Волинські Афіни – колиска освіти і духовності України

Перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, перший український підручник, перша друкована повна слов’яномовна Острозька Біблія, середньовічні вежі та підземелля, музеї та церкви – всім цим може похвалитись звичайний, на перший погляд, райцентр із 16 тисячами мешканців! Острог – місто, яке дихає старовиною і водночас  енергією молодості! Запрошуємо відвідати!

Місто Острог – це районний центр за 60 км від Рівного, на трасі Рівне – Хмельницький. Зараз тут всього 16 тисяч мешканців. А колись, у середині XVI ст., місто було великим культурним центром. Тут працювали астрологи, медики, поети-полемісти та друкарі з усієї Європи!

Саме тут у 1576 році князь Василь-Костянтин Острозький заснував перший вищий навчальний заклад – Острозьку академію. Викладацькою діяльністю в академії займалися літератор Дем’ян Наливайко, грецький вчений Кирило Лукарис, доктор медицини Ян Лятос. Про рівень викладання в тогочасній академії промовисто свідчить бодай такий факт: один з ректорів, Кирило Лукаріс, згодом став Вселенським патріархом у Константинополі!

Серед випускників академії — гетьман війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний, перший ректор Київської братської школи Іов Борецький, лаврський архімандрит Єлисей Плетенецький, письменник Мелетій Смотрицький. Острозька академія припинила своє існування у 1636 році. Однак результати її діяльності не зникли безслідно.

Відродження Острозької академії розпочалося у 1994 році, коли указом Президента України було утворено Острозький вищий колегіум. Згодом йому повернули історичну назву «Острозька академія». Сучасна академія продовжує традиції вищого навчального закладу XVI ст. – тут прагнуть не просто готувати кваліфікованих фахівців, а й людей високодуховних!

Для відвідувачів академії розробили екскурсійний маршрут, розрахований на одну годину. За цей час ви побачите чимало цікавого, адже на території університету – два музеї, картинна галерея, віртуальна бібліотека. А родзинка екскурсійного маршруту – підземелля: тут можна повернутися на декілька століть назад та побувати в Середньовіччі!

Нагадуванням того часу є і Острозький замок. У його ансамбль входять Кругла башта, Вежа мурована та Богоявленський собор. Здалеку здається, що це невелика споруда, але насправді замок, а точніше вежа, має висоту понад 30 метрів. У середині вежі діє краєзнавчий музей, а у храмі щонеділі проводяться богослужіння. В замку ж знаходяться портрети князів Острозьких, скульптури Томаша Сосновського та врятовані музейниками експонати. Проте найголовнішою окрасою музею є перша слов’яномовна Острозька Біблія, яка побачила світ у 1581 році. До друку її підготував вчений княжої Острозької академії, ректор Герасим Смотрицький, а технічно втілив у життя друкар Іван Федоров. Понад мільйон букв, понад тисячу сторінок – і жодної помилки! У цьому унікальність Острозької Біблії, якою захоплюються сучасники.

Ось скільки цікавого можна побачити у звичайному, на перший погляд, провінційному місті! Дістатись Острога можна залізницею (тоді вам доведеться маршруткою проїхати кілька кілометрів до центра міста), автомобілем або маршруткою, рухаючись трасою Рівне-Хмельницький. У центрі міста є декілька кафе, найбільш презентабельно виглядають ресторан «Княжий льох» і піцерія «Маестро». В останній є й готельні номери, де можна заночувати, якщо цілого дня на знайомство з Острогом вам не вистачило!

Ольга Данилюк. Робота в рамках проекту “Громадська журналістика в малих сусідніх громадах”

Острозька академія

Кругла вежа Острозького замку

Школярі на екскурсії у підземеллях Острозької академії

Острозька Біблія

 

 

 

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети