Вшановували героїв бігом
Zdołbunów uczcił pamięcią Żołnierzy Wyklętych biegiem na dystans 1963m. Dziękuję wszystkim uczestnikom z Równego, Kuzniecowska, Mizocza, Kwasiłowa, Łucka, Zdołbunowa i Biłograja (Polska). Wiek od 4 do 65. Od wicestarosty i konsuła do ucznia, historyków, harcerzy, emerytów, przedszkolaków, sportowców… Myśle że Łupaszka, Młot, Inka, Pług byli by dumni z Kresowego pokolenia. Pokolenia które pamięta o swoich Bohaterach (Здолбунів вшанував пам’ять загиблих героїв пробіжкою 1963м. Дякую всім учасникам з Рівного, Кузнєцовська, Мізоча, Квасилова, Луцька, Здолбунова та Білограя (Польща). Бігуни від 4 до 65років, від заступника мера до учнів, істориків, скаутів, пенсіонерів, дошкільнят, спортсменів… Думаю, що Млои, Інка, Плуг городилися б з сучасного покоління. Покоління, що пам’ятає своїх героїв.) – так написав про нещодавню подію її організатор Олександр Радіца. Подія справді проста і зрозуміла – забіг пам’яті про людей, які боролися за незалежність Польщі.
А тепер власне і стаття про цю подію у Волинському моніторі:
Około 40 tys. biegaczy w 160 miastach Polski i za granicą, między innymi: w Grodnie, Wilnie, Lidzie, Chicago, Londynie oraz w Żytomierzu i Zdołbunowie na Ukrainie wyszło 28 lutego 2016 r. na bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Близько 40 тис. бігунів у 160 містах у Польщі й за кордоном, зокрема у Гродно, Вільнюсі, Ліді, Чикаго, Лондоні, а також у Житомирі та Здолбунові, вийшли 28 лютого 2016 р. на пробіг, присвячений пам’яті «Проклятих солдатів».
«Якщо цікавишся історією, любиш бігати або просто маєш добру фізичну форму, візьми участь у марафоні пам’яті «Проклятих солдатів». Пробіг відбудеться на дистанції 1963 м», – такі слова було адресовано передусім польським організаціям, які діють у Рівненській і Волинській областях, користувачам Facebook, читачам «Волинського монітора», а також www.zdolbunivcity.net. 25 лютого, коли закінчилася реєстрація учасників забігу, місцеві організатори цього заходу в Здолбунові, Культурно-просвітницький центр імені Тадеуша Чацького та Здолбунівська районна державна адміністрація, мали в списку учасників близько 100 осіб. Вони представляли Рівне, Луцьк, Здолбунів, Кузнецовськ, Мізоч, Квасилів і навіть Білгорай. Вік бігунів становив від 4 до 65 років. Найстаршим учасником була Галина Ремішевська з Університету третього віку в Здолбунові. Загалом кількість учасників і супроводжувачів становила 120–140 чоловік.
28 лютого в Здолбунові біля Будинку культури ще перед 11.00 було розміщено реєстраційний пункт із промоційними матеріалами, серед яких – футболки із силуетом «Проклятого солдата» і номери учасників. Реєстрація перших учасників розпочалася о 11.20. Близько 11.45 на місцях вздовж центральних вулиць Здолбунова, якими пролягав маршрут, уже перебувала місцева поліція, а харцери підготували воду для бігунів.
Директор КПЦ імені Тадеуша Чацькогo Олександр Радіца привітав гостей. Виступили також заступник голови Здолбунівської районної державної адміністрації Микола Орлов і консул Генерального консульства Польщі в Луцьку Кшиштоф Савицький, який підкреслив унікальність цієї події. Духовну підтримку бігунам надав настоятель місцевої парафії Святих Апостолів Петра і Павла Анджей Сціслович.
Рівно о 12.00 учасники почули відлік «10, 9, 8, 7… 1, старт». Вони бігли у футболках із силуетами солдатів та їхніми псевдонімами: «Młot», «Feluś», «Lupaszko», «Rad». У забігу взяли участь і віце-консул Генерального консульства Польщі Ельжбєта Зелінська, керівник відділу у справах молоді та спорту ЗРДА Михайло Гарбовський зі своїм сином, голова Товариства польської культури Здолбунівщини Софія Михалевич. Бігли також члени Українсько-польського союзу імені Томаша Падури з Рівного, Товариства польської культури Здолбунівщини, Культурно-просвітницького центру імені Томаша Oскара Сосновського, KПЦ імені Тадеуша Чацького, представники Здолбунівської дитячо-юнацької спортивної школи «Колос», Університету третього віку в Здолбунові, управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі, харцери загону «Волинь» з Рівного і Здолбунова, студентки польської філології Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки з Луцька, історики та інші. Першим прибіг учень спортивної школи.
Після завершення пробігу відбулося вручення нагород і подяк. Кожен учасник отримав пам’ятну медаль, а організації одержали подяки за участь у пробігу та компакт-диски із аудіокнигою про «Проклятого солдата» «Klamra. Mój ojciec». Організації, які підтримали пробіг, зокрема відділ культури і туризму ЗРДА і поліція, отримали подяки за допомогу в організації проекту. Було нагороджено також учасника, який зареєструвався першим, – Ярослава Ковальчука з Культурно-просвітницького центру імені Томаша Oскара Сосновського.
У 2011 р. у Польщі прийняли рішення про те, щоб відзначати першого березня державне свято – Національний день пам’яті «Проклятих солдатів». Це свято вшановує пам’ять про вояків польського антикомуністичного підпілля, яке діяло в 1944–1963 рр. у межах кордонів довоєнної Польщі. Фонд «Свобода і демократія» вже вчетверте організував проект «Вовчим шляхом. Пробіг пам’яті «Проклятих солдатів». Довжина траси пробігу однакова для всіх міст і становить 1963 м. Ця цифра пов’язана з роком, у якому загинув останній «Проклятий солдат» Юзеф Франчак (псевдонім «Лялек»).
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.