Здолбунівську лікарню реформують?

Наразі Україна переживає нелегкий час реформ у всіх галузях. Осторонь не лишається і медицина. У 2017 році починається процес переходу на нову систему надання медичних послуг європейського зразка. Здолбунів СITY спробувало розібратись, що ж чекає Здолбунівщину найближчими роками.

Первинна ланка медицини. Сімейний лікар. 

Основою реформи первинної ланки медицини буде конкуренція між лікарями. Вже з середини 2017 року планується впровадження оплати послуг сімейним лікарям. Наша з вами задача обрати свого лікаря. Заключати в разі хвороби з ним угоду і держава оплатить повністю наше лікування.

Лікарям в свою чергу є свобода надання вибору своєї зайнятості.

Національне медичне страхування.

Реформа медицини передбачає, що нам варто буде називати речі своїми іменами. “Безкоштовної медицини” не буде, але нам не доведеться платити нічого зайвого, адже на частину послуг будуть надходити кошти з бюджету. Частина також буде надаватись за співфінансуванням.

-” Якщо ви прийдете в будь-яку лікарню, яка увійшла до програми національного страхування, ви отримаєте допомогу за однаковим стандартом зі всіма іншими громадянами України, а лікарня чи амбулаторія отримає відшкодування за єдиними правилами для всіх лікарень. Саме це і значить “гроші ідуть за пацієнтом”. Фінанси на це будуть виділятися з бюджету. Щороку Кабмін буде затверджувати “Державний гарантований пакет медичних послуг” — повний обсяг послуг, які пацієнт отримає безоплатно. А також і список послуг, для яких потрібна співоплата за єдиними для всієї країни тарифами. Національним страхуванням будуть повністю фінансово покриті екстрена допомога та первинна ланка медицини. І я пишу “повністю покриті” буквально — з ліками, зарплатами, аналізами тощо. Вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) допомога будуть фінансуватися в єдиному для всіх громадян обсязі та за однаковими для всіх правилами. Що буде з тими послугами, які держава не буде гарантувати? У людини буде широкий вибір добровільного медичного страхування. Цей ринок виросте, а ціни на приватну страховку впадуть,”- пояснює заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк.

Госпітальний округ. Вторинна ланка медицини.

Так, 30 листопада КабМін своєю постановою затвердив порядок створення госпітальних округів. Що ж це таке?

«Госпітальні округи створюються для того, щоб упорядкувати мережу закладів медичної допомоги. Впорядкування буде відбуватись за 2 принципами: по-перше, має бути забезпечена доступність громадянина до якісної допомоги, по-друге, заклади, де надається ця допомога, повинні мати належне навантаження, аби підтримувати належну кваліфікацію медичних фахівців. Таким чином, мережа госпітального округу впорядковується, визначається лікарня інтенсивного лікування, яка буде найбільш потужною в окрузі, а решта лікарень будуть перепрофільовані таким чином, щоб там надавались послуги, які не потребують високотехнологічного обладнання», – розповів заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк

Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування 1-го рівня має обслуговувати не менше 120 тис осіб, а 2-го рівня – не менше 200 тис осіб. Таким чином реформа медицини крокує паралельно адміністративній реформі і планується створити 3-5 госпітальних округів з 1 багатопрофільною лікарнею.

Варто зазначити, на даній карті виділено 5 частин області з приблизними розрахунками поділу. Натомість, точне число госпітальних округів буде відомо після засідання в Міністерстві охорони здоров’я 21 грудня, на якому можуть скоротити кількість до 3.

– “Утримувать ту мережу лікарень, яка є на сьогоднішній день – немає ніякого сенсу. Просто коли люди починають хвилюватись про лікарню, то треба хвилюватись про якість медицини загалом. В нас її нема. Шукається спосіб яким чином більш ефективно використать ті кошти, які виділяються нам на медицину і таким чином покращити її якість і доступність. Не в межах: чим поближче тим краще, поближче –це буде первинний рівень медицини- це амбулаторії, клініки. Вторинний –  це не поближче, а там де буде найкраще і найефективніше в межах округу. По Здолбунову рішення кінцевого поки немає, але є думки приєднати його округом до Рівного,”- коментує ситуацію начальник управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Юрій Осіпчук.

Реформа передбачає, що на базах колишніх ЦРЛ будуть створені реабілітаційні центри, а деякі можливо навіть реформуватимуться в приватні клініки. Таким чином, величезна вірогідність того, що у нашому місті докорінно зміниться вигляд системи надання медичних послуг. І почнеться це з первинної ланки у наступному році.

-” Я спрямовую всі зусилля, аби центром госпітального округу була саме Здолбунівська ЦРЛ. Підсилюємо матеріальну базу, оптимізуємо те, що справді не буде функціонувати як лікарня окремо. Наскільки це реально – вирішуватиме ОДА. Наразі, варто розуміти, реформа підсилює основні центральні лікарні, а в селах орієнтується на кваліфікованих лікарів на первинному рівні. Саме якісну первинну ланку, яка вже почне у 2017 році змінюватись. Люди у Мізочі зможуть отримувати послуги значно якісніше аніж отримують там досі. Мені зрозуміле їх хвилювання. Все нове завжди лякає. Вони думають, що залишаться взагалі без медичної допомоги. Та це не так. Реформа передбачає новий підхід до якості послуг і при чому- без додаткових затрат особливо на первинному рівні Якщо ми сьогодні  розпорошимо базу, почнемо зменшувати  ліжкомісця в Здолбунові, то в результаті отримаємо так і так первинну ланку в Мізочі і реформовану Здолбунівську ЦРЛ. В що реформовану – поки не знаю, “- зазначає головлікар Здолбунівської ЦРЛ Владислав Сухляк.

Нагадаємо, у Здолбунівському районі все ще напружена ситуація, зусиллями Аграрної партії в районній раді, з реформуванням відділення терапії у Мізочі. Депутат Олександр Андріюк ініціював зміни до статуту який підтримали депутати районної ради. Наразі, підготовлено проект рішення аби їх скасувати і знову ж на сесії. Також саме пан Олександр ініціював повний аудит-перевірку лікарні, на що депутати погодили виділити чималу суму коштів з бюджету. Та як би не було важко осягнути новації реформи – вона відбудеться. Рятувати те, чого в принципі не буде однозначно, я не боюсь назвати популізмом. Кожного депутата зараз першочергове завдання донести людям, що буде надаватись якісна медична допомога на первинному рівні. В цивілізованих країнах сімейні лікарі без госпіталізації вирішують до 80% (!) медичних звернень за допомогою сучасних знань, базової апаратури та найбільш розповсюджених аналізів та ліків. Завдання пояснити жителям своїх округів, що держава не планує лишати громадян помирати, а навпаки покращить якість послуг і зробить це за європейським зразком.

Депутат Олександр Андріюк і головлікар Владислав Сухляк. Сесія районної ради

Наступного року бюджет району буде суттєво меншим аніж цьогоріч. Утримання терапії у Мізочі є можливим лише за умови створення об’єднання територіальної громади і взяття її на власний баланс. Тобто фінансувати з місцевого власного бюджету. І хоч зараз люди обурені по всій Україні закриттям лікарень і “вважають що в України ніколи не буде нормальної медицини”, то хочу нагадати, ще декілька років тому були люди, які говорили, що “в України ніколи не буде нормальної армії”-Павло Ковтонюк©. Тому питання не в збереженні чи незбереженні амбулаторії чи відділення у тому чи іншому селі, а в правильному розумінні що має бути після оголошених МОЗом змін (це не ініціативи головних лікарів районних лікарень, не РДА ні Здолбунова і не Мізоча, це накази Міністерства які потрібно виконувати, або змінювати накази).

Якісні сімейні лікарі, які вирішують 80% проблем через регулярне спілкування, якісну діагностику та денне лікування пацієнтів; клініки на вторинному рівні для спеціалізованої допомоги і центри госпітальних округів з найбільш якісним забезпеченням та вузькоспеціалізована допомога третинного рівня, яка зконцетрована буде, як правило в обласних центрах.

Ольга Ферар
головне фото Alexandr Ivasyun’ko



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети