Здолбунівський громадський медіа контроль був представлений у Чернігові

Біля чудового міста Чернігова на затишній базі відбулась чергова школа розвитку й підготовки соціальних аніматорів, яку проводить центр гуманістичних технологій Ахалар.

На жовтневу школу завітали представники різних громадських та благодійних організацій, які територіально представляли Україну від Чернігова до Красного Луча Луганської області.

Запрошений був виступити перед учасниками й автор цього матеріалу Микола Орлов, керівник НГО «Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН». За звичкою із усіх таких подорожей пишу свої «непутьові замітки».present na Ahalar

Спочатку три слова про улюблену «Укрзалізницю». Хто уважно слідкує за новинами, той знає, яка у нас з нею взаємна любов. Коротко. Залізнична каса м.Здолбунів. Дві посмішки по ту сторону вікна каси.

–         Слухаємо вас.

–        Ви знаєте , вирішив до Києва їхати нічним потягом, хоч відпочину на повний зріст  :) От коли пробував брати квиточки з Варшави, завчасно за 45 днів, ви казали, чого ж так рано прийшов, приходь за тиждень. За тиждень я прийти не міг, бо вже був у Варшаві і звідти купляв квиточок. З Дніпропетровська щоб взяти квиточок, я прийшов вже за тиждень. Ви сказали: приходь до відправлення потяга в той же день, то, може, місця програма покаже, а поки що можемо дати з Сімферополя. З Сімферополя мене щось не надихнула ця пропозиція, і ось сьогодні я хочу поїхати до Києва, прийшов у день відправлення. Дайте, будь ласка, 1 квиточок, нижня поличка купе або плацкарт.DSC05757

–          Ха, де ж ви такий розумний взялись, за день, бачиш, він прийшов на київський потяг. Є одне місце спальне люкс класу, всі решта продані. У нас студенти на навчання їдуть до столиці. То вони вже все розкупили. Раніше чим думали? Треба завчасно приходити.

Ну, далі дивись пункт 1, як я купував квиточок з Варшави. До речі з цього приводу навіть теж ось тут писав.

ВІДЕО (приїзд-від’їзд: місто, реклама і оголошення, пішохідний міст, парк)

А тепер повернемося до Чернігова й школи розвитку. Упродовж п’яти днів учасники змогли отримати знання та попрактикуватися у таких напрямках: принципи співпраці з громадою, SWOT аналіз проектів, робота зі ЗМІ, збір та збереження інформації, сучасні та ефективні он-лайн інструменти. На відміну від попередніх років, а я можу судити і про програму 2012 року, на якій був присутнім теж,  цьогоріч організатори додали декілька нових тем.DSC05840

“Проаналізувавши потреби учасників, ми зрозуміли, що не вистачає практичних знань і навичок, які допоможуть людям краще й ефективніше доносити свої ідеї. Зокрема, йдеться про тему “презентація ідеї”, яка передбачала розгляд таких підтем, як правильна обробка фотографії (як зробити їх виразними, підібрати вдалий шрифт, вибрати колір та світлове рішення),”- говорить директор Центру “АХАЛАР” Юрій Трофіменко. До речі, тему роботи із фото презентувала Віка Солоніцина, яка з віртуального скайпу з Варшави, де вона мешкає, матеріалізувалась у Чернігові. Прості, але такі потрібні речі говорила Віка про фотографію: концентрацію уваги, сильні точки на знімку. Все це йшло разом у блоці з виступом київського піарщика Марини Говорухіної.DSC05947

Взагалі вдала сторона Ахалара – це практицизм у підборі виступаючих. Тільки перевірені спікери, тільки приклади із практики.

Програма на школі складалася переважно з практичних завдань. Виступаючі намагались пояснити головні сутнісні відмінності між аніматором та лідером: аніматор більш сконцентрований на розвиток громади (стимулювання, супроводження), а лідер – на реалізацію конкретного проекту, досягнення результату (сильніша мотивація, вищий рівень відповідальності, координація всього процесу).DSC06087

З цього приводу я навіть влаштував міні-дискусію із прекрасним системним мотиватором  та креативним оптимізатором Андрієм Маштаковим. На предмет мотивації лідера та аніматора. Зійшлись на тому, що аніматор – це лідер-філософ, у якого нехворобливе Его та розвинуті патерналістські й волюнтаристські якості. Я навіть визначення дав аніматора: діяльнісний внутрішньодефрагментований лідер прикладного характеру дії. Цукерку за це не отримав (за вдалі дії, вислови на Ахаларі всім дають цукерочки), але Маштаков руку потиснув.DSC05906

Мій виступ був у день роботи із медіа. Громадський медіа контроль – тема, з якою я поділився досвідом роботи газети, порталу Здолбунів сіті та мотиваційних і презентаційних речей від ЗЕОНу. Так як це був останній виступ денної програми, то за вечерею був час більше поговорити у неформальній обстановці на тему проголошеного. І така розмова відбулась.

Думається, учасники розмови себе впізнають. Текст наближений до того, що був, деякі звороти відтворені іншими словами, щоб більше передати контрастність позицій.

Учасник 1: Все можливо. Представник НГО та ЗМІ.

Учасник 2: Я можу боротись. Представник бібліотеки.

Учасник 3: У нас це неможливо. Представник ЗМІ.

Учасник 2,3: Ви молодець, що можете відкрито говорити те, що думаєте, робити те, що хочете й іншим допомагати. У нас інші люди на Сході України. Тут як сказали, так і треба робити, інакше з роботи виженуть, а то й біля під’їзду дочекаються.

Учасник 1  : А ви думаєте, я ходив дозвіл просити у влади, займатись цим чи ні. Якщо це болячка, то її треба лікувати, а не чекати, коли згниє і саме відвалиться. Чи зважав 20 або 200 чоловік вийшло на акцію, чи що буде автору після критичної статті про владу? Ми ж на те й дієві учасники громадянського суспільства, щоб його будувати так, як бачимо у кращих зарубіжних зразках, українських передових територіальних громадах.

Учасник 2: Ооо, мене ледь з бібліотеки не звільнили за те, що під час візиту представників влади перед попередніми виборами до ВРУ на одному із столів лежав буклетик жіночки, яка ще навіть кандидатом не була, але за інформацією могла ним бути. Зрозуміло, з опозиційного табору. Вся бібліотека «на вухах» була. Ледь відписалися від начальства. Та цього їм мало стало. Почали наполягати, щоб писала заяву на звільнення. Я відмовилась.

То що ви думаєте? Взяли у жменю з десяток карток абонементів і пішли комісією по будинках цих людей питати, чи користуються вони послугами бібліотеки, й просили показати книги, які люди взяли почитати в ній.

Учасник 1: Так це ж пряме порушення закону, який охороняє персональні дані. Вони мали доступ до домашніх адрес абонентів?

Учасник 2: Який закон? Це  у вас може закони ще діють, у нас ти – начальник, я – дурень. Один закон для всіх. Але не змогли знайти того, що шукали: фіктивних, мертвих душ, тому відчепились.

Учасник 3: Точно, точно, ми на телебаченні чи радіо готуємо репортажі. Обов’язково має бути про владу і ці соціальні ініціативи Президента. Що б не зробили і хто б не зробив – їх туди треба дописувати. Доходить до маразму. Відзнімемо матеріал, а текст начитуємо за папірцями з ради, виходить сюжет, а на ранок знайомі кажуть, що сміялись досхочу. Виявляється, «той, хто відкрив урочисто захід», у цей день за кордоном був, «той, хто перерізав стрічку з числа чиновників ради чи адміністрації» на тому заході й не був. А ми ж то їх всіх не знаємо, дали організатори список людей – от значить вони й були або мали бути. Прикро, що нас так підставляють. Чи був випадок, коли виступав один поважний товариш на Дніпропетровщині (нині віце-премєр міністр-прим. автора), то ми дали частину виступу в ефір, а він, виявляється, вважав, що в іншому реченні він сказав головну тезу, то ми за півгодини на межі зриву шукали той абзац, щоб доточити й у повторі вийти з «правильним» текстом.

Учасник 1: Вірю й одночасно не вірю вам. Як таке може бути? Ви ж сюди приїхали на територію розвитку, а не територію ідолопоклоніння порушникам від влади будь-якого кольору. Чому не протестуєте проти цього, чому бойкот не влаштуєте, із чистим екраном на півдня не вийдете?

Учасник 3: Це у вас там на Заході люди, може, якісь інші, а тут у нас тільки й чекають, щоб ти на чомусь спіткнувся і на твоє місце прийдуть інші.

Учасник 1: Ви хіба не розумієте, що це і є те штучне ярмо боязні, яке влада зробила для тих, хто своє робоче чи рабське місце цінує вище й ближче до себе, ніж свободу й права як Людини взагалі?DSC05609

Ви знаєте, і немає значення звідки були мої співрозмовники, якого соціального статусу. Суть залишається однакова. Протягом двох тижнів це вже другий випадок подібної розмови із тими, хто позиціонує себе лідерами громадськості в регіонах. Перша така дискусія відбулась  у Китайгороді,  де мене точно у тому ж переконувала пані з Нікополя, яка чудово розповідала про туристичні й археологічні пошуки, але водночас зазначала, що головне досягнення у їх краях на сході України- це героїчно хоч щось робити, щоб «втримати плацдарм» до тих часів, коли зміниться влада. Цікаво, чи була колись оборона елементом еволюції і розвитку громадянського суспільства, і хто обирав владу на сході країни? Або хочеш і робиш, або ні.DSC06008

Аніматор, лідер – це той, хто не питає дозволу у влади, чи можна поборотись за права громадян чи людські свободи. Це той, хто бере це і організовує навколо себе. Аніматор ще й допомагає своїм авторитетом лідерам очолити напрямки, проекти й вести за собою людей. Якщо це вдається робити у співпраці – честь і хвала, якщо ставлять бар’єри і перешкоди, то він перед ними не зупиняється. Тільки так у суспільства з’являються шанси стати іншим.DSC06226

Ось, власне, на наступний ранок із купою думок в голові відкланявся організаторам та учасникам школи і рушив…у чернігівські ліси. Мабуть, не дуже добре слухав вказівки Юри Трофименка, тому що до траси замість 15 хвилин добирався годину в супроводі дядечки на ровері, який не повірив тому, що я збираю гриби з рюкзаком на плечах і ноутбуком в руці, і вказав мені інший напрямок руху. Але зате я відзняв високий і широкий пішохідний міст, в т.ч оригінальний напис “Чернігів”, вистрижений у траві. Обидва транспортних засоби, з Чернігова до Києва  й зі столиці додому, були комфортними й швидкими, тож вечеряв уже вдома разом із родиною.

Микола Орлов



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети