Ви теж платите за непитну воду з кранів?
Експерти ГО “Публічний аудит” проаналізували тарифи на холодне та гаряче водопостачання. За їхніми підрахунками, по всій країні споживачі переплачують майже 2 мільярди гривень через те, що воду в їхніх кранах не можна назвати питною, і 5 мільярдів гривень – за недогріту воду, пише газета “Експрес”.
— Відповідно до вашого дослідження, суми, які сплачують українці за воду, різняться в рази. Чи це справедливо?
— Якби в регіонах України тарифи відрізнялися на 10 – 20%, це можна було б пояснити рівнем зарплат у різних містах, – розповідає Тарас Галайда, провідний аналітик ГО “Публічний аудит”. – Однак якщо вони різняться у 5 – 6 разів, то це викликає подив. Наприклад, тариф ДП “Одеська залізниця” на холодну воду – 30,29 гривні за кубометр (з ПДВ), КП “Водопостачання Вознесенська” – 25,48, а КП Дніпропетровської облради “Аульський водовід” – 5,77 гривні за кубометр.
Найвищий тариф на гарячу воду в КП “Транспортування покупної теплової енергії “Теплотранс” Дніпропетровської міської ради – 57,38 гривні. Ця сума в 5,4 раза перевищує тариф Хмельницької атомної електричної станції та в 1,4 раза – середній по Україні (37,83 гривні без використання рушникосушника). Не думаю, що там, де тарифи найвищі в Україні, послуги постачальників найбільш якісні, а у підприємств більші затрати, ніж, скажімо, у Києві, де зарплати та оренда вищі.
Принцип ціноутворення, який описано в законі про житлово-комунальні послуги, передбачає, що держава забезпечує всім споживачам рівні умови доступу до комунальних послуг, незалежно від місця перебування й матеріального стану. Отже, цього головного принципу державної політики просто не додержуються, а органи, які мали б стежити за дотриманням законів, не роблять цього. Можливо, мають особисту вигоду.
— Як можна було б виправити ситуацію, щоб усі люди опинилися в рівних умовах?
— З боку держави можна було б, наприклад, встановити для населення максимальний тариф на гарячу воду на рівні 20 гривень. Відповідно все, що вище, – це збитки постачальника. Тоді він буде зацікавлений модернізувати й вкладати гроші, аби здешевити свою продукцію. А в нас постачальник є монополістом, у якого люди змушені купувати воду незалежно від її ціни.
— Чи не повинні ми платити менше, оскільки вода з крана не є питною? Купуючи фільтри або джерельну воду, українці витрачають додаткові гроші.
— Саме так. За законом, вода в країні має бути питною. Зокрема, у законі про житлово-комунальні послуги зазначено певні нормативи, яким має відповідати вода. Крім того, є закон про питну воду та питне водопостачання, який також говорить про те, що вода з крана має бути придатною для пиття. Якщо споживачеві постачають воду невідповідної якості, то, згідно з певною методикою перерахунку, постачальник такої води повинен повернути йому 20% суми, яку він сплатив.
— Чому не повертає?
— Процедура перерахунку влаштована таким чином, що повернути гроші можна лише індивідуально. Тобто кожна людина, яка вважає, що в неї погана вода, повинна замовити експертизу й звернутися до постачальника послуг. Постачальники користуються цим, бо неякісну воду подають майже всім, а компенсацію можуть отримати лише окремі споживачі, які матимуть гроші й час, аби оббивати пороги й доводити, що в їхньому крані погана вода. Проте найбільше нас все-таки обдурюють на температурі гарячої води.
— Яким чином?
— Вона має бути не менш як 50 і не більш як 75 градусів. Щоб довідатися, яка в кого вода, споживач має спустити воду протягом двох хвилин і тоді заміряти її термометром. Якщо температура не відповідає нормативам, то за це передбачена певна компенсація. Зокрема, за воду температурою 45 – 49 градусів компенсація становить -10% тарифу, за 40 – 44 градуси – -30%. Якщо ж температура менш як 40 градусів, то за неї платять, як за холодну (приблизно -80% чинних тарифів). Однак і в цьому разі кожна людина має в індивідуальному порядку сама ходити і доводити, що дана послуга неналежної якості. Знову ж таки – компенсують одиницям, а в масштабах країни мільйони людей далі будуть переплачувати величезні суми, бо їм перерахунок ніхто не зробить. Отже, постачальник і далі зацікавлений надавати неякісні послуги, бо заробляє на цьому.
— Скільки сьогодні українці переплачують за воду?
— За неякісну холодну воду – близько 2 мільярдів гривень, а за недостатньо гарячу – в межах 4 – 5 мільярдів.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.