Юридична консультація. Лікарняні.

В зимовий період серед працездатного населення зростає кількість випадків різних захворювань. Пов’язано це, перш за все, із сезонними епідемічними хворобами і фізичними травмами внаслідок падінь. У таких випадках люди лікуються переважно вдома, рідше – в лікарнях. Тому часто не мають можливості виходити в цей час на свою роботу. В таких ситуаціях українське законодавство захищає працівників, передбачаючи їм виплати роботодавцями так званих лікарняних. Але ці кошти виплачуються лише за наявності в хворого документу, що підтверджує його тимчасову непрацездатність. Тобто, листка непрацездатності.

Тож про те, хто, за яких умов і як може отримати листок непрацездатності (лікарняний лист) та кошти за період лікування (лікарняні) розповідає юрист центру права РОГО «Комітет виборців України» Мирослава Примак.

Отримати листок непрацездатності можуть громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах усіх форм власності, у фізичних осіб, а також особи, обрані на виборні посади органу місцевого самоврядування, органу державної влади. Так само мають право отримати цей документ і суб’єкти підприємницької діяльності. Для його отримання треба пред’явити паспорт чи інший документ, який засвідчує особу непрацездатного.

Лікарняний лист видається лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я (фельдшером у населеному пункті, де немає лікаря) незалежно від форми власності такого закладу, в тому числі лікарями, що провадять господарську діяльність з медичної практики. Таким лікарем є особа, яка особисто оглядає хворого та здійснює записи до медичної картки хворого. Варто наголосити, що видача листка непрацездатності не може бути платною послугою.

Важливим є те, що хворий має право звернутися за листком непрацездатності як за місцем «прописки» чи роботи, так і в іншому населеному пункті не за місцем реєстрації проживання. В останньому випадку потрібна згода головного лікаря чи його заступника обраного медзакладу, засвідчена підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичної установи.

Отож, якщо ви захворіли чи отримали травму, потрібно звернутися до лікаря, який вас лікуватиме. Лікарняний може бути видано на 5 днів. Якщо хвороба є тяжкою, то він може бути продовжений лікарем до 10 днів, у сільській місцевості – до 14. Фельдшер має право видавати листок непрацездатності особисто і одночасно на термін не більше 3 днів з наступним направленням хворого до лікаря в разі його тимчасової непрацездатності. Продовження лікарняного більш ніж на 10 днів робиться лікуючим лікарем спільно із заввідділення, а надалі – ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого.

Лікарняний видається з дня встановлення непрацездатності, окрім лікування в стаціонарі, де листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування. Після закінчення лікування листок непрацездатності закривається та може бути пред’явлений роботодавцю для виплати відповідної допомоги. Звертайте увагу на правильність заповнення в листі ваших персональних даних.

Якщо Ви втратили лікарняний лист, то Вам можуть видати відповідний дублікат за умови подання довідки з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю не здійснювалася.

Роботодавець зобов’язаний оплатити працівнику робочі дні, пропущені через хворобу, в період отримання першої зарплати після надання лікарняного листа. При цьому, перші 5 днів оплачується за рахунок роботодавця, решта – за рахунок Фонду соцстрахування. Розмір виплати залежить від стажу роботи, заробітної плати та кількості днів, пропущених через хворобу.

Якщо у вас виникають труднощі з отриманням лікарняних, то ви маєте повне право оскаржити дії осіб, котрі перешкоджають вам у їх отриманні як у позасудовому, так і судовому порядках. Але для цього ліпше одразу звертатися за допомогою до кваліфікованих юристів.

Юридичний відділ РОГО КВУ



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети