Як голосувати на виборчій дільниці 26 жовтня

В неділю, 26 жовтня 2014 року, в Україні відбуватимуться позачергові вибори народних депутатів. Про те, що ж потрібно знати виборцю, який прийде на свою виборчу дільницю в день голосування, в питаннях-відповідях розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» Мирослава Примак.

Коли голосувати?

Голосування проводитиметься 26 жовтня з 08:00 до 20:00 без перерви. Тобто, виборці, які на 20-у годину прийдуть до дільниці, матимуть право проголосувати. О 19:55 голова ДВК оголосить про закінчення голосування та зачинення виборчої дільниці о 20:00.

О 20-ій годині один з членів ДВК підійде до входу в приміщення для голосування, запросить усіх виборців, які ще не проголосували, зайти в приміщення, та зачинить двері. Отже, ті, хто прийде голосувати о 20:01 і пізніше, вже не зможе цього зробити.

Не забувайте також, що в ніч з 25 на 26 жовтня Україна переходить на зимовий час і стрілки годинників будуть переведені на годину назад.

Де голосувати?

Голосувати можна буде або на виборчій дільниці, до якої Ви відноситеся за місцем своєї реєстрації, або ж на яку Ви тимчасово змінили місце голосування.

Якщо Ви самостійно через свій вік, стан здоров’я чи інвалідність не можете з’явитися на дільницю, то маєте право голосувати «на дому».

Який документ дає право отримати бюлетень?

Вирушаючи на дільницю, не забудьте взяти із собою свій паспорт громадянина України. Якщо Ви є особою, недавно прийнятою до громадянства України, то беріть тимчасове посвідчення. Пред’явивши один з цих документів члену ДВК, Ви отримаєте виборчий бюлетень, щоб проголосувати.

Ані водійські права, ані студентський квиток, ані різного роду «статусні» посвідчення (пенсійні, службові тощо) не є документом, на підставі якого Вам можуть видати бюлетень. Зверніть увагу, що бюлетень видадуть лише, якщо Ви є у списку виборців!

За військовим квитком, за наявності особи в списку виборців на дільниці, бюлетень можуть отримати тільки військовослужбовці строкової служби.

Скільки бюлетенів повинні надати виборцю?

Якщо Ви голосуєте на дільниці, до якої Ви відноситеся за місцем своєї реєстрації («прописки»), то Вам повинні надати 2 виборчих бюлетені: один для голосування у загальнодержавному окрузі (за партію) та один в одномандатному (за кандидата-мажоритарника).

Якщо ж Ви тимчасово змінили місце голосування (голосуєте не в населеному пункті своєї «прописки» й за межами відповідного округу), то Вам видадуть лише один бюлетень – для голосування у загальнодержавному окрузі (за партію).

Яка процедура отримання виборчого бюлетеня?

Прийшовши на свою виборчу дільницю та зайшовши безпосередньо до приміщення для голосування, Вам треба буде:

1) знайти табличку з назвою вулиці та номером будинку Вашого проживання і підійти до відповідного столу;

2) пред’явити члену ДВК свій документ, що посвідчує особу та громадянство України;

3) за наявності Вас у списку виборців на цій дільниці – поставити в ньому у відповідній графі підпис про отримання виборчого бюлетеня.

В цей час, коли один член комісії надасть Вам можливість підписатися за бюлетень, інший член виборчої комісії має вписати в контрольних талонах кожного з бюлетенів своє прізвище, ініціали, розписатися та проставити номер, за яким Вас внесено до списку виборців на дільниці,. Потім він надасть Вам на підпис бюлетені. Підпишіться у визначеному місці контрольного талону і передайте бюлетені члену ДВК.

Після того, як член виборчої комісії відокремить від бюлетенів контрольні талони, Ви можете брати бюлетені і прямувати до кабіни для таємного голосування.

Зверніть увагу, щоб безпосередньо на виборчому бюлетені ніхто не поставив будь-які позначки, окрім зазначених вище. Інакше при підрахунку голосів Ваш бюлетень можуть не врахувати.

Немає в списку виборців у день голосування – проголосувати зможете лише за рішенням суду!

Варто пам’ятати, що в день голосування зміни до уточненого списку виборців вносяться виключно на підставі рішення суду. А тому, коли завчасно не перевірили себе в списку виборців і в день голосування виявилося, що Вас туди не включили, то проголосувати зможете лише, якщо покажете рішення суду про включення Вас до списку виборців.

Технічні помилки не є підставою для відмови у видачі бюлетеня

Якщо виявилося, що в списку виборців Ваші персональні дані внесли з помилкою (неправильно написали прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, номер будинку, квартири місця проживання), то проголосувати Ви зможете. Але за умови, що, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме Вас.

Якщо проти всіх?

На цих виборах у бюлетенях не буде графи «Не підтримую жодного кандидата в народні депутати» чи «Проти всіх». Тож маєте чітко визначатися зі своїм волевиявленням.

Хто може перебувати в кабінці для голосування?

В кабіні для голосування Ви можете перебувати одні, крім випадків, коли внаслідок фізичних вад самостійно не можете заповнити виборчий бюлетень. Для того, щоб проголосувати в такому випадку, Ви маєте право скористатися допомогою іншого виборця, крім членів виборчої комісії, кандидата у депутати, його довіреної особи, уповноваженої особи партії, офіційного спостерігача, попередивши про це голову чи іншого члена ДВК.

Помилились у бюлетені – його можна замінити один раз

Якщо Ви випадково зіпсували виборчий бюлетень або ж помилилися в ньому, то маєте право один раз на його заміну. Для цього Вам потрібно невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав бюлетень, з проханням видати інший. Зазвичай, зразки таких заяв є в комісії.

Інший виборчий бюлетень видається тільки в обмін на неправильно заповнений. При цьому, в списку виборців навпроти прізвища виборця, який допустив помилку при заповненні виборчого бюлетеня, уповноважений член ДВК робить відповідну позначку про видачу бюлетеня взамін фактично зіпсованого. Цю помітку член комісії засвідчує своїм підписом.

Чи можна виборцю залишатися на дільниці після голосування?

Вкинувши бюлетень до скриньки, Ви маєте залишити приміщення для голосування. Оскільки виборець може знаходитися на дільниці лише впродовж часу, необхідного йому для здійснення голосування.

Як голосують виборців «на дому»?

Якщо Ви голосуєте за місцем перебування («на дому»), то процедура видачі Вам бюлетеня є аналогічною. Забезпечується вона не менш як трьома членами ДВК.

Під час проведення голосування виборців за місцем перебування, крім членів комісії, мають право бути присутні кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі. Ні Ви, ні члени Вашої сім’ї не можуть заборонити присутність вказаних осіб. Інакше Ви не зможете проголосувати. При цьому, присутність цих осіб не може порушувати Вашого права на таємність голосування.

Де можна отримати консультації з виборчих питань чи повідомити про порушення?

Виборці Рівненщини, які хочуть отримати консультації щодо реалізації своїх виборчих прав або ж повідомити про факти порушень виборчого законодавства (підкуп, використання адмінресурсу, «чорний» PR тощо), можуть телефонувати на «гарячу лінію» Рівненського КВУ за номерами: 099 098 94 90, 096 176 76 97.

Юридичний відділ РОГО КВУВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети