Враження спостерігача від роботи на ТВК
Місцеві вибори в Здолбунівському районі 2015 відбулися. Результати відомі. Народні обранці готуються формувати депутатський корпус. Для нас, виборців, життя продовжується далі – ми пожинатимемо плоди свого вибору до чергового.
Цьогоріч я працювала спостерігачем у Здолбунівській міській територіальній виборчій комісії. Працювала безоплатно, проте вважаю, що отримала неоціненний досвід у сфері виборчого права. Правознавці прогнозували, що вибори будуть складними через ново впроваджену виборчу систему. І в своїх прогнозах виявилися правими.
Після проведеного часу в комісії, спілкування з членами ДВК та виборцями, прийшла до висновку, що так далі бути не може. Маю на меті висвітлити найбільш типові проблемні питання з якими під час роботи зіткнулися члени виборчих комісій та електорат, дати їм правову оцінку і спробувати знайти рішення.
З етичних міркувань, прізвищ фігурантів називати не буду. Завчасу у всіх хто впізнає себе, прошу вибачення. Хто нічого не робить, той не помиляється, нам слід вчитись на помилках заради вдосконалення.
Проаналізувавши джерела виборчого права України в теорії і їх практичне виконання я прийшла до висновку, що недолугість виборчих комісій в тому, що нормотворці нашої держави, нажаль, дуже далекі від застосування тих норм, які вони декларують, а законодавці від тих, які приймають!
Для нас впровадження нових виборчих систем є традицією в той час, коли якісна робота самих комісій залишається поза увагою!
Почну з найболючішого для людей, які забезпечували реалізацію виборчих прав громадян України, з питання робочого часу виборчих комісій.
Виборча комісія є постійно діючим спеціальним колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію підготовки та проведення місцевих виборів.
В повному складі ДВК працюють з 08:00 ранку дня виборів і до того моменту поки протоколи не прийняті ТВК. ТВК із моменту закриття виборчих дільниць з 20:00 до останнього прийнятого протоколу від ТВК.
Тобто робота членом виборчої комісії, в день голосування та в день встановлення підсумків голосування, не дає змоги людям, на протязі більш як доби, повноцінно харчуватися, фізично відпочивати, не кажучи вже про правила особистої гігієни.
Спробувавши двічі попрацювати в такому режимі і втретє подивитись зі сторони на людей, що в робочому режимі більше доби, на мою думку – це не повинно бути нормою для 21 століття, для країни, що прагне високого рівня розвитку. В першу чергу виникає порушення Конституції, яка декларує, що життя і здоров’я людей є найвищою соціальною цінністю держави. Проаналізувавши всі законодавчі підходи до визначення тривалості робочого часу, такий стан речей суперечить Кодексу законів про працю України та нормам охорони здоров’я. Крім того, до роботи у виборчих комісіях залучаються особливі категорії громадян – вагітні жінки, пенсіонери, матері дітей до 3х років і т.д.
Свого часу Міністерством соціальної політики України зроблено запит до Інституту медицини праці, який у листі від 27.05.2003 р. № 11/392 зазначив, що робота з 12-годинними змінами може бути прийнятною в окремих випадках. Проте застосування таких графіків робочого часу не рекомендується, оскільки така тривалість роботи призводить до значного напруження організму і, як наслідок, до швидкого виникнення втоми. Тому довготривала зміна може мати негативні наслідки для працездатності та стану здоров’я працівників. Враховуючи зазначене, а також з огляду на фізичні можливості людини, потреби її організму у відпочинку, Міністерство соціальної політики України не підтримує пропозиції щодо застосування тривалих змін роботи, у тому числі й роботи протягом 24 годин поспіль.
У випадку роботи виборчих комісій, людям доводиться працювати понад 24 години. Їх робота є специфічною, адже вимагає особливої уважності.
Саме фізична втома є першопричиною помилок у роботі ДВК! Доцільніше було б у день голосування працювати за графіком з 08:00 до 22:00 з перервою на обід з 14:00 до 15:00. У всіх установах та організаціях є час обідньої перерви і громадяни в цей час до них не звертаються. Виборча комісія не повинна бути винятком.
Отримані ДВК бюлетені до дня голосування зберігаються у сейфі під охороною працівників правоохоронних органів. Точно така ж процедура доцільна і після закінчення голосування. Бюлетені з голосами виборців можуть охороняти правоохоронці, а ДВК з новими силами знову рахувати їх за таким же робочим графіком як і у день голосування.
ТВК у свою чергу, повинні працювати за таким же графіком. Безсонна ніч після закінчення голосування абсолютно не потрібна. Ні одна Здолбунівська ДВК в цей час не здала протоколи.
Хто жодного разу не працював на виборах і вважає, що це дуже прибуткова справа хочу розвіяти цей міф і порекомендувати під час підрахунку чужих заробітків ознайомитись із Постановою КМУ від 08.09.2015 №687 “Питання оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди”.
Ви скажете, що всім платила партія, і тут я не можу з вами не погодитись. Повторюсь, мені не платила, тому буду дуже вдячна всім хто в коментарях розкриє такі данні і ми оцінимо статки місцевих осередків партій, а головне їх чесність і благородність, адже ж такі грошові винагороди безперечно були «офіційними» і з усіма належними податками до бюджету :)
Було б справедливо якби кожен член ДВК та ТВК отримав з державного бюджету за свою роботу оклад у розмірі мінімальної заробітної плати, а «президія» комісії в подвійному розмірі, адже це, повірте, більш відповідальна робота. Як наслідок, у кожній з комісій не були б присутні більша половина членів, електорат найбагатшого осередку, а інші на особистому ентузіазмі.
Стосовно проблемних питань роботи виборчих комісій. Одна з ТВК привезла бюлетені закручені в трубочки. ДВК було напрочуд складно прочитати що написано на маленьких наліпках. В перші хвилини це було дико, потім смішно, але в результаті це печально! Всі без винятку ДВК скаржились на неналежне матеріальне забезпечення! Ми маємо гроші на передвиборну агітацію дорогою поліграфією і на безперервну телевізійну рекламу, але бюлетені з дорогоцінними голосами виборців у що запакувати ми не маємо. Абсурд.
Як варіант виходу з таких проблем партійні осередки повинні долучитись до забезпечення канцтоварами людей, що працюють задля їхньої перемоги.
Невтішне виборче право і в частині вимог до членів комісій. Нажаль, такі як кваліфікаційні, законом майже не встановлені.
Як показує практика, під час роботи у виборчій дільниці необхідно володіти певним обсягом специфічних знань.
Поки існуватиме ця прогалина в праві, хочу публічно звернутись до керівників штабів партій. При формуванні штату своїх представників до виборчих дільниць, задля прискорення отримання результатів голосування, слід встановлювати певні вимоги стосовно відбору. Хоча до кожних виборів розробляються навчальні фільми та методичні посібники для членів ДВК, під час роботи цього виявляється замало. Кожен хоче прийти, відбути, отримати винагороду і забути. Але для того щоб цей процес проходив успішно потрібно вчитись. В першу чергу до складу виборчих комісій повинні входити люди здатні не лише до ознайомлення, а і до сприйняття необхідних знань. Я вважаю, що під час проведення першого засідання голова кожної ДВК починаючи з себе повинен не полінуватися ознайомити членів комісії із посібником, а на останньому проконтролювати виконання цього завдання, щоб вони знали елементарне – як реєструвати спостерігачів під час чергування і вирішувати інші типові питання властиві для роботи в ДВК. Наприклад, ДВК часто стикаються з розходженням кількості талонів і бюлетенів. Це передбачено і врегульовано законом. Ситуація детально описана в методичці, але при її виникненні у людей виникає справжня паніка.
Також варто нагадати, що особи, які обрані секретарями, мають добре володіти правописом рідної мови, а також як би це не абсурдно звучало, мати каліграфічний почерк, бо протоколи вони заповняють вручну. А бути головою комісії без попереднього досвіду звичайним членом ДВК варто взагалі заборонити.
А ще прошу вас, пам’ятати, пенсійний вік тому і має визначення – непрацездатності, що нажаль погіршуються зір, слух, загальна активність організму, і це негативно впливає на якість виконання завдань із забезпечення проведення виборів.
Щоб була нотка позитиву в цьому матеріалі хочу відмітити, що Здолбунівська ТВК, незважаючи на втому, подекуди некомпетентність та агресивність ДВК, зі свого боку працювала на відмінно в частині прийому та контролю ДВК. Спостерігати за їх професійністю було приємно!
Не можу залишити без уваги і озвучені при особистому спілкуванні претензії виборців до ДВК.
Звичної для всіх голосуючих інформації про кандидатів у коридорах дільниць не було. Особливо не допрацювали в цьому питанні сільські ТВК, які повинні були проконтролювати свої ДВК та належним чином розподілити фінансування для таких потреб. За браком матеріального ресурсу можна було знайти вихід з положення, звернутись до тих же сільських рад, до самих кандидатів. Інформацію можна було виготовити в ч.б друці формату А4. Натомість більша половина робочого часу сільських ДВК була приділена розповсюдженню даних про кандидатів в усній формі, агітаційній роботі та пліткарству в кращих традиціях українського села.
Члени тих же сільських ДВК під час видачі бюлетенів для обрання депутатів до сільських рад чи то свідомо, чи через неуважність, помилялися у виборчих округах. І самі виборці були позбавлені інформації, хто балотується від їхнього округу. Як наслідок, окремі депутати отримали рекордну кількість голосів. Варто згадати і скарги коментаторів ЗС стосовно супроводу пацієнтів Здолбунівського будинку-інтернату для громадян похилого віку медичним персоналом. Закон з цього приводу говорить, що виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи, крім члена виборчої комісії, кандидата, уповноваженої особи місцевої організації партії, довіреної особи кандидата, офіційного спостерігача. На мою думку, якраз в цьому місці законодавець залишив безліч простору для порушень. І варто навпаки, на кожній ДВК уповноважити для такої функції 2 членів від різних політичних сил.
Можна було б ще довго говорити про існуючі порушення, якби вони хоча б були документально зафіксовані. Але ми звикли скаржитися «на вушко».
Чи то особливості менталітету нації, чи то лінь знати як це робиться чи страх публічного осуду за такі національно свідомі юридично правильні дії.
На ці та багато інших поставлених питань я хочу почути ваші відповіді. Маю на меті подати електронну петицію Президенту України з пропозиціями реформування виборчого законодавства. Буду вдячна за увагу і кожну слушну думку.
Тетяна Мельничук
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.