Як проходив польовий етап семінару із самоорганізації населення на Здолбунівщині
23 липня 2013 року у нашому районі відбувся семінар на тему «Самоорганізація населення – шлях до розвитку територіальних громад». Співорганізаторами заходу були Здолбунівська районна рада, Інститут аналізу державної та регіональної політики, Міжнародний фонд «Відродження».
У семінарі взяли участь депутат облради Андріюк О. М., заступник голови облради Чуприна О. П., голова райради Тимощук В. О., голова райдержадміністрації Шуль В. С., заступник голови райради Мельник Я. Р., начальник відділу освіти Бондарчук В. М., директор Інституту аналізу державної та регіональної політики Гайворонська І. М., заступник голови Ради Інституту аналізу державної та регіональної політики, кандидат історичних наук Савчук О. А., голова ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Крупник А. С., директор програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Орловський О. С., представники ресурсних центрів створення та підтримки органів самоорганізації населення із семи областей України, голови територіальних громад району.
Перша частина семінару відбулася у залі засідань Здолбунівської райради. Доповідачі говорили про відновлення інституту сільських старост в Україні, методику сприяння самоорганізації населення, розвиток сільських громад як основу майбутнього розвитку України, участь територіальних громад Здолбунівського району в конкурсах підтримки та розвитку територіальних громад. ДЕТАЛЬНІШЕ про ПЕРШУ частину СЕМІНАРУ дивіться ТУТ.
За 2011 – 2013 роки місцевими радами та районними установами підготовлено й подано на конкурси 66 проектів, здобули перемогу 40. Загальна вартість проектів, що здобули перемогу – 1 млн. 215 тис. 057 грн., де грантові кошти – 644 тис. 606 грн., позабюджетні кошти (внесок громади) – 159 тис. 242 грн., внесок місцевих бюджетів – 411 тис. 209 грн. Аналіз участі територіальних громад та установ району в конкурсах показує, що ними виграно 1 – 4 проекти. Лідером є Урвенська сільська рада, яка подала на конкурси 15 проектів і виграла 10.
Саме на території Урвенської сільської ради і відбулася друга частина семінару. Голова Урвенської територіальної громади – Балабат Лідія Михайлівна. Це – активна, енергійна та ініціативна жінка, яка перебуває у постійному пошуку методів відродження села та сповнена різноманітних прогресивних ідей. Взявши за основне самоорганізацію населення, Лідія Михайлівна успішно втілює в сільське життя проекти, які направлені на покращення життя односельчан.
До складу Урвенської сільської ради входить шість населених пунктів: Лідаво, Урвенна, Загребля, Йосипівка, Залісся, Гільча Друга. Адміністративний центр сільської ради розміщений в с. Гільча Друга. Населення сільської ради становить 1899 чоловік. У всіх населених пунктах в першому кварталі 2013 року створено сільські комітети самоорганізації населення, які очолюють голови комітетів (старости).
На території сільської ради знаходяться Гільчанська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, ФАП с. Залісся, Гільчанська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Заліська ЗОШ І ступеню, дошкільний навчальний заклад «Теремок», клуби у селах Лідаво, Залісся, Йосипівка, будинок культури в с. Гільча Друга.
Господарську діяльність здійснюють 14 суб’єктів підприємницької діяльності, в т. ч. ПСП «Колос», ТзОВ «Колос-Інвест», два фермерських господарства «Колос» та «Лаванда», млин, заклади побутового обслуговування. Основні напрями діяльності на території сільської ради – сільськогосподарське виробництво, роздрібна торгівля, обробка деревини.
Виїзна частина семінару розпочалася з відвідання його учасниками урочища «Джерело Святого Миколая». Гості посмакували цілющою водою, а директор Гільчанської школи Махлюк Лілія Анастасіївна повідала їм легенду Святого місця. Кілька століть тому блискавка вдарила у скелю, і звідти потекла вода. Ця вода є цінною через свій склад. Смакували нею повстанці Северина Наливайка, козаки Богдана Хмельницького. Бували тут і видатні письменники: Т. Шевченко, І. Нечуй-Левицький, Олена Пчілка, Улас Самчук, О. Гончар, М. Коцюбинський.
Учасники семінару пили воду та продовжували дискутувати про проблеми села та шляхи їх вирішення.
Далі побували в Йосипівці й оцінили дитячий ігровий майданчик «Усмішка мого дитинства». Історію його будівництва повідала голова сільського комітету Мисько Надія Трифонівна. Проект побудови майданчика було реалізовано у 2013 році за грантові кошти Інституту аналізу державної та регіональної політики. Бюджет проекту складає 14 192 грн., грант – 7 077 грн. Лідія Михайлівна додала, що карусель, яка встановлена на майданчику, подарував місцевій дітворі депутат облради Андріюк О. М.
Наступна зупинка була в Заліссі. Тут до послуг малечі дитячий ігровий майданчик «Все найкраще – дітям». Розповідає заступник голови сільського комітету Кочубей Людмила Іванівна. Проект реалізовано в 2012 році за грантові кошти благодійного фонду «Любіть Україну». Бюджет проекту складає 17 873 грн., грант – 7 100 грн. У цьому ж селі, у 2013 році, за грантові кошти Інституту аналізу державної та регіональної політики було реалізовано проект «Бути чи не бути» по благоустрою сільського кладовища. Бюджет проекту складає 15 432 грн., грант – 7 132 грн. Відвідування Залісся завершилось запрошенням на запашну каву в магазин ПП Пилипчуків.
У селі Урвенна (голова сільського комітету Кравець Марія Михайлівна) у 2013 році реалізовано проект «Ніхто не забутий, ніщо не забуто» районного конкурсу підтримки місцевих ініціатив по благоустрою кладовища. Бюджет проекту складає 21 964 грн., грант – 9 239 грн. Марія Михайлівна організувала виконання робіт зі скошування трави та вирубки насаджень на кладовищі, а також з будівництва паркану. Всі роботи було виконано, і проект реалізувався в найкоротші терміни. В Урвенні Лідія Михайлівна запросила відвідати місцевий храм. Отець Андрій, настоятель церкви, радо вітав гостей. Він розповів, скільки, співпрацюючи з місцевою владою, можна зробити хороших справ для прихожан, а також про те, як сільський голова допомагає здійснювати ремонтні роботи в приміщенні церкви. Лідія Михайлівна, у свою чергу, наголосила на тому, що отець Андрій є людиною відповідальною, активною та працьовитою, і завдяки його труду за три роки служби у церкві було виконано багато робіт, що суттєво змінило її вигляд. Завдяки священику запрацювала церковна бібліотека. Подякувала Лідія Михайлівна від імені прихожан і за матеріальну допомогу, надану на ремонт храму депутатом облради Андріюком О. М. У святому місці прозвучала вдячність Олександру Мойсейовичу за сприяння у здійсненні за державні кошти дороговартісної операції на серці в Інституті Амосова їхній землячці Ірині Хлипі. Дівчина вже вдома, одужує та радіє життю.
У селі Гільча Друга учасники семінару ознайомилися з роботою сільської ради. Відвідали народознавчу світлицю. Проект «Ми мудрість п’єм із джерела епохи», який направлений на створення світлиці, було реалізовано у 2012 році за грантові кошти благодійного фонду «Любіть Україну». Бюджет проекту складає 11 326 грн., грант – 6 097 грн. Про це розповіла Хлопіч Ганна Володимирівна, голова сільського комітету с. Гільча Друга. Поряд із сільською радою є ще один дитячий ігровий майданчик, збудований у 2011 році завдяки реалізації проекту «Веселі усмішки мого дитинства» за грантові кошти районного конкурсу підтримки місцевих ініціатив. Бюджет проекту складає 16 243 грн., грант – 8 121 грн. Реалізація у 2012 році проекту «Вікно в майбутнє» районного конкурсу підтримки місцевих ініціатив забезпечила заміну вікон в бібліотеці. Бюджет проекту складає 6 503 грн., грант – 3 251 грн. У процесі реалізації знаходиться проект «Твоє здоров’я в твоїх руках» обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад, який передбачає створення тренажерного залу в с. Гільча Друга. Бюджет проекту складає 34 099 грн., грант – 20 528 грн.
Додамо, що у селі Загребля (голова сільського комітету Гудзанов Степан Васильович) у 2013 році реалізовано проект Інституту аналізу державної та регіональної політики «Чисті узбіччя», завдяки якому придбано мотокосу. Бюджет проекту складає 5 330 грню, грант – 4 490 грн.
У рамках ознайомлення з роботою будинку культури с. Гільча Друга (директор Ковальчук Тетяна Петрівна) гостям було представлено концертну програму за участю колективів художньої самодіяльності сільської ради. Тематикою виступів були збереження сімейних цінностей та розвиток українського мистецтва. Сценарій, музичне оформлення та якість виконання художніх номерів показали, що культурне життя в селі на хорошому рівні та доступне всім верствам населення.
Семінар добіг кінця. Настала пора підвести підсумки. У сільському будинку культури зібралися всі його учасники. Слово мали члени президії. Говорили різне. Кожен акцентував на тому, що найбільше запало в душу та запам’яталося. Але загальний висновок був один. Власне, повернулися до тем виступів теоретичної частини, але з практичним підтвердженням сказаного на початку заходу. Героєм дня, однозначно, була Лідія Михайлівна, яка довела на практиці, як власною ініціативою та самоорганізацією громадян можна залучити в село позабюджетні і грантові кошти, які суттєво змінять якість життя селян. Було підкреслено, що важливість таких заходів полягає в тому, що вони сприяють піклуванню про жителів малих сіл та є гарантією того, що такі населені пункти житимуть та розвиватимуться. Представники ресурсних центрів з інших областей України зауважили, що наш район у цьому плані є гарним прикладом для наслідування.
Тема семінару наразі була цікавою й актуальною. Щира вдячність Лідії Михайлівні та її громаді за вміння працювати, прогресивно мислити та розуміти вимоги часу і бажання людей.
Леся Черниш,
редактор газети “Мізоцький Промінь», член мережі громадських журналістів
Фото автора
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.