Якими якостями має володіти депутат

депутатиБагато витрачається коштів на те, щоб «влізти» в очі і вуха виборцям. Гаслами, поліграфією, заявами. В жодній із них ми не бачимо чи прочитав потенційний кандидат земельний чи бюджетний кодекс з якими прийдеться працювати в радах. Чи знають права і можливості депутата і ради і чим вони відрізняються від функцій виконавчої влади. Саме від швидкої ефективної роботи нового складу рад і голів буде залежати наскільки імпульси розвитку  чи навпаки стагнації охоплять тут  чи іншу громаду, особливо у важливий перехідний стан до об’єднання територіальних громад.

Про компетенції, необхідні депутатам майбутніх місцевих органів влади розмовляємо із Миколою Орловим, експертом із муніципального управління та регіональної економіки, заст.голови Здолбунівської РДА, співзасновником ЗЕОНу:

Кор.:  Які ж риси, важливі для майбутнього депутата, щоб бути корисним своїй громаді?

М.О.: Наполегливість, базова фахова підготовка із того напрямку, яким збираєтесь займатись у місцевій раді, вміння публічно виступати і переконувати, здатність аналізувати та прогнозувати події -це як мінімум.

Кор.: Т.то людина, будь-якої професії може бути якісним депутатом, яка володіє вищеназваними рисами?

М.О.: Так, тільки ймовірність того, що наприклад юрист і продавець однаково будуть ефективні теж різна. Бути просто хорошою людиною щоб бути хорошим депутатом замало. Треба ВЖЕ, а не потім бути готовим до депутатства. Вивчити депутатський законодавчий мінімум: ЗУ Про місцеве самоврядування, регламент діючої ради і особливо порядок проведення першої сесії. Плюс, в залежності від того до якої комісії депутатської плануєте писати заяву, то вивчаєте відповідне законодавство та місцеві рішення, наприклад Про правила благоустрою у місті Здолбунові, Про розміщення реклами, нормативну грошову оцінку землі, звіти за декілька останніх кварталі по виконанню бюджету. От самі і судіть, кому легше буде з цим впоратись. Тим, хто вже має базову фахову підготовку із цих питань. Я за кваліфіковану місцеву раду, де працює сила аргументів і розрахунків.

Кваліфікованими і відповідальними мають бути і працівники апарату ради і виконкому. В тій самій міській раді ви рідко побачите  завізовані бухгалтером цифри, що подаються у проекті рішення або юристом, що свідчить про дві речі. Перша, ці люди не беруть на себе відповідальність підтвердити правильність цифр чи формулювань, друга, депутати у них цього і не вимагають, бо в очі бачили Регламент діяльності Здолбунівської міської ради один раз на першій сесії. За сільські ради взагалі мовчу. Можете почитати в мережі Інтернет перли невігластва і щодо декомунізації та перейменування вулиць і впорядкування джерела. Рідко до якого села докотилася правова просвіта, тому дуже добре, якби децентралізація відбулася в країні якнайшвидше і до влади в об’єднаних територіальних громадах прийшли не ті, у кого родичів у селі більше, а ті у кого більше розуму в голові.

Кор.: Як відбуватиметься діяльність місцевої ради після обрання її нового складу?

М.О.: Все це прописано у ЗУ і регламенті місцевої ради. Прийде голова місцевої ТВК, оголосить результати виборів на урочистому першому зібранні ради. Депутатам вручать ті самі Закон, Регламент, значок депутата (у Здолбунівських міській та районній радах та обласній раді) і почнуться будні. Досвідчені голови можуть запропонувати проголосувати всі кадрові рішення одразу на цій сесії. Так секретар ради, який обирається з числа депутатів і весь склад виконавчого, управлінського органу із заступником мера включно, може бути проголосований і багато хто навіть не зрозуміє, що чи не перше підняття руки у сесійній залі призвело до прийняття на роботу тої чи іншої людини, тому до першої сесії потрібно особливо готуватись.

Далі депутати напишуть заяви на вступ до різних постійних депутатських комісій: земельної, бюджетної, комунальної власності, депутатської етики і отримають так би мовити свою подальшу спеціалізацію у роботі. Потім депутатів чекає робота: безкоштовна, за рахунок свого часу, щоправда держава гарантує, що на час виконання депутатських повноважень вас зобов’язані відпускати з роботи із збереженням заробітку.

 Відбуватиметься вона у формі депутатських днів, сесійного режиму, роботі в комісіях, виїздних заходах як на власні об’єкти, що розглядаються при підготовці до сесійного засідання так і обмін досвідом з іншими регіонами. Якщо хтось йде, наприклад  в міську раду за грошима, земельними ділянками чи популярністю – то ви не туди йдете. Грошей катастрофічно у бюджету не вистачає і завдання буде оптимально розпорядитись наявним, земля вся піде учасникам АТО і соціальним об’єктам, як наприклад новий садочок, що вкрай потрібний місту, а популярність у вас буде лише в одному випадку, якщо якісно весь час будете виконувати своє громадське зобов’язання – бути депутатом.  Віднині у вас з’являється багато зобов’язань і одне право озвучити свою пропозицію серед тих, хто має право прийняти рішення. Серед приємних бонусів – можливість бути обраним секретарем ради, а в районній і обласній радах – головою і заступником голови, а це хороші і грошовиті посади як при нинішньому рівні зарплат в країні.

Кор.: Ви самі йдете до Здолбунівської міської ради, де вже були депутатом, головою бюджетної комісії. Які відчуття і очікування?

М.О.: Радий з того, що депутатів буде менше чим було, буде менше галасу і можливо більше толку. Взагалі у американських містах такого розміру як Здолбунів рада включає 7 депутатів. І цього вистачає. Мою принципову позицію та працездатність  знають усі, хто є в міській раді і цього скликання і минулого тому навряд чи чимось здивую і нових колег з разі мого обрання. Всі хто в мене вірять можуть підтримати список партії, який я очолюю 25 жовтня на виборчих дільницях.

Кор.: Дякуємо за розмову.відбір

Ми проаналізували списки на предмет місця роботи потенційних кандидатів до Здолбунівської міської ради і ось що з цього вийшло:

Аграрна партія – достойно представлені керівники, заступники керівників, інженери, вчителі, лікарі, залізничники, бухгалтер, юрист, технолог, конструктор, механік, підприємці.

Батьківщина – теж різнопланово представлені і керівники, підприємці, профспілкові лідери, секретар, інженер, офіцер, адвокат і лише один безробітний.

Блок Петра Порошенка Солідарність – більше третини списку директора, заступники, державні службовці рівня начальника, заступника начальника, вчителі, адвокати, підприємці, демобілізовані АТОшники, керуюча магазином, інженер і один студент

Відродження – працівники багатьох спеціальностей які мають відношення до залізниці, а також бібліотекар, комірник, підприємець, психолог і пенсіонер

Європейська партія України – пенсіонер, підприємці, студент і викладач, настоятель, директор, оператор ОЕМ, охоронник, слюсар і безробітний

Прогрес – половина списку підприємці, голова ОСББ, помічник машиніста, фахівець із зайнятості, менеджер з логістики

Радикальна партія – четверта частина списку безробітні, керівник спортивного клубу, медсестра, водій, реєстратор, інженер, касир, юрист, товарознавець, вчитель, інтерн-лікар

Самопоміч – список невеликий, а  в ньому вчитель, підприємці, директора, перекладач, помічник машиніста, безробітні

Свобода – дуже різнобарвний список, а в ньому вчитель, аспірант, студент, психолог, слюсар, підприємець, водій, мама в декретній відпустці, диспетчер, лаборант, керівник ЖБК, юристконсульт, дозувальний сировини, продавець-консультант

Через соцмережі, телефон, скайп-чат міста ми звернулися до читачів ЗС із запитанням:

Готуємо статтю на тему якими вміннями, знаннями, компетенціями повинен володіти депутат місцевої ради (наприклад міської) щоб якісно виконувати свої функції і бути дієвим та ефективним. Пишіть свої думки з цього приводу і вони увійдуть до матеріалу.

Ось що нам надіслали у відповідь:

Дмитро (виборець)

Дмитро (виборець)  пропоную, для початку, всім кандидатам в місцеві ради пройти тест на IQ

Ольга (кандидат в депутати, вперше) я вважаю депутат повинен бути активістом і вміти не боятись висловити свою думку на сесіях ну і звичайно цікавитись людьми і життям у місті. Повинен знати хоч поверхнево складові бюджету і процедури у ньому.

Людмила (виборець, член штабу) В першу чергу він повинен мати бажання набути тих знань і вмінь,щоб бути компетентним в усіх питаннях,з якими до нього звертатимуться громадяне.Депутатами не народжуються.Не можна знати всього.А вміння має бути одне основне-вміння чути людський біль,дослухатися до людських проблем і відчувати потреби свого міста.

Віталій (депутат міської ради, кандидат в депутати знову) Виконувати свої прямі обов’язки згідно статусу депутатів місцевих рад. Дбати про добробут, про нагальні проблеми мешканців, а не дбати про свої власні інтереси,та наповнення власних кишень.  Максимально вирішувати проблеми та звернення мешканців, не в залежності по якому окрузі обирався депутат, будучи депутатом цього скликання на власному прикладі знаю що вирішення тієї чи іншої проблеми або прохань пересічних громадян вимагає кропіткої роботи,та неодноразових повторних звернень,але в моїх пріоритетах щоб всі звернення мешканців того чи іншого округу були доведені до логічного завершення на користь виборців.

Ольга (виборець) Мати велике бажання працювати на благо свого мiста та мешканцiв, мати активну життеву позицiю, знати Конституцiю та закони, якi стосуються в першу чергу мiсцевоï ради.

Олександр (виборець) Я впевнений, що легше зробити щось корисне для міста не будучи депутатом.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети