерв’ю записувалось для іншого порталу напередодні Дня міста Здолбунова, але опублікувати його вирішив лише зараз, після свята  і тільки на своєму блозі.

Отже наш портал взяв інтерв’ю у керівника громадської організації «Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН», експерта з муніципального розвитку Миколи Орлова про життя міста.

Кор.: З наступаючим святом! П.Миколо з чим, на думку громадської організації, яку ви очолюєте, місто зустрічає своє 516-річчя?

М.О.: Як для 516-річчя, то, вважайте, ні з чим. Долбунов залишається Долбуновим. Транспортно-промисловий екологічно забруднений спальний район Рівного. Це якщо глобально. Європейське місто з півтисячолітньою  історією на початку 21 століття має виглядати по-іншому і жити по- іншому. Ми —  на рівні 18-19 сторіччя за технологіями життя. Передові міста світу прагнуть до індивідуальних сервісів для своїх громадян, дистанційного вирішення питань замовлень і оплати комунальних послуг, конкуренції приватного капіталу та існування державно-приватного партнерства у стратегічних галузях.

Ми ж пропонуємо містянам витрачати свій час на безглузді довідки, перевірки, паперові переписки. Ходимо тротуарами з відкритими, бо вкрадені, люками, їздимо по дорогах, які по кривизні та ямковості жодним нормам, які самі ж чиновники придумали, не відповідають. Сміття просто збираємо й викидаємо на одну велику купу-сміттєзвалище, яке видно по розкиданому сміттю, диму від самозаймання і чути по смороду за кілометри. Взимку – головна задача, щоб було як проїхати взагалі, а не якість очистки «до асфальту». І найголовніше. Люди розучились довіряти одне одному та владі. Тому що вони не можуть зрозуміти, чому за одну вулицю відповідає міська рада, а за іншу — райавтодор-банкрут; чому в гідропарк заїжджають машини й забруднюють повітря, створюють небезпеку, а міський голова дає відповідь, що там знак «Заборонено проїзд» давно стоїть, а міліція каже, що він не за правилами встановлений, тому нікого оштрафувати й вигнати не можуть. То виходить, що мер і начальник міліції не спілкуються між собою чи не чують одне одного. А людям то все рівно, що міліція не підпорядкована меру, а міська рада тільки на словах створює муніципальну міліцію.

     У 2013 році в Здолбунові добре бути феодалом: мати все своє, бо якщо розраховувати на міські комунальні сервіси, то всі опиняються заручниками незрозумілих ігор. То можна робити автономне опалення, то ні, переважно російський газ використовуємо для обігріву, а не українську електроенергію. Вулична торгівля як в бідних африканських країнах. Городина з асфальту, риба з ванни, варена ковбаса у 30-градусну спеку з мікроавтобуса біля ринку, якраз під табличкою «Торгівля  по вул.8 березня заборонена». Не було б покупців  – не було б і торговців, тому можна говорити, що й рівень свідомості частини здолбунівчан на рівні вуличної торгівлі. Це ж не міліція чи міська рада клеять оголошення на житлових будинках, дверях під’їздів, газових розподільниках та електрощитових. Це самі ж мешканці.

А візьміть зведені дані залізничної міліції. Майже щодня то ресору потягнули із залізниці на металобрухт, то дроти. Не кажучи про кількість наркоманів. Тому Здолбунів ще з кар’єру так і не виліз ні технікою, ні технологією, ні головами. Подивіться, якою технікою, в якому спецодязі і з якими ароматами з роту ремонтуються у нас дороги — і це вам відповідь на технології 21 століття в Здолбунові. Гляньте, на наші контейнери і чим вивозиться сміття – це наша техніка, а фасади обклеєних будинків та отруєні собаки на вулицях — це наші голови.

Кор.:  Щось все так сумно виходить. Невже немає чогось, чому варто порадіти?

М.О.: Ну, я говорив про стратегічні речі з позиції стану Здолбунова після 516 років існування та в порівнянні з містами з більшою чи меншою історією, але зразка 2013 року. Тому з цієї позиції Здолбунів не може похвалитись чимось таким, від чого можна ахнути чи захотіти побачити ще раз. Або просто показати вражаючу динаміку розвитку.

Кор.: Що ви маєте на увазі?

М.О.: Не всім містам дано бути культурно-історичними пам’ятками старовини, не у всіх є природні цікавинки (озера, ліси, поклади бурштину тощо), але організувати життєвий цикл в місті — це під силу просто людям-професіоналам своєї справи. Візьміть Нетішин, Хмельницька область. Як розбиті вулиці, заасфальтовані, висаджені зелені насадження, домофони, урни й маленькі, й великі. Торгівля тільки біля торгових центрів чи на ринку. Не ідеалізую, та все-таки є що перейняти.

Уявіть польське 30-тисячне місто Голєньов, таке як наш Здолбунів. Голєньов — індустріальний центр Західно-Поморського воєводства. На його території розміщені виробництва шведського концерну ІКЕА, завод із виробництва запчастин до вітрогенераторів, філіал найбільшої африканської паперової фабрики. Бюджет міста 100 млн.злотих (270 млн.гривень). Порівняйте їх зі Здолбунівськими 16-18 мільйонами. Різниця в 17!! разів. Зал засідань за останнім словом техніки оснащений, на зустрічі разом з владою за столом і голова асоціації громадських організацій району, який добре володіє ситуацією в місті. Я вже не говорю про добру практику виділення частини коштів (1млн 300 тис. Злотих на рік) на конкурсній основі громадським організаціям. У нас, у місті, ця практика проектного менеджменту так і не запрацювала, ось і цього року ми публічно листом звертались до міської ради, щоб започаткувати конкурс мікрофінансування для НГО, але відповідь від мера була невтішна: «Конкурс міні-грантів не плануємо, оскільки є  безліч організацій, які на цьому спеціалізуються і тому не бачимо в цьому потреби».

Запитали поляків, чим місцева влада приваблює нових інвесторів, і отримали наступну відповідь: «На 5 років звільняємо від місцевих податків і зборів, серед яких такі суттєві як плата за землю та податок на нерухомість, забезпечуємо повністю інфраструктуру до обраного інвесторами місця розташування об’єкта та сприяємо у оформленні усіх необхідних дозволів для запуску роботи. А також запрошення інвесторів через веб-сторінку, створення карти вільних для інвестицій місць, роздача презентаційних матеріалів про місто. І найголовніше так зване «сарафанне радіо» від тих підприємців, які вже не один рік працюють у нас». Переносимо ці слова на наше місто та район. Хто бачив презентаційні матеріали про місто? На що схожий сайт міської ради і хто там може вести перемовини чи листуватись польською чи англійською мовами?

Йдемо далі. Перісбург, Огайо (США) має населення 21 тис.чоловік. Я не випадково називаю ті міста, у яких був, які схожі за розмірами із Здолбуновом.Lukas-550x366

У місті знаходяться First Solar , виробник сонячних фотоелектричних модулів, виробник ріжучих інструментів, виробник скляної тари Owens-Illinois  Найбільшою заслугою міста є відсутність тяжких злочинів, адже останне вбивство було у 1978 році, і гарні середні школи. З дня надання статусу міста в Перісбурзі чисельність населення збільшилась на 15 тис.чоловік. Працює бізнес, малий і середній, бізнес-парк. Особливу зацікавленість у мене викликали механізми співпраці із місцевими НГО. Громадські організації активно беруться до різних робіт, наприклад відома християнська НГО YMCA займається доглядом за місцевими парками. Отримує на то кошти від влади міста. Задоволені усі. НГО якісно робить свою роботу й має на те кошти, місто отримує виконані послуги дешевше, ніж би це робив комунальний відділ ради. Основним генератором ідей виступає мер і депутати на відміну, скажімо, від Фремонту, де активність депутатів невелика, і вони пробують залучити пересічних мешканців до креативу й ініціатив щодо покращення стану справ у місті.

    Найбільші три газети округу регулярно пишуть про події, що відбуваються у місті. Сучасний зал засідань, бюджет у 36 млн.дол.США (290 млн.грн), гарні презентаційні матеріали, в т.ч обов’язковий річний звіт міської ради, справили позитивне враження. А бази даних для мешканців і потенційних бізнесів просто таки вражають. Аерофотозйомка, відзонована, відмічені всі комунікації, вільні на продаж чи оренду ділянки, причому всіх форм власності, інтерактивна карта міста, буклет для забудовників і бізнесменів з перевагами їх життя й роботи саме в Перрісбурзі. Дуже потрібний інструментарій кожному нашому місту!!!

Кор.: Це глобальні, стратегічні приклади ви приводите, а якщо, наприклад, оцінити, як прожив Здолбунів останній рік.

М.О.: Все починається із Стратегії, щоб уявляти, яким ми хочемо бачити місто, куди рухаємось, які сильні сторони маємо, а вплив яких потрібно обмежити. А то  чи ми в Європі, чи в Азіопі, хто наші партнери, куди йдемо і від кого обороняємося — невідомо. Правила гри змінюються постійно, закони як дишло, тому і містом управляти нелегко. Треба постійно бути в тонусі нововведень, а час, як правило, з’їдає оперативна буденна робота. Тому, як на мене, нинішній міській владі не вистачає часу саме на стратегічні речі, а те, що напланували, через систематичне невиконання й перенесення термінів чи акцентів нівелюється в очах громади. Не можна затверджувати план чи програму на рік і п’ять разів їх змінювати.

Людина чекає, що, наприклад, у 1-му кварталі відремонтують їх дитячий майданчик, а тут  «бац» — і не відремонтують, бо плани змінились, те ж саме і з безгосподарським авантюрним асфальтуванням вулиць. Без гарантій, зі зривом термінів — і за рік із тими ж самими ямами. Взагалі з недотриманням слова і пустопорожніми обіцянками, то наша влада, мабуть, на перших місцях би була, якби такі змагання влаштовували. Тут навіть глибокого аналізу не потрібно, просто регулярно читайте мої статті. Рівень чиновників низький, хоч зарплати перших осіб мерії й комунальних підприємств на рівні 3-8 тис.грн.

А замість того маємо систематичні порушення законодавства, починаючи із корупційного протоколу на заступника міського голови, протоколів КРУ по недоотриманню бюджетних надходжень в міську раду, про нецільове витрачання коштів водоканалом, приписки у будинкоуправлінні з липовим працевлаштуванням, завищена оплата та нав’язані послуги бюро технічної інвентаризації, і за все це жоден із керівників навіть догану не отримав, не те що відшкодував зайве витрачене й штраф із власної кишені. Тому можна зробити припущення, що така система вигідна меру, раз він її підтримує у тому стані, який є. А про кількість пофарбованих лавочок і замінених шиферин – то ви в комунальній газеті читайте, то їх хліб-друкувати хвалебні оди за гроші тих, хто сам себе й хвалить.

Хоча я не відкидаю тієї важливої тези «Якщо думати про глобальне на яке немає коштів і не робити нічого щодня то буде точно гірше ніж є». Тому робота робиться, оперативні успіхи є і якщо завдання порівняти як було у 1993 -му, 2003-му, 2013- му то сьогодні субєктивно ситуація у місті краща ніж двадцять років тому.

Кор.: А чи не здається вам, що ситуація у Здолбунові – це лише віддзеркалення загальнодержавного стану справ, а міська влада робить все можливе, щоб не стало гірше?

М.О.: Значною мірою віддзеркалення й Закони стримують руки місцевій владі у власних повноваженнях, зміщуючи акценти в сторону намісників Президента – губернаторів і голів РДА. Мер наш не є у фаворитах Берташа, тож і розраховувати на додаткові преференції не випадає. Але ні його, ні депутатів силою ніхто у ті крісла не волочив. Прийшли — працюйте. Я не бачив їх, пікетуючими Держказначейство з плакатами, не бачив на рейдах по вуличній торгівлі, їм хіба що на вхідні двері міської ради ще не наклеїли оголошення про кредити готівкою на нові зуби і про турнір з вільної боротьби, який у Здолбунові легко і безкарно можна поклеїти на дорожні знаки!

Для цього діючих Законів вистачає, щоб контролювати ситуацію у місті, а вона давно вже не контролюється. А гасло «Щоб не стало гірше» — це гасло слабаків, я його не сприймаю. Це знаєте, як у нас державні адміністрації сидять і голову ламають, як-то написати так-от позитивно про негативне — і народжуються перли на кшталт: «Суттєво зросла динаміка стримання темпів падіння».

Кор.: Які ви можете назвати показники, за якими ви оцінюєте рівень розвитку міста?

М.О.: Їх небагато, але державна система побудована так, що такі прості й очевидні речі, як інвентаризація майна, ресурсів, в умовах одного населеного пункту, виявляється, складно зробити. Землі міста, району, держави, дороги муніципальні та державні, те ж саме з будівлями в т.ч відомчими. Місто у деяких питаннях саме собі не господар у місті, як би парадоксально це не звучало. Знаєте, за кордоном є прості й логічні показники: скільки людей додатково приїхали за рік у твоє місто жити, який рівень безробіття, середня зарплата, яка житлова площа припадає на людину-сім’ю, кількість дієвих громадських організацій, рівень залучення громади до суспільних акцій та спільних рішень на підставі громадських слухань чи консультацій. Звісно, й величина місцевих податків, на які, щоправда, в деяких країнах може впливати сама місцева адміністрація на відміну від українських реалій.

Кор.: Багато де в мережі Інтернет та на вулицях міста можна почути ваше прізвище, часто разом із словосполученням — наступний мер Здолбунова.

М.О.: Я такого не чув, а от про те що чув розповім. Самі гострі питання в коментарях владі, правоохоронцям в Інтернеті почали підписувати моїм прізвищем, чи то ховаючись за ним, чи то дразнячи посадовців питаннями які може задати лише Микола Орлов, а у випадках особливої грубості і хамства-виставляючи мене у такому світлі перед іншими читачами.komentari na OGOЩе один зухвалий випадок. Мені тричі телефонували жителі з вулиць Ватутіна, Галицького , Залізничної, що у Здолбунові і розповідали отакі історії. Ходив по них чоловічок у костюмі і розповідав всім по вулиці різні байки. По вул.Залізничній, розповідав, що відрізок дороги, який недоасфальтували і жителі про це розповідали мені у розмові, заасфальтований не буде, тому що Орлов написав скаргу в міську раду, адміністрацію і ще Бог знає куди, що тут через залізницю ходити не можна тому асфальтувати ми не будемо. Ото дякуйте Орлову.

На вул.Галицького на запитання коли і їх частину вулиці доасфальтуючь цей самий засланий козачок розповідав, що Орлов написав скарги, що асфальт не так кладеться, що жителі скаржаться на робітників які робили дорогу тому вам дороги не бачити як свої вух, дякуючи Орлову. Добре, що люди вже знають де читати правду, а це портал і газета ЗДОЛБУНІВ CITY і вони бачили, ЩО було написано про асфальтування цих доріг, тому локшину на свої вуха не прийняли, але не виключаю що і були такі хто повірив цій брехні. Це йде підготовка до виборів 2015 року.

   Сил тримати ситуацію у місті вже не залишилось тому в хід пішли отакі маніпуляції. Пригадую, якось на сесії міської ради роки 3 назад, я детально проаналізувавши складові  тарифу на утримання будинків та прибудинкових територій виступив у сесійній залі і переконав колег-депутатів, що піднімати на 20 копійок тариф економічних підстав немає. Підняли лише на 5 копійок. У п’ятницю в газеті «Нове життя» виходить стаття де говориться, що мовляв за ініціативою Миколи Орлова тарифи в місті піднялись на 5 копійок!!! Правда з цього лише про 5 копійок. Ініціатива була комунального підприємства і мера, але «правильно» подана інформація створює з Орлова образ монстра який підняв тарифи, а про те що вони мали бути підняті на 20, а завдяки мені цього не сталось-ні слова. Після того як я пішов з ради там і тарифи немає кому вивчати і контролювати, тому депутати взагалі з себе відповідальність на плечі виконкому переклали, який ні разу ще не заперечив чи відхилив спробу їх підняття, принаймні за тією інформацією якою я володію. Чим далі тим відчутнішим буде подих виборів 2015. Але скільки я цих подихів вже пройшов, куди мене тільки не «сватали» і не «призначали». Мені просто не однаково до того що навколо мене.

    Таких як я не беруть у владу. Половина гляне і скаже «Голосую-наведе порядок, бо мені подобається порядок», а інша половина гляне на себе, свою поведінку, свою «шкурну» ситуацію, де працює і чим на життя заробляє і скаже “Ні, не хочу щоб мене він за руку із рекламою на вулицях міста ловив, щоб мій бусік з вареною ковбасою з під базару забрав, щоб ялинку і надалі за 40 тисяч ставити, дорожче ніж витрати на святкування дня міста, щоб громадські організації нарешті співпрацювали із містом, щоб примушував в договорах гарантійні зобов’язання прописувати  ще й за свої гроші ремонтувати гарантійні ділянки дороги після зими, щоб місто Спільно вибирало свій шлях розвитку, а не мер і з керівником однієї політичної партії “. Але спокою обіцяти порушникам і крахаборам не можу у будь-якому своєму статусі.

Кор.: Що побажаєте здолбунівчанам напередодні свята і чого чекаєте від наступного року для Здолбунова?

М.О.: Здолбунівчанам побажаю терпіння, відкопати всередині себе хоч якусь громадянську позицію небайдужості до власного міста, перестати займатись кухонною політикою, а виходити на вулиці й допомагати самим собі й місту боротись із сміттям, дірявими та кривими дорогами, корупціонерами. Бо інакше й надалі будемо дихати пилом здолбунівського цементного, який спалює рівненське сміття, у той час як тліє і смердить здовбицьке сміттєзвалище, на яке возиться здолбунівське сміття. А що чекаю від наступного року в житті Здолбунова? Зникнення комунальної газети, яку замінить регіоналівська, асфальтування доріг разом із люками, які потім будуть відкопувати, збільшення поголів’я бродячих тварин, фарбування фасадів багатоповерхових будинків, виділення 50-70 земельних ділянок безкоштовно, в т.ч новому головному лікарю лікарні, новому начальнику газового господарства, новому заступнику голови РДА, 2-3 депутатам, і міст через «вісімку» в гідропарку. На ньому міський голова й проведе свою передвиборчу промову перед балотуванням на третій строк :)demotyvator_mist-300x168



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети