Як контролювати виконання рішення суду?
Виграти справу в суді – це лише половина шляху до успішного захисту людиною своїх прав. Після цього ще треба, аби судове рішення було виконане. А як показує практика, в Україні нерідко рішення судів з різних причин не виконуються. Тому кожному, хто успішно виграв справу в суді та звернувся у встановленому порядку до органу Державної виконавчої служби (ДВС), щоб його посадові особи забезпечили виконання судового рішення, варто знати, як після цього самостійно проконтролювати дії держвиконавців і як їх, при потребі, оскаржувати. Детальніше про це розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» В’ячеслав Горбенко.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 31 Закону «Про виконавче провадження» копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться до відома сторін та інших його учасників, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією. А постанови про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до ст. 47 цього Закону (за відсутності майна боржника, його місцезнаходження, та в інших випадках) надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. І це є прямим обов’язком держвиконавця. Але не завжди вказані вимоги законодавства дотримуються.
Якщо рішення суду тривалий час не виконується, постанову про його відкриття громадянину не надіслано, жодної інформації про його виконання від ДВС не надходить, то треба письмово звернутися із запитом на інформацію до начальника відповідної виконавчої служби з проханням надати офіційну письмову відповідь про те, які заходи з виконання судового рішення були проведені. Такий запит має бути розглянутий впродовж 5 днів з моменту його надходження і громадянину має бути надана письмова відповідь із запитуваною ним інформацією.
Для прикладу, виконавчі провадження щодо нарахування і виплату соцвиплат у більшості випадків державні виконавці просто закінчують через відсутність фінансування з Держбюджету, на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 та 50 Закону «Про виконавче провадження». Про такі дії приймається постанова, яка надсилається поштою простим листом на адресу боржника. Та часто її ніхто людині не надсилає. Тому така особа взагалі не знає про факт закінчення виконавчого провадження.
Що ж тоді має робити громадянин-стягувач? У таких випадках радимо також звертатися до начальника відповідного органу ДВС із запитом на інформацію або з письмовою заявою про надання копії постанови про закінчення виконавчого провадження. Отримавши офіційну відповідь на свій запит та постанову про закінчення виконавчого провадження, громадянин може обрати два шляхи подальшого захисту порушеного права: адміністративний або судовий.
В адміністративному порядку можна подати письмову скаргу на ім’я начальника відділу Державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований держвиконавець. У скарзі обов’язково має бути вказано: назва органу виконавчої служби, до якого подається скарга; точна назва стягувача та боржника, їх місце проживання чи перебування або місцезнаходження; назва представника, якщо скаргу подає він з посиланням на довіреність; реквізити виконавчого документа (назва виконавчого документа, орган, який його видав, дата видачі виконавчого документа та його номер, резолютивна частина виконавчого документа, зміст оскаржуваних дій (бездіяльності); норма (стаття або пункт) Закону, які порушені; виклад обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги; прохання скаржника; дата та підпис. Більш детальну інформацію щодо оформлення скарги можна дізнатися на офіційному сайті Міністерства юстиції України за посиланням: http://www.minjust.gov.ua/21280. Подана скарга має бути розглянута впродовж 10 днів з моменту її отримання і про результат її розгляду повідомлено скаржника.
Судовий порядок захисту порушеного права полягає в зверненні громадянина до адміністративного суду з позовною заявою. Відповідно до ч. 2 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву на дії/бездіяльність Державної виконавчої служби може бути подано до суду в десятиденний строк. Він рахується з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів. Тому вказаний строк починає свій відлік не з часу винесення постанови про закінчення виконавчого провадження (який може бути і річної давнини), а з моменту отримання офіційної письмової відповіді на заяву чи запит громадянина або дня фактичного отримання постанови про закінчення виконавчого провадження. У випадку неефективності оскарження в Україні можна звертатися до Європейського Суду з прав людини, вказуючи на порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Але для більшої ефективності зазначених дій (оформлення заяви чи інформаційного запиту, скарги на дії/бездіяльність державного виконавця або позову до суду) рекомендуємо громадянам звертатися за допомогою до фахівців-юристів.
Юридичний відділ РОГО КВУ*
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.