Як вберегтись від вірусного гепатиту А

261d4a9dd4fd6c89c5a904b7781a6c05_big-300x219В Здолбунівському районі склалась напружена епідемічна ситуація з вірусного гепатиту А. Після періоду відносного благополуччя відмічається значне підвищення рівня захворюваності. Для даної інфекції характерна циклічність багаторічної динаміки (періодичні чергування підйомів та спадів захворюваності спостерігаються з інтервалом від 3 до 10 років). Враховуючи, що в районі з 2005 року відмічалось зниження захворюваності, а з 2009 року захворювання реєструвались у вигляді поодиноких спорадичних випадків, існують сприятливі передумови до різкого підйому захворюваності.
За 8 місяців поточного року в районі зареєстровано 27 випадків гострого гепатиту А (за аналогічний період минулого року – 1 випадок), із них дітей – 12. Показник захворюваності є найвищим в області, із зареєстрованих в області 52 випадків захворювань гострим гепатитом А – 51,9 % припадає на Здолбунівський район. Хворіє переважно сільське населення (96,3%). Захворювання реєструвались в семи населених пунктах: с.Копитків, с.Степанівка, с.Здовбиця, с.Дермань Друга, с.Івачків, с.Мар`янівка та м.Здолбунів.

З приходом осені ризик захворіти на вірусний гепатит А зростає, так як для даної інфекції характерна осінньо- зимова сезонність і саме в цей період активізуються шляхи передачі вірусу.

Що ж потрібно знати про гострий вірусний гепатит А?
Гепатит А – гостре кишкове інфекційне захворювання вірусної етіології, що супроводжується підвищенням температури тіла, ураженням печінки, жовтяницею склер, слизових оболонок та шкірних покривів.

Як можна заразитися вірусом гепатиту А?
Єдиним джерелом інфекції є хвора людина, найчастіше із безсимптомними, безжовтяничними та атиповими формами гепатиту А, а також хворі в переджовтяничній фазі захворювання. Інкубаційний період триває до 50 днів, в середньому 15-30 днів.
Основний механізм передачі – фекально-оральний з реалізацією через звичайні для кишкових інфекцій чинники передачі – воду, харчові продукти, предмети побуту, брудні руки.

Коли хворий стає заразним?
Хворий починає виділяти вірус у зовнішнє середовище з фекаліями ще в інкубаційному періоді, за 1-3 тижні до появи клінічних проявів. Пік вірусовиділення відмічається в останні 7-10 днів інкубації і в переджовтяничний період захворювання. Після появи жовтяниці виділення вірусу гепатиту А з фекаліями різко знижується і хворий не становить особливої небезпеки для оточуючих.
Основні ознаки захворювання на вірусний гепатит А .
1. У більшості випадків хвороба починається гостро, підвищення температури до 38,50С спостерігається протягом перших 2-3 днів, грипоподібний стан з короткочасною ломотою у тілі, першінням у горлі.
2. Загальна слабість, погіршення апетиту, нудота, іноді блювання.
3. Біль або відчуття важкості у правому підребер’ї та надчеревній ділянці. 4. Сеча набуває темного кольору, спостерігається свербіж шкіри.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?
Для попередження захворювання на вірусний гепатит А, необхідно дотримуватись простих правил:
1) для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду промислового виробництва або воду з централізованих джерел водопостачання;
2) не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води);
3) при неорганізованому відпочинку для миття посуду і рук використовувати кип’ячену воду;
4) овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;
5) не купувати харчові продукти на стихійних ринках;
6) вживати свіжі харчові продукти, слідкувати за умовами зберігання, транспортування харчових продуктів;
7) дотримуватись технології приготування та споживання (реалізації) страв;
8) дотримуватись правил особистої гігієни — обов’язково мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після кожного відвідування туалету;
9) проводити гігієнічне виховання серед близьких людей.
Проте, найбільш ефективним засобом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація дорослих та дітей, що може забезпечити імунологічний захист на 20 років.

Що робити, якщо хтось із сім’ї захворів на гострий вірусний гепатит А?
У випадку виявлення перших ознак захворювання хворого необхідно ізолювати від оточуючих та терміново звернутись до лікувального закладу! Хворих на вірусний гепатит А госпіталізують у інфекційні відділення лікувально-профілактичних закладів. У приміщеннях, де перебували хворі, необхідно провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів.

Помічник лікаря – епідеміолога Здолбунівського районного лабораторного відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ „Рівненський ОЛЦ МОЗ України” Місюра І.М.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети