Як вберегтися від укусу кліща

Перед настанням теплих весняних днів слід нагадати про небезпеку, яку приховує в собі природа і про яку важливо знати – разом з теплом в лісах і парках з’являються кліщі, які є носіями небезпечної для здоров’я і життя людини хвороби – хвороби Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз). Тому дуже важливо знати головні правила поведінки, які допоможуть уникнути неприємних наслідків.

В Здолбунівському районі   з початку 2018 року було зареєстровано 2 випадки захворювання людей  хворобою Лайма.  В 2017 році — 4 випадки; в 2016 році — 7 випадків ( з 2013 по 2016  рік в районі захворювання не реєструвалось).

Хвороба Лайма дуже підступна, її початок нічим не відрізняється від звичайної застуди, хворого лихоманить, у нього підвищується температура, болить горло і “тече” з носа. Людина починає лікувати “грип”, а коли з’являються перші ускладнення, звертається до кардіологів, ревматологів, дерматологів. А ось навідатися до інфекціоніста більшості навіть на думку не спадає. Тим паче, що оскільки під час укусу кліщ виділяє своєрідне знеболювальне, відчути його можна не завжди. Як можна визначити чи це Хвороба Лайма і які її  симптоми: місце,                                                                                             куди вкусив кліщ  червоніє, пляма постійно збільшується. У середньому розміри почервоніння становлять  10 – 20 сантиметрів, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями, там, де був проведений укус, спостерігається рубець.  В ряді випадків, особливо при відсутності адекватного лікування, хвороба може переходити в наступну стадію – неврологічних та серцевих ускладнень, а потім можуть настати й пізні органні ураження одного — двох великих суглобів, частіше колінних, гомілково-ступневих, ліктьових, плічових, рідше дрібних суглобів. Іноді розвиток хвороби навіть може закінчитись інвалідністю. Крім усього іншого, кліщовий бореліоз може бути небезпечний при вагітності і призвести до відторгнення плоду.

Найчастіше кліщі на людей нападають у лісах і чагарниках,  “підчепити” кліща можна  на дачі, в парку, від тварин і навіть від принесеного букета. Улюблені місця присмоктування — під колінами, на спині, шиї, голові за вухами.

 Що слід зробити людям, щоб уникнути зараження цією інфекцією?

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягати однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг. Голову слід покривати головним убором. Само – та взаємоогляди необхідно проводити кожні 2 години під час прогулянки та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати відкриті ділянки тіла. Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно її оглянути, випрати і випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів. Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухого хмизу в радіусі 20 – 25 м.

Необхідно використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти, на яких зазначено, що вони володіють не лише інсектицидною, але й акарицидною дією. Репеленти випускаються у вигляді лосьйонів, кремів та аерозолів. Вони наносяться на шкіру, одяг, під час відпочинку на природі ними можна обробити навіть намет.

Якщо кліщ все-таки вчепився  краще видаліть його в лікувальному закладі. Адже інфікування може статися через неправильне видалення паразита, коли його ненароком причавити. Вдаватися до самопорятунку можна лише у крайньому разі.

Кліща видаляйте пінцетом із тупими чи заокругленими кінцями. Перед цим шкіру обробіть будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом якомога ближче до шкіри і тягнути його вертикально вгору, у жодному разі не “викручуючи”. Після цього шкіру повторно змастіть антисептиком.

Якщо немає пінцета, можна витягти кліща руками, одягнувши гумові рукавички, або захистивши пальці бинтом. Після цього обов’язково помийте руки з милом або обробіть антисептиком. Важливо знати, що знищувати знятих кліщів, роздавлюючи їх пальцями ні в якому разі не можна, так як при випадковому роздавлюванні кліща може статися зараження. Комаху спаліть або залийте окропом.

Незалежно від вдалого видалення кліща, про всяк випадок спостерігайте за місцем укусу. Адже почервоніння, яке свідчить про зараження “лаймом”, може з’явитися і через місяць.

          Дотримуйтесь вищезазначених порад і будьте здорові!

 Помічник лікаря-епідеміолога Ольга Кравчук



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети