Як не допомагати корупції в медицині

У червні 2015 року в медичних закладах м. Рівного пройшла низка інформаційних заходів, присвячених надзвичайно актуальній та гострій проблемі: корупція в системі охорони здоров’я.

Заходи було організовано Рівненським обласним відділенням ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» у тісній співпраці з міським управлінням охорони здоров’я, головними лікарями медичних закладів, громадськими активістами міста та області, за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Безумовно, змінити ситуацію докорінним чином можливо лише в результаті корінного реформування системи охорони здоров’я. Ця реформа повинна, з одного боку, відмінити «псевдо-безкоштовний» принцип надання медичної допомоги та дозволить медикам та медичним працівникам оцінювати свої послуги – тому що вони, як і будь-які інші послуги, мають свою ринкову вартість; з іншого боку, держава повинна забезпечувати доступність лікування для кожного українця не тим, щоб утримувати за свій рахунок лікувальні установи, а тим, щоб, умовно кажучи, оплачувати рахунки за лікування, надаючи тим, хто цього потребує, адресне фінансування їхніх медичних витрат. Така реформа зруйнує саме підгрунття для корупції в медицині.

Але і за нинішніх умов є можливість протидіяти корупції в медицині. Для цього всі зусилля повинні прикладати і самі пацієнти, і медичні працівники, і працівники органів управління системи охорони здоров’я.

 Усім пацієнтам організатори заходів пропонують декілька простих правил, котрі допоможуть їм уникнути участі в корупційних діях:

 => Відмовляйся від оплати примусових «благодійних» внесків. Пам’ятай, що благодійність – це твоя особиста справа. Пояснюй, що, можливо, сам захочеш зробити благодійний внесок – але лише після повноцінного надання тобі усіх необхідних медичних послуг, якщо ти будеш задоволений їхньою якістю та ставленням до тебе як до пацієнта.

=> Якщо тобі повідомляють, що в лікарні немає тих чи інших необхідних ліків або медичних засобів – детально та доброзичливо обговори це питання з лікарем та прийми відповідальне рішення, якою мірою ти можеш і готовий взяти на себе частину необхідних витрат, якщо така потреба дійсно існує.

=> Пам’ятай та нагадуй іншим, що відмова спеціаліста від надання медичної допомоги, якщо це загрожує нанесенням серйозної шкоди твоєму здоров’ю – це важкий кримінальний злочин, за котрий винний відповідатиме.

=> Пам’ятай, що ти, як громадянин України, маєш право обирати лікувальну установу та лікуючого лікаря в будь-якому місті країни. Будь-які «прикріплення» до поліклінік та лікарень, будь-які вимоги пред’явити «прописку», якої не існує в Україні, або штамп про реєстрацію за місцем проживання – незаконні.

=> Не купуй фіктивні лікарняні листи та довідки про проходження медичних комісій. Не ігноруй необхідність пройти профілактичний чи професійний медогляд: під час таких оглядів часто виявляються на ранній стадії захворювання, котрі, якщо їх занедбати, можуть мати дуже важкі наслідки. Краще витратити один або два дні на рік на медогляд, ніж купити довідку – і, через деякий час, важко захворіти.

Євген  Новицький, правозахисник



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети