Як безпечно стати поручителем при оформленні кредиту

kreditВ наш час нерідко можуть трапитися випадки, коли рідні, близькі або друзі попросять Вас стати їх поручителями. Наприклад, вони матимуть намір взяти кредит і проситимуть підписати договір поруки, яким Ви поручитеся за них перед банком. Тобто, підтвердите, що вони повернуть банку кошти. Звісно, аби допомогти близькій людині, більшість з нас, не задумуючись, підпише такий договір поруки.

Але, як свідчить практика звернень громадян до центрів права РОГО «Комітет виборців України», останнім часом почастішали випадки, коли поручителі залишаються в таких випадках обманутими. Тобто, поручившись за людину, яка не в змозі або не хоче згодом погасити свій кредит, у результаті поручителі самі стають боржниками.

Звісно, таких неприємних ситуацій було б менше, якби, з одного боку, у фінансових установах чітко пояснювали ризики, які може нести в собі укладення подібних договорів поруки. Адже зазвичай цього не робиться або ж пояснюється не до кінця чи в незрозумілій формі (складними реченнями, юридичними незрозумілими термінами тощо). З іншого боку, часто люди самі не читають уважно договорів, які підписують, не звертають уваги на деталі і не звертаються за порадою до юриста, котрий би міг кваліфіковано пояснити всі нюанси їх підписання.

Отож про те, які ризики може містити у собі укладення договору поруки, розповідає виконавчий директор Рівненського КВУ, адвокат Микола Глотов:

«Згідно з вимогами статей 553 і 554 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. У разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні (рівні) боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Тобто, наприклад, Іван взяв у банку «БББ» кредит, а Степан поручився перед цим банком, що Іван справді його вчасно поверне. Все буде добре, поки кредит та відсотки за користування ним вчасно сплачуються банку.

Однак сталося так, що Іван втратив роботу і відповідно з нею можливість виплачувати кредит. Якщо той, хто взяв кредит у банку, не може вчасно його сплатити, сплатити відсотки за користування, порушує графік платежів, то може бути так, що банк подасть до суду. І при цьому банк поставить вимогу про повернення коштів не лише до того, хто їх отримував, але й до того, хто поручився за нього. Тобто, боржником у нашій ситуації фактично буде вже не лише Іван, а й Степан. Більше того, для того, хто підписав договір поруки, існує ризик, що саме йому в результаті і доведеться повертати позичені кошти. Оскільки часто той, хто позичав, офіційно не володіє жодним майном (наприклад, все «записано» на маму, дружину, тещу, дітей). Відповідно і стягнути з нього нічого.

Тобто, Ви не позичали, але поручилися за того, хто позичив кошти. І відповідно, якщо він не може заплатити гроші, то банк вимагатиме від Вас їх заплатити. А, якщо Ви не зможете чи не виявите бажання, але у Вас є у власності офіційно зареєстрований автомобіль, будинок чи квартира, то саме на них і можуть звернути стягнення. Тобто, забрати Ваше майно в рахунок погашення боргу по кредиту.

Якщо ж Ви офіційно працюєте, то стягнення може бути звернуте на Вашу заробітну плату. Тобто, щомісяця за рішенням суду із зарплати буде забиратися частина коштів на погашення кредиту. Коли ж сума кредиту і нараховані відсотки, пеня та інше складають кільканадцять тисяч, то може статися так, що все життя доведеться платити банку.

Тому перш ніж підписувати договір поруки, раджу проконсультуватися із фахівцем. До речі, йдучи в банк, можна попросити, щоб туди з Вами пішов юрист/адвокат і перед підписанням договору переглянув його та пояснив Вам всі ризики. Адже не завжди те, що скаже (пояснить) фахівець банку, буде об’єктивним. Оскільки їхній інтерес – видати кредит. А Ваш – захистити свої інтереси (перестрахуватися). Саме це може допомогти зробити незалежний фахівець.

На завершення слід зазначити, що існують випадки, коли через суд можна спробувати визнати договір поруки припиненим. І в такий спосіб захистити власне майно від того, щоб його не забрав банк. Але такі випадки є індивідуальними і в кожній конкретній ситуації для того, щоб знати, як діяти, необхідно звертатися за порадою до юриста, адвоката чи іншого фахівця».

Юридичний відділ РОГО КВУВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети