Виступ голови Рівненської обласної ради на засіданні координаційної ради за участю голови ВРУ В.Рибака
Подаємо виступ голови Рівненської обласної ради Ю.Кічатого. У коментарях у вас є можливість підтвердити, спростувати чи доповнити тези доповіді.
Реформа місцевого самоврядування, низький рівень доходів членів особистих селянських господарств – на необхідності вирішення цих та інших актуальних питань наголосив у своїй доповіді голова облради Юрій Кічатий під час засідання координаційно-консультативної ради, яка відбулася 29 жовтня за участю Голови Верховної Ради України Володимира Рибака.
Повідомляє прес-служба Рівненської обласної ради, фото Четверта влада
Юрій Святославович на початку виступу підкреслив, що Європейська спільнота готова зустріти Україну на шляху євроінтеграції, Рівненщина чекає цього кроку. Це засвідчили, як представники громади області, депутати, які на останній сесії одностайно прийняли Звернення обласної ради до Президента України, Прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради України щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС та прийняття євроінтеграційних законів
Ми чітко усвідомлюємо, що вимогою сьогодення є й детальне вивчення сучасних тенденцій у соціально-економічному житті країн, що вже мають досвід членства в ЄС. Тож тема євроінтеграції була головною у нещодавній зустрічі з колегами з Вармінсько-Мазурського воєводства Республіки Польща. Конструктивний діалог з нашими сусідами у цьому контексті активно сприяє підняттю фактора усвідомлення на якісно новий рівень.
Юрій Кічатий зазначив, що для нас надзвичайно важливим є питання реформи місцевого самоврядування.
З іншого боку, значимість Концепції для майбутнього розвитку місцевого самоврядування в Україні, спрямованість її положень на завершення імплементації принципів Європейської хартії місцевого самоврядування спонукає до особливої форми схвалення Концепції. Асоціацією обласних та районних рад пропонується проведення з цією метою Всеукраїнського муніципального Форуму. Затвердження Концепції у такий спосіб можна було б розглядати і як один із важливих публічних заходів з боку України на шляху до Вільнюського саміту «Східного партнерства».
Загалом ради всіх рівнів нашої області є активними членами відповідних асоціацій. Хочу подякувати всім, хто брав активну участь в організації обговорення та наданні пропозицій. Кожен на своїй ділянці роботи бачить ті проблеми, які можуть бути ліквідовані шляхом реформування. Але підготовка до законодавчих змін ще не означає, що нам потрібно сидіти, склавши руки, і очікувати нововведень. У нас є достатньо можливостей і для роботи в нинішніх умовах.
Наприклад, вагомим починанням у зміцненні співпраці рад усіх рівнів Рівненщини стало запроваджене у 2010 році проведення щорічних Форумів місцевого самоврядування, на яких узагальнюються результати, визначаються пріоритети та обговорюються перспективи розвитку територіальних громад області на наступний рік. Важливо, що це відбувається у конструктивному тандемі з органами виконавчої влади. Ми не розподіляємо відповідальність між гілками влади, а спільно беремо зобов’язання перед громадою.
В області велике значення приділяється всебічному розвитку сільських територій, на яких проживає понад 50 відсотків населення. Цей напрям був закріплений на останньому Форумі органів місцевого самоврядування. Зокрема, він є одним із пріоритетних у концепції сталого економічного розвитку «Західна Брама», яка нині ефективно впроваджується.
Також обласною радою ініційовано проект із написання стратегій сталого (збалансованого) розвитку територіальних громад на середньострокову (4-6 років) та довгострокову (10-15 років) перспективи. Його практична реалізація побудована за принципом: сільська рада – район – область. На сьогоднішній день стратегії затверджені в кожній сільській та селищній раді, до кінця 2013 року будуть затверджені районні та міські стратегії, на основі яких в 2014 році буде оновлено обласну Стратегію.
Водночас, ми розуміємо, сказав голова облради, що особливої уваги потребує забезпечення фінансової складової життєдіяльності громад. Є проблеми, які виникають за об’єктивними чинниками, але багато залежать від активного використання різнобічних джерел. Для органів місцевого самоврядування – це ефективне управління комунальним майном, надходження від сплати орендної плати за землі державної і комунальної власності, продаж земельних ділянок та прав оренди на них шляхом проведення земельних торгів. До речі, з метою дотримання вимог ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» у Рівненській області проведено нормативну грошову оцінку 1027 населених пунктів, що складає 100% від їх загальної кількості. Триває проведення повторної нормативної грошової оцінки земель населених пунктів області. Так нині середня вартість одного квадратного метра збільшилася у 2-2,5 рази. Відповідно, зростає рівень надходження від плати за землю до бюджетів місцевих рад.
Але, на жаль, проблемних питань є багато. Одним із злободенних для області є низький рівень доходів членів особистих селянських господарств, що не дає можливості сплатити страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та набути необхідний страховий стаж, який є гарантією отримання майбутньої пенсії.
Тож для забезпечення соціального захисту членів особистих селянських господарств, сімейних ферм обласна рада ініціює звернення до Голови Верховної Ради України, народних обранців із пропозицією внести зміни до Закону України від 08.07.2010 року № 2464 –VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими передбачити сплату єдиного внеску на пільгових умовах членами особистих селянських господарств.
Як позитив голова облради Юрій Кічатий відзначив — очевидним є становлення нової формації територіальних громад, які вже знають свої можливості, вірять у власні сили. Саме свідома позиція органів місцевого самоврядування області сприяла сплеску цієї активності. Пасивне очікування у вирішенні проблем населених пунктів уже в минулому. Нині ми вийшли на рівень, коли кожна громада розуміє свою роль у поліпшенні життя, прагне самодостатності і розвиває свій потенціал. До речі, в контексті євроінтеграції цікавим є досвід створення у 2013 році в Здолбунівському та Дубенському районах перших сільських органів самоорганізації населення. Головне — їх реальні справи на благо громади. Так, наприклад, у селі Йосипівка Здолбунівського району спільними зусиллями громади, влади та бізнесу збудовано дитячий майданчик.
Важливим для нас є й залучення органів місцевого самоврядування краю до активної участі в розробці проектів соціального розвитку територіальних громад та подання їх на здобуття грантів в міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсах.
Впродовж 2010-2013 років 12 із 16-ти районів області взяли участь у Проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду». Фінансова складова — це понад 8 мільйонів гривень позабюджетних коштів.
Приємно відзначити, що Рівненська область в 2012 році зайняла третє місце серед усіх областей за кількістю виграних проектів на Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Переможцями стали 22 проекти 9 районів області із загальним фінансуванням з державного бюджету на майже 3 млн. грн. Цього року обсяги фінансування ще більші (3,6 млн). Проекти спрямовані на модернізацію житлово-комунального господарства – впровадження енергозберігаючих технологій, оновлення водопровідної мережі та систем освітлення. Актуальними є ремонти та реконструкції дошкільних навчальних закладів, шкіл, утилізація побутових відходів, розвиток спортивної інфраструктури, тобто всі сфери життя громад.
В 2010 році на сесії обласної ради прийнято рішення про запровадження «Обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад області». За три роки активність в участі в цьому конкурсі збільшилась майже в п’ять разів. Принципову позицію підтримки цієї тенденції визначила обласна влада у збільшенні фонду фінансової підтримки проектів. Якщо в 2010 році з обласного бюджету було виділено 100 тис. грн., то в 2013 — майже 1 млн.грн. ( 980 тис. грн.)
З метою сприяння проектній діяльності на базі виконавчого апарату обласної ради створено Консультативно-методичну раду з питань розвитку територіальних громад та інвестиційної діяльності у сільській місцевості, одним із завдань якої є надання допомоги у написанні грантових проектів.
Також суттєву допомогу громадам у написанні проектів надають створені на базі районних рад ресурсні центри, три з яких в 2012 році стали переможцями Всеукраїнського конкурсу ресурсних центрів.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.