Як правильно судитись із владою – поради рівненського юриста
Досить часто, на жаль, порушниками прав громадян у нашій державі є органи влади або їх посадові особи. Про це свідчить, зокрема, і практика звернень людей за юридичною допомогою до центрів права Рівненського Комітет виборців. Оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади чи їх посадових осіб (суб’єктів владних повноважень) треба в порядку адміністративного судочинства.
Для цього варто пам’ятати, що в таких випадках існують визначені строки звернення до суду. В адміністративних справах, тобто в спорах з органом влади чи його посадовою особою, вони є набагато коротшими, ніж у цивільних. Детальніше про такі строки розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» Мирослава Примак:
«Загальний строк звернення до суду в адміністративних справах становить шість місяців. Це стосується, наприклад, оскарження дій/рішень органу Пенсійного фонду у випадку, коли Ви вважаєте, що пенсію неправильно призначили, не так нараховують чи здійснюють якісь утримання; Вам відмовили в призначенні субсидії, припинили її виплату; відмовили у призначенні соціальної допомоги тощо.
Водночас, Кодекс адміністративного судочинства України (ст. 99) передбачає і місячний строк звернення до суду. Зокрема, у випадку, коли законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком. Наприклад, спочатку Ви звертаєтеся зі скаргою до органу чи особи, яким підпорядкований суб’єкт владних повноважень, чиї дії/рішення бажаєте потім оскаржити до суду. Наприклад, спочатку зверталися зі скаргами на дії Пенсійного фонду /в місті чи районі/ до Головного /обласного/ управління ПФ України.
Крім того, та ж ст. 99 КАС України встановлює місячний строк і для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів. Для прикладу, Ви оскаржуєте рішення, яким на Вас органом влади було накладено штраф, пеню тощо.
Ще меншими є строки для оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи Державної виконавчої служби, якщо порушені Ваші права як учасника виконавчого провадження, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Зокрема, позовну заяву може бути подано до суду в десятиденний строк з дня, коли Ви, наприклад, дізналися про закриття чи закінчення виконавчого провадження в справі щодо стягнення на Вашу користь виплат як дитині війни за рішенням суду і не погоджуєтеся з таким рішенням виконавця. Та протягом трьох днів – у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Також варто знати, що позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду не пізніш як за два дні до дня голосування.
Строк для звернення платника податків з позовом до адмінсуду становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання платником податків рішення, що оскаржується. Однак, якщо Ви скористалися досудовим врегулюванням спору (наприклад, шляхом подання заперечень до акта перевірки), то судова практика показує, що в такому випадку застосовується місячний строк звернення, який починається з моменту отримання Вами відповіді на Ваше заперечення.
Початок перебігу вищевказаних строків звернення до суду починає свій відлік з моменту, коли Ви дізналися або повинні були дізнатися, що Ваше право порушене. Тобто, отримали повідомлення, відповідь на звернення, копію відповідного рішення не на Вашу користь тощо.
Пам’ятайте, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення. Наприклад, через хворобу, відсутність на території України довгий період часу і т.д. І для того, щоб причини пропуску було визнано поважними, а строк поновлено, на практиці до позову слід додавати окрему заяву, в якій вказувати прохання: «визнати причину пропуску поважною, поновити пропущений строк». Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява здана на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв’язку».
Юридичний відділ РОГО КВУ, фото radiosvoboda.org
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.