Як запобігти інсульту

Останнім часом в усьому світі відзначається зростання кількості захворювань, що пов’язані з судинами головного мозку. Найнебезпечнішою хворобою серед них є мозкові інсульти, які щорічно вражають від 5,6 до 7 млн. людей і позбавляють життя 4,6 млн. Ця проблема є досить актуальною в Україні, де щороку фіксується 110-130 тис. випадків інсультів. Дуже часто вони закінчуються летально або призводять до глибокої інвалідності хворого. На жаль, за даними МОЗ України, кожному четвертому дорослому українцеві загрожує інсульт.

Статистика Рівненської області за 2011 рік говорить про те, що смертність по причині хвороб систем кровообігу становила 72,1%. У звіті про роботу Мізоцької районної лікарні у 2012 році зазначено, що відсоток смертності з цієї ж причини на території, яку обслуговує даний заклад, становить 60,1.

Основними причинами інсульту є підвищений артеріальний тиск, вади серця, діабет і куріння. Але головним фактором ризику інсультів є артеріальна гіпертензія, особливо нелікована, перепади артеріального тиску (як підвищення, так і різке зниження). Причому, виникненню інсульту загрожує підвищення як систолічного (верхнього показника артеріального тиску), так і діастолічного (нижнього показника). Різке зниження артеріального тиску також може спричинити інсульт, особливо у людей похилого віку.

До такої катастрофи призводять і постійні психотравмуючі впливи з сильними емоційними потрясіннями: втрата рідних, близьких, важкі хвороби, сімейне неблагополуччя.

Серед факторів ризику розвитку інсультів є немодифіковані фактори (тобто ті, на які ми не можемо впливати), до котрих належить, насамперед, похилий вік.

До факторів ризику, які не корегуються, належить також генетичний – сімейна схильність до судинних захворювань головного мозку, наявність інсульту в найближчих родичів. Особливого значення ці фактори ризику набувають з віком. Останніми роками все частіше інсульти виникають в осіб значно молодшого віку. Цукровий діабет, незалежно від зв’язку діабету з артеріальним тиском, подвоює ризик ішемічного інсульту.

Фізичні вправи дещо знижують артеріальний тиск, як і рівень холестерину в крові. Ожиріння само по собі не провокує інсульту, але воно спричиняє артеріальну гіпертензію, діабет, гіперхолестеринемію, які й мають безпосередній зв’язок з патологією судин головного мозку. Те ж можна сказати і про сіль.

Зловживання алкоголем завжди призводить до підвищення артеріального тиску, а відтак – до інсульту. А ось куріння вважається не одним із багатьох, а головним фактором  ризику, що стимулює розвиток інсульту, особливо у людей молодого віку, в яких немає інших факторів ризику. Куріння спричиняє зміни в судинах (фактор ризику розвитку атеросклерозу), порушення регуляції їх тонусу. Тому, якщо у Вас виявили артеріальну гіпертензію, сигарету треба кинути раз і назавжди.

Інсульт є наслідком розвитку таких хвороб, як атеросклероз і гіпертонія, тому профілактика інсульту повинна зводитися до профілактики цих хвороб. Профілактика атеросклерозу – це, насамперед, регулювання щоденного харчування. Слід контролювати масу тіла. Її зменшення приведе не тільки до зниження артеріального тиску, а й позитивно вплине на холестериновий обмін, уповільнюючи темпи розвитку атеросклеротичних змін у судинах. Відомо, що втрата зайвих п’яти кілограмів знижує артеріальний тиск на 5 міліметрів ртутного стовпчика. Особливо зашкоджує так зване «центральне» ожиріння, коли жир відкладається у поперековій ділянці та ділянці живота, тому дуже ефективними засобами профілактики є помірні фізичні навантаження протягом 40-60 хвилин, прогулянки на велосипеді у помірному темпі на різній місцевості, гра у волейбол, теніс. Проте потрібно пам’ятати, що фізичні навантаження не повинні виходити за межі комфорту, хоча легка втома у м’язах таки повинна відчуватися. Статичні навантаження на м’язи підвищують тиск, тому вправ із залізом, на тренажерах краще не робити. Підтримувати нормальну масу тіла – досить складна задача і можлива лише при рівновазі між надходженням і витратою енергії.

Ось перелік продуктів, які зменшують утворення холестеринових бляшок в артеріях: капуста, буряк, редька, гарбуз, квасоля, горох, цибуля, яблука, смородина чорна і червона, малина, вишні, вівсяна та гречана каші. При атеросклерозі дуже корисна морська капуста (ламінарія), яку їсти можна в будь-якому вигляді та без обмежень. При вживанні морської капусти кожен день ризик розвитку атеросклерозу зменшується вдвічі. Не менш ніж 1-2 рази на тиждень треба їсти жирну океанську рибу або аптечні препарати з жирними кислотами Омега-3 та Омега-6. Також при атеросклерозі дуже корисний нежирний сир і зелений чай.

До продуктів, які сприяють розвитку атеросклерозу та які треба виключити з раціону, належать жирні м’ясні та молочні страви, печінка, нирки, мізки, ковбаси, сало. Слід обмежити вживання солі, яєць, яких можна з’їдати не більше 4 штук на тиждень, а також не зловживати солодкими стравами, сирою водою, оскільки вона містить мінеральні речовини (вапно, хлор, кальцій тощо). Воду треба обов’язково кип’ятити та фільтрувати.

Людям з підвищеним артеріальним тиском слід уникати прямого сонячного проміння, тож, якщо працюєте сонячного дня, обов’язково прикрийте голову головним убором, а ще краще працюйте в ранкові та вечірні години. Не перевтомлюйтеся. Частіше відпочивайте. Уникайте конфліктних ситуацій, надмірних психоемоційних навантажень, намагайтеся створювати собі позитивні емоції.

Якщо дотримуватися всіх цих рекомендацій, контролювати тиск, вести здоровий та активний спосіб життя, можна знизити ризик інсульту на 30-40% і тривалість життя збільшити на 10-14 років.

Найпоширеніші симптоми інсульту:

  • Раптова слабкість, заніміння, параліч половини тіла або обличчя, руки, ноги.
  • Раптовий інтенсивний головний біль, який хворі описують як найжахливіший біль у житті.
  • Раптове порушення чіткості зору.
  • Раптове порушення мовлення (людина не може говорити або розуміти мову).
  • Раптове запаморочення, втрата координації рухів, нудота, блювання, іноді втрата свідомості.

При перших проявах симптомів розпізнати інсульт можна на місці. Для цього треба попросити постраждалого:

  • Усміхнутися. При інсульті посмішка може бути кривою, куточок губ з одного боку може бути направлений вниз, а не вгору.
  • Заговорити. Вимовити просте речення, наприклад: «За вікном світить сонце». При інсульті часто (але не завжди!) вимова порушується.
  • Підняти обидві руки. Якщо руки піднімаються не однаково — це може бути ознакою інсульту.

Додаткові методи діагностики:

  • Попросити постраждалого висунути язик. Якщо він неправильної форми і западає на одну або іншу сторону, то це також ознака інсульту.
  • Попросити потерпілого витягнути руки вперед долонями вгору і закрити очі. Якщо одна з них починає мимоволі «виїжджати» вбік і вниз — це ознака інсульту.

Якщо потерпілий не може виконати якесь із цих завдань, необхідно терміново викликати швидку допомогу і описати симптоми прибулим на місце медикам. Навіть якщо симптоми припинилися (можливе минуще порушення мозкового кровообігу), тактика повинна бути одна — госпіталізація з швидкої допомоги. Похилий вік, кома не є протипоказаннями госпіталізації. Якщо допомога хворому буде надана протягом перших трьох годин, шанси на позитивний результат лікування максимально зростають.

 

Леся Черниш, учасник проекту “Громадська журналістика у малих сусідніх громадах”

Матеріал  узгоджено з лікарем-невропатологом Л. С. Лукащук



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети