Здолбунівчанка Ірина: праця у Польщі. Поради варшавянки

 Продовжуємо серію публікацій від Ірини, яка вже 15 років проживає у Варшаві, уродженка Здолбунова. У попередніх публікаціях:  Про науку в Польщі, На дві домівки.

Про дозвіл на працю.

praca Не маючи польського громадянства, не маєш права працювати в державних установах! Це суд, поліція, податкова та інші державні організації. В іншому НА ПРАВО ПРАЦІ В ПОЛЬЩІ потрібно отримати візу з правом праці (не туристичну) та відповідні документи: карту тимчасового перебування, потім карту  постійного перебування та в декількох випадках польське громадянство.

Для прикладу, я не хочу мати польского громадянства. Чому? У мене всі права як у поляків за виключенням права голосу на виборах. Мене політика не цікавить – банальний факт. Зі своїм пашпортом я їду у всі кінці світу – в Європу по Карті Резидента ЕС, а в другу сторону – як українка. Не мушу чекати на російську візу чи казахську  тиждень, як мої колеги :-))))))) Купую білет – і фрууу…

Так от, для того, щоб отримати дозвіл на працю, потрібно знайти фірму, керівник якої надасть тобі місце праці (пише спеціально простою зрозумілою мовою). Місце праці офіційне, з податковою резиденцією в Польщі, на умові про працю. Для прикладу, відповідно до законодавства, якщо по отриманому дозволу не представлено місце праці – має штраф 50 000 злотих. Для того, щоб звернутись за отриманням дозволу до Urzędu Pracy (держустанова, по-нашому біржа) роботодавець повинен представити список всіх кваліфікацій для запитуваного спеціаліста, якого хоче прийняти на роботу. Наприклад: вища технічна освіта, знання англійської, російської, вміння користуватись і т.д.). Відчекати визначений установою час та отримати відповідь. Якщо в базі БІРЖІ такого спеціаліста немає, то Біржа дає добро видати ( за немалі гроші) дозвіл на працю для тієї людини, яку ФІРМА хоче прийняти на роботу. Відповім: це ж ще у вимогах потрібно написати, ще серед польських безробітних не знайти, а тут багато безробітних з вищою освітою та знанням декількох іноземних мов. Це важко. Насправді я щороку проходила цю процедуру (пекельну), поки не отримала карту Резидента. Все залежить від PRACODAWCY. А з українцями не сильно хочуть паритись, так як я з нянькою наприклад.

Не знаю як з фізичною працею, не шукала, слава Богу, не мусила. Хоча жадна праця не ганьбить..

robota polskaДруга можливість отримати працю в Польщі – це зареєструвати ПІДПРИЄМНИЦЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ. Але для того, щоб це зробити, потрібно мати прописку ( хоча б тимчасову). Для того, щоб мати прописку, потрібно або відповідно до договору зняти помешкання, або офіс в оренду. Для того, щоб зняти в оренду помешкання, потрібно мати легальний побит. В іншому разі ніхто не підпише ніякого договору з людиною, яка приїхала в країну по туристичній візі. І виходить замкнуте коло.

Багато хто все-таки ризикує і зв’язується з так званими агентствами посередництва по працевлаштуванню за кордоном. Послугами таких агентств є посередництво. Люди, які звертаються в такі агентства, – це, як правило, не свідомі своїх прав, які шукають фізичної праці і, як правило,  не читають УМОВ, які їм підсовують агенти. Платять посередникам кількасот важко зароблених, відірваних від сімейного бюджету або позичених євро, отримують папір та робочу візу, а потім сам собі шукають роботу. Причому ніхто не знає, що виданий дозвіл на працю ВАЖЛИВИЙ ТІЛЬКИ В ФІРМІ, ЯКА ВИДАЛА ЦЕЙ ДОЗВІЛ. Про це АГЕНТСТВО НЕ ІНФОРМУЄ.  В інших місцях праця вже є НЕЛЕГАЛЬНОЮ. І їдуть наші хлопці на будови, падають з руштовання, ламають руки-ноги – і їх бігом відправляють на Україну та так, щоб ніхто не бачив, тому що якщо приїде швидка, то запитають про страховку, і весь бізнес ГОСПОДАРЯ накриється. Мало того, відповідно до ЧИННОГО ПОЛЬСКОГО ЗАКОНОДАВСТВА за нелегальне надання праці може отримати до 5 років ( навіть не умовно). Недавно  ми отримали дозвіл на будову власного будинку. Коли  справа дійшла до поміру рівня води в грунті на нашій ділянці, місцевий архітектор сказав, що треба зробити геотермічні свердловини, тому що в околиці більшість будинків будують українці, і попереривали меліораційні канали. Архітектор не знав, що я українка, тому сміливо ” проїхався ” по некомпетентності наших фахівців. На жаль, у багатьох випадках куди не підеш-поїдеш, чуєш прикрі слова про НАШИХ. Хоча так само говорять про поляків, які працюють в Англії, Німеччині та далі на Захід. Одне відрізняє Поляків від НАШИХ: вони кругом працюють легально, будучи навіть прибиральницею в Англії, вони мають оплачений пенсійний фонд та важну страховку.

А нашим……як бідному женитись – ніч коротка. Тільки, швидше за все, це НАША вина. Не вміємо ми 7 разів відміряти, щоб раз відрізати.  На це питання кожен сам собі повинен відповісти. Їдучи за кордон, потрібно ДОБРЕ ПОДУМАТИ КУДИ, НАВІЩО і ЧИ ВСЕ ДОБРЕ ПІДГОТОВЛЕНО на місці. Іншої опції немає і бути не може. Потім будуть сльози, кочування, страх. Я бачила такі історії у Варшавському Консульстві. Коли у Консула просили купити квиток в одну сторону. Таку послугу наш Консулат надає для наших громадян. Квиток до України. Страх огортає.

Є, звичайно, й позитиви. Пані Ольга з Дніпропетровська. Наша сімейна перукарка. 15 років у Польщі. Сучасний, не з дешевих, ПРОФЕСІЙНИЙ ФРИЗЕРСЬКИЙ САЛОН в елітному районі Варшави. Тепла, проста, цілеспрямована жінка. У неї працює 5 поляків. Так приємно чути, що не вона працює у них, тільки вони в неї :-)

Таких прикладів дуже багато. Всі вони різні. Прикрі, смутні та позитивні й радісні.

Рада: якщо читаєте, що агентство посередництва праці  надає фахові консультації стосовно умов праці, проживання, необхідної документації, перетину кордону і законодавства іноземної країни – ПАМ’ЯТАЙТЕ: ПРО ВСЕ ЦЕ МОЖНА ДОВІДАТИСЬ В КОНСУЛЬСТВАХ КРАЇНИ, ДО ЯКОЇ МАЄТЕ ЗАМІР ПОЇХАТИ БЕЗКОШТОВНО. НЕ ВІРТЕ В БЕЗКОШТОВНЕ ПРОЖИВАННЯ на МІСЦІ. НІЧОГО БЕЗКОШТОВНОГО В ЖИТТІ НЕМАЄ. Ну, як всім відомо, тільки сир у мишоловці. За все треба буде платити. І, як правило, солоно. Проживанням у будівельному контейнері або в стодолі.  ЯКЩО ВАМ ПРОПОНУЮТЬ ОФОРМЛЕННЯ СТРАХОВОГО ПОЛІСУ- це смішне. Страховий поліс можна без питань купити на місці. Таких фірм – море. І поліси різні. І Вам на місці розкажуть і покажуть, за що ви платите і що можна отримати, якщо, не дай Боже, підвернеться нога.

Якщо вам пропонують якісне оформлення пакету документів, які потрібні для отримання робочої візи, навіщо за це платити посереднику. Всі ДРУКИ на дозволи на працю, на візи та інші, як правило, на кількох мовах. Серед них російська і українська.

Намагайтеся САМІ ВИРІШУВАТИ СВОЇ ПИТАННЯ. Це шанс пробитись, навчитись, подолати страх та осягнути ціль.  Хто ПИТАЄ – ТОЙ НЕ БЛУДИТЬ.

 

Іринка з Варшави на запрошення від Миколи ОрловаВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети