Як здолбунівський «паспортний стіл» допомагає «обдирати» своїх відвідувачів

CiganeПаспортний стіл тепер гордо йменується Здолбунівський районний сектор державної міграційної служби. До нього привела потреба зареєструвати у будинку малолітню дитину. Що з цього вийшло, читайте далі…

Вхідні двері, вивіска розкладу роботи. Усередині нарахував 4 кабінети. Номер 1 –без таблички, 2 – начальник РС ДМС Томашевський В.В., 3 ,4 – головні спеціалісти РС ДМС, відповідно п.Іванова і п.Цирон.

У коридорі чоловік 8, більшість із яких стоять саме до кабінету 1. Виходить Людмила Володимирівна із кабінету 4, запитує, з яким питанням прийшов. Дізнавшись, що зареєструвати дитину – повертається в кабінет і бере зі столу скріплені папірці.vyviska

–          Ось вам рахунки, щоб не стояли в черзі, зразу йдіть оплатіть, потім в ПЕРШОМУ кабінеті напишете заяву, підпишете її в ДРУГОМУ і тоді до мене в ЧЕТВЕРТИЙ.

–          Дякую, а скажіть, що це за 25 гривень паспортних послуг? І що це за ДП РФ «Документ»?

–          Ну, знаєте, скільки роботи вся процедура займає. Вам же заяву допоможуть написати, в комп’ютер її внести. От за це і платите.

–          Закон говорить, що я маю заплатити лише 85 копійок, а решта – ТО ВАША РОБОТА.

–          Йдіть до начальника, він вам все розкаже.

Йду в кабінет номер 2.

–          Доброго дня, ось такі-то квитанції дали і до вас відправили. Платити не хочу і не буду. Що це за 25 гривень і паспортні послуги, яких я не замовляв?dokument_plata

–          Хто це вам дав?

–          У кабінеті номер 4.

Начальник бере відриває один із рахунків, віддає мені той, що на 85 копійок.

–          То йдіть і платіть лише цей.

Плачу у банку 85 копійок+комісію, повертаюсь. Видно, що про «обізнаного» клієнта вже інформацію по кабінетах рознесли. Спеціаліст із кабінету номер 3 дає заяву, яку я заповнюю в коридорі і прямую до перших дверей.

–          О, ви тільки одну квитанцію заплатили.

–          Так, я ж додаткових послуг ні в кого не замовляв. А де тут взагалі знаходиться ДП «Документ», квитанцію якого вручають ВСІМ відвідувачам державної установи?

–          Ось тут він і знаходиться, і я є його співробітником. У мене ще є напарниця. Ми маємо дуже багато роботи, але, дякуючи нашому підприємству, тут і ремонт зроблено, і техніку закуплено.

–          А якби я не спитав, то як дізнатись, що цей кабінет-це вже ІНШЕ підприємство?

–          Ну, ми нещодавно лише уклали договір оренди, тому таблички незабаром будуть, вони вже є у Рівному в офісі. (розмова була у січні місяці, сьогодні на дворі квітень – табличок досі немає, панове заробітчани на здолбунівчанах!!!)kabinet1

–          А недавно, це коли?

–          Ну от ви мене відволікаєте, я вже помилку зробила. Ви ж бачите: і люди стоять у черзі, і в комп’ютер ваші дані треба занести.

–          А чому саме ВИ це робите, а не спеціалісти паспортного столу? Люди ж до НИХ приходять, а не до вас.

–          Вони теж роблять, але роботи багато, от і ми допомагаємо (нічогісенька допомога 1 аркуш паперу А6 – 25 гривень, до того ж ці послуги є фактично нав’язаними відвідувачам- прим.ЗС), а ви ж вже про нас писали (от стає і зрозуміло, хто викрив «шпіона» :). Руслана Миколаївна, напевне, мала на увазі цей матеріал Дмитра Світодара http://www.svitodar.org/podyaka-viktoru-volodymyrovychu-tomashevskomu/).

–          Можливо, і писали, напишемо ще.

Отримую аркуш паперу, прямую до кабінету 4. Даю документи вже всі, які потрібно, і запитую:

–          Людмило Володимирівно, а як зрозуміти, що ви працюєте в одній структурі, а видаєте квитанції іншої?

–          Ваші документи готові, всього найкращого, до побачення.

Розмови не вийшло :) воно і зрозуміло чого, бо сказати немає що. В коридорі багато хто прислухається до моїх голосних коментувань ситуації. Один із відвідувачів, п.Вадим, прямо підійшов і перепитав, а що не потрібно платити ці 25 гривень?

–          Ні, не потрібно.

–          А мені дали дві квитанції.

–          То одну викинь і не плати.

–          А як прийду з банку, і будуть питати, то що казати?

–          Кажи, що знаєш свої права, а мало буде, дзвони мені, записуй телефонний номер.

За 2 години Вадим зателефонував і повідомив:

–          Все проконало, заплатив лише 85 копійок, а на зекономлені 25 гривень купив памперсів малій.

–          Що питали?

–          Нічого, тільки глянули  і сказали: ” А-а-а наслухались вже депутатів, ну давайте цю вашу квитанцію”. І все.

Більшість у цій ситуації була би задоволена тим, що зберегла для власної кишені 25 гривень, але є ж ще сотні людей, які приходять і платять ці гроші невідомо кому, невідомо за що, і найголовніше, будучи впевненими, що вони звернулись до державної міграційної служби. Тому дзвонимо в область.

Дзвінок на телефон «гарячої лінії» у м.Рівне.

– Доброго дня. Я хотів би з’ясувати таку ситуацію. При зверненні до паспортного столу в м.Здолбунові з питань реєстрації малолітньої дитини мені видали дві квитанції на оплату послуг. Одна на 85 копійок, інша на 25 гривень. Призначення платежу «паспортні послуги» отримувач коштів РФ ДП «Документ». Я не звертався до будь-яких структур в т.ч і ДП «Документ», чому така квитанція була видана мені?

–          У Здолбунові працюють працівники ДП «Документ», можливо, ви звернулись саме до них, можливо, ви хотіли прискорити виготовлення документів. Громадяни мають право до них звернутись і скористатись їх послугами.

–          Яке прискорення? Я ж звернувся із питанням реєстрації дитини, яке не потребує прискорення.

–          Ну, ви, можливо, звернулись до ДП «Документ», і вам в 4-му кабінеті видали ці квитанції на свої послуги.

–          Ні, я звернувся саме в 4-й кабінет, тому що там на дверях є табличка РС УДМС, а мені там головний спеціаліст вашої служби Цирон Людмила Володимирівна видала квитанцію на оплату і держ. мита, і 25 гривень послуг іншої структури. І відправила до 1-го кабінету, на якому ні табличок, ні вивісок немає. Всіх людей відправляють до 1-го кабінету, а не самі виконують роботу. Т.то цілеспрямовано ваша міграційна служба відправляє людей в кабінет без вивісок, де з людей беруть гроші за послуги, за якими вони звернулись до паспортного столу.

–          Я зрозуміла, я зрозуміла, ваш дзвінок зареєстровано. Якщо ви хочете поспілкуватись із кимось із заступників, то можете записати номер телефона Ольги Сільвестрівни.

–          Дякую, диктуйте.

Дзвінок до заступника Рівненської обласної ДМС Паламарюк Ольги Сільвестрівни.

Знову повторюю суть питання.

–          Я слухаю вас. Вам потрібно було одразу звернутись до керівника здолбунівського РС, і він би все вам роз’яснив.

–          Справа не лише в мені, я розібрався і нічого зайвого не платив, але всі, хто цього дня стояв у черзі, отримали такі самі квитанції на 25 гривень і, ймовірно, їх платили. Я вважаю, що ваші працівники Здолбунівського РС ДМС свідомо вводять в оману людей і спрямовують їх до кабінету без вивіски, щоб з них взяти 25 гривень.

–          У Здолбунові міграційна служба орендує приміщення у райвідділу міліції, а ДП «Документ» суборендує кабінет у нас. Це теж державне підприємство і має право надавати такі послуги. Я зрозуміла ваше запитання, ваше незадоволення, і ми передамо це керівнику.

–          Хм, передамо керівнику, а ви вважаєте, що це нормальна ситуація, коли людина замість 85 копійок і обслуговування державним спеціалістом, отримує вказівку йти до кабінету, де з нього візьмуть 25 гривень?

–          Ми не можемо щоденно контролювати районні відділення. І хто куди звертався.

–          То ви вважаєте нормальним, коли у вашому приміщенні знаходиться інша структура і заробляє на ваших відвідувачах гроші, а самі відвідувачі і не здогадуються, що їх направили до ІНШОГО підприємства, а не туди куди вони прийшли? Людей вводять в оману.

–          Має бути табличка. Ну, значить треба буде перевірити. Але що ми можемо перевірити? Ми можемо перевірити лише роботу нашого підрозділу, а от ДП «Документ» – це інша структура, хоча вона і входить до державної міграційної служби теж. У них має бути своя табличка. Чи буде реакція на ваше звернення? Ваш дзвінок на телефон гарячої лінії прийнятий, отже, має бути на нього реакція. Дякую за дзвінок. До побачення. (І де ж реакція, панове обласні чиновники, де таблички ??)

Всі відповіді правильні, а от чомусь відчуття обману і персональної зацікавленості самих міграційників у тому, що відбувається, мене так і не полишило.pasp_stil

Звертаємось із інформаційним запитом до керівника установи п.Томашевського. У запиті запитуємо копію угоди на оренду кабінету для РФ ДП «Документ». Щоб з’ясувати час, коли підприємство орендує цей кабінет, і чи мало воно достатньо часу, щоб хоча б вказівники і таблички поробити. Отримуємо відповідь. Чи то сміятись, чи то плакати – не знаємо. Начальник відповідає, що надати копію угоди не може, бо начальство зверху вирішує кому і які копії надавати. Так ми ж не питали про ваші внутрішні процедури документообігу. Звертайтесь до начальства, до кого хочете звертайтесь, але копію угоди оренди майна державної установи ви нам зобов’язані були надати.

Ось що коментує із приводу цієї відповіді  юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін:

Зазначена відповідь розпорядника не відповідає, щонайменше, двом статтям Закону України “Про доступ до публічної інформації”. По-перше, частині 5 статті 6, яка гарантує відкритість і доступ до інформації про будь-яке витрачання бюджетних коштів в тому числі, і це прямо прописано, і до копій відповідних документів. По-друге, в статті 22 Закону чітко передбачено перелік підстав, коли можна правомірно відмовити в наданні інформації. І такої підстави, як – “треба дозвіл головного керівника” – там немає.  

стаття 6

5. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Стаття 22. Відмова та відстрочка в задоволенні запиту на інформацію

1. Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов’язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов’язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п’ятою статті 19цього Закону.

Коментує ситуацію виконавчий директор РОГО «Комітет виборців України» адвокат Микола Глотов: «На мій погляд, в описаній ситуації проглядається кілька недоліків.

Недолік перший – відсутність інформації. Це є організаційний недолік і за те, що він має місце, відповідає начальник такого сектору державної міграційної служби в районі. Саме він мав би забезпечити розміщення в приміщенні, де розташований відповідний орган, інформаційних матеріалів для людей, таких як: графік прийому працівниками людей, таблички на вхідних дверях кабінетів із зазначенням куди і по отримання якої послуги необхідно заходити, перелік документів, необхідних для отримання тієї чи іншої послуги, реквізити для оплати державного мита, що сплачується за отримання тієї чи іншої послуги. Якщо ж такої інформації на стендах чи на стінах у приміщенні немає, то можна на її відсутність поскаржитися вищестоящому керівництву. Ідеальним, у такому випадку, буде написати колективну скаргу і попросити присутніх в приміщенні відповідного органу людей її підписати. Після цього таку скаргу можна подати вищестоящому керівництву.

Недолік другий (порушення) – фактично небажання працівників сектору районної міграційної служби надати бланк заяви чи не допомогти її підготувати є невиконанням Закону України «Про доступ до публічної інформації» (такі бланки є в секторі і вони мають надаватися безоплатно) та Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Згідно із ст. 7 та ч. 1 ст. 10 останнього посадовці зобов’язані безоплатно відвідувачів консультувати і допомагати їм в оформленні заяв тощо.

Недолік третій, посадові особи сектору міграційної служби в районі імовірно не виконують власні обов’язки, що в принципі мало би бути підставою для притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.

Якщо якийсь із покладених державою обов’язків працівник не виконує, а перекладає його виконання на працівників іншої організації, то це порушення трудової дисципліни.

На завершення слід відзначити, що спрямування працівником міграційної служби до конкретного підприємства може також свідчити про наявність корупційних дій із його боку. Але такі факти (є вони чи ні) повинні перевіряти і встановлювати компетентні державні органи.

На диво схожа ситуація і з табличками, і з квитанціями, і з розмовами відбулась і в місті Рівному. Своє розслідування там провела агенція 4 влада http://4vlada.com/investigations/33325

baron

В Україні роками діє державне підприємство ДП «Документ» – фірма-клон Державної міграційної служби. Дублюючи послуги державної структури, державне підприємство паразитує на довірливих громадянах, здираючи з них непередбачені законами платежі. Вводити в оману людей підприємству систематично допомагає Державна міграційна служба.

 Нова влада може і повинна звернути увагу на цю схему. А ті, хто із власної волі не перестав займатись тим, чим займались із перемогою Майдану, – вже мають потрапити до списків “лояльних до схем”.

Ми дивуємось, що люди старшого віку «ведуться» на грошову реформу від осіб ромської національності. Що ж тут дивуватись, коли і під державними вивісками вистачає своїх «баронів».

Микола Орлов

Від ЗС: ми робимо свою роботу ЩОДНЯ, ОПЕРАТИВНО, ІЛЮСТРАТИВНО. Якщо ви, наші шановні читачі, хочете і надалі бачити якісні новини, репортажі, аналітику, регулярні розслідування на гострі теми, допоможіть, будь ласка, сайту існувати й надалі. Реквізити для допомоги та звіт про отриману допомогу тут.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети