. Водопостачання в Здовбиці: бізнес чи благодійність? | Здолбунів City

Водопостачання в Здовбиці: бізнес чи благодійність?

voda_ZdovbytМіські жителі напевне не всі знають, що в селах а)багато де немає централізованого водопостачання і точно відсутня загальна каналізаційна система б)там де є водопостачання – його організація дивним чином заплутана і організаційно і фінансово.

Спробуємо розібратись  на прикладі водопостачання у с.Здовбиця Здолбунівського району як же воно є сьогодні і як би мало бути в ідеалі.

Як було до недавнього часу.

Було 4 водонапірні башти, був місцевий колгосп який у співфінансуванні із людьми і допоміг провести воду у село і довгий час підтримував життєздатність системи водопостачання. Щоправда лише в частині башт та насосів. Вуличні пориви ремонтували люди самі.

Прийшов час впорядкувати питання водозабезпечення, тим більше, що проблема стала загальновідомою і була піднята і на обласному рівні. Саме з цього і почались активні дії по впорядкуванню водопостачання у Здовбиці. Подаємо хронологію, згідно офіційно наданих документів Здовбицькою сільською радою.

12.04.2013 – рішення сесії Здовбицької сільської ради №467 передано башту в урочищі «за РТП» в оперативне управління КП «Здовбицьке»

28.05.2013 – доручення заступника голови Рівненської ОДА: привести у відповідність діяльність обєктів та мереж водопостачання до вимог чинного законодавства

21.06.2013 – рішення сесії Здовбицької сільської ради №498, яким рекомендовано взяти водонапірні башти в оперативне управління КП «Здовбицьке» та бажаючим неприбутковим кооперативам, якщо такі будуть створені до 01.10.2013

рішення сесії Здовбицької сільської ради №497водонапірна башта БР-25 по вул.Четверта передано в оперативне управління ПСП «Україна»

20.09.2013 – рішення сесії Здовбицької сільської ради №541подовжує цей термін до 15.11.2013

01.11.2013 – зареєстровано неприбутковий кооператив «Богунське джерело»

10.12.2013 – до сільради надійшла заява від голови кооперативу з проханням передати в оперативне управління башту

13.12.2013 – рішення сесії Здовбицької сільської ради №585 водонапірна башта БР-25 закріплена за кооперативом

14.02.2014 – рішення сесії Здовбицької сільської ради №622 башта від ПСП «Україна» передана в управління КП «Здовбицьке»

06.05.2014 – башта по вул.Шосова (контора ПСП) визначена теж за КП «Здовбицьке» так як ніхто не виявив бажання створити кооперативу

 Таким чином станом на травень місяць 3 башти перебувають в оперативному управлінні комунального підприємства «Здовбицьке» 1 башта – у неприбуткового кооперативу «Богунські джерела»

Із водокористувачами, що тепер будуть обслуговуватись КП «Здовбицьке» трохи ясніша ситуація. Адже і знаходиться воно по тій же адресі що і сільрада і рахунок в банку має і люди оформлені на роботу як потрібно по закону. До речі абонентів, закріплених відтепер за цим КП і його баштами є приблизно така кількість: приєднаних до мережі від башти біля РТП-150, по вул.Четвертій-160, по вул.Шосова-80.

Решта, а це близько 400 відносяться до башти, що нею тепер керує кооператив.

Як ви думаєте, що першим ділом мав би зробити кооператив, щоб почати свою роботу?vodopostachanna (6)

Зібрати установчі збори водокористувачів, затвердити склад керівних органів та ревізійної комісії, визначити форму угоди на водокористування і затвердити тариф? У Європі так, у Здовбиці почали із оголошення, примотаного скотчем на вуличних стовпах, де вказано куди тепер носити плату за воду у господарство Примаса Олега Івановича.

Саме про собі таке дійство як поклейка оголошення на стовпі-то вже порушення правил благоустрою села, яке тягне за собою адміністративне стягнення. Але це якщо з європейської точки зору підійти, а ми ж бо у Здовбиці.

Не дочекавшись, видно черги із бажаючих принести гроші, вирушив за грошима сам Олег Іванович. Взяв торбу, прибуткові касові ордера і рушив. Збирати готівку.

Відбувся діалог і у автора матеріалу з керівником кооперативу.

–          Олег Іванович простих декілька питань. Чи є я членом кооперативу і коли він був створений, чи є у мене укладений з вами договір на водопостачання, чи є у вас затверджений тариф на це і чому цей діалог відбувається у мене в оселі о 9-й вечора?

–          Паперова робота ще триває, над договором працюємо, тариф не затверджували бо ще не розробляли – відповів п.Олег.

–          То чому і за що я маю платити?

–          Бо нам треба платити за електроенергію і огородити башту впорядкувати територію.

–          Вам треба ви і робіть. Хто ж і коли перевірить скільки ви зібрали грошей і куди їх витратили, якщо у вас навіть ревізійної комісії немає. Ваші дії незаконні!

Гроші все таки були заплачені, бо знаючи нашу прокуратуру без факту оплати немає розмови :)voda_oplata

Тепер такий факт є. А саме оплати невідомо кому невідомо за що, якщо говорити мовою офіційних документів, бо якщо перекласти це на здовбицьку мову, то це плата за воду, яка біжить у комунальній мережі, щоб вона і далі там бігла і в оселю потрапляла.

Скільки ж прийшлось заплатити? Як на базарі поторгувались. Олег Іванович висловив думку, що плата повинна бути  6-8 гривень з людини за місяць. Без затвердженого тарифу дискусії були зайві-заплатив по 8.

Для чого потрібен договір? Щоб знати що ж має отримати споживач і за що він платитиме гроші. А то практика показує, що як тільки потрібен ремонт чи заміна насоса то грошей чомусь не вистачатиме.

Для чого потрібна ревізійна комісія? Щоб прозорою була звітність по витрачанню коштів і туди мають входити люди не яких знає пан керівник, а яким довіряє більшість із 400 потенційних абонентів кооперативу. І все таки цікаво хто ж його створив, якщо ніхто із знайомих-сусідів про це також не чув…

Для чого потрібен тариф? Хм, і справді для чого можна ж глянути в стелю і назвати 6-8 грн. та для того, що у неприбуткового кооперативу тариф має визначати лише затрати на водопостчання і підготовку води та адміністративні витрати, які є економічно обгрунтованими. Цей тариф та його складові матиме змогу побачити будь-який член кооперативу.

Після  вечірньої розмови автор подався до сільради з’ясовувати ситуацію як її бачить місцева влада.

Ось що розповів сільський голова Здовбиці Юрій Боярчук.zdovbytsa (1) zdovbytsa (2)

 Процес впорядкування діяльності в галузі водопостачання йде. Для людей це нове тому не всі однаково швидко з цим справляються, але ми вже неодноразово приймали рішення стосовно ведення господарської діяльності в рамках чинного законодавства, тому і передали в оперативне управління башти тим, хто за них тепер несе відповідальність. Це КП «Здовбицьке» і неприбутковий кооператив, який представляє Олег Примас.

 Тариф на послуги водоспоживачам у нас затверджений. Ті, кого обслуговує наше КП сплачують 5,98 грн за 1 м.куб води згідно норм споживання. Норма споживання на людину 100 літрів на добу. Вкотре нагадую і звертаюсь до жителів – ставте лічильники на воду і будете платити лише за вами спожиту воду. Це часто ЗНАЧНО менще ніж 100 літрів на день, особливо в холодну пору року.

А то хтось має дві машини і півгектару поливу, а хтось 6 соток і двоє пенсіонерів у хаті, а платять без лічильника однаково. Лічильник недорогий, а справа дуже вигідна. Сам в тому переконався!

Щодо стану справ у кооперативі то сказати не можу чому у них немає угод і тарифу, це недобре.

Висновок. За годину часу автор матеріалу мав на руках зразок угоди, зразок затвердженого тарифу і його розрахунку. Кооператив, з моменту своєї реєстрації, т.то листопада 2013 року за півроку спромігся лише оголошення повісити і за готівкою прийти? Так діла не буде, про що автор керівнику кооператива і повідомив.vodopostachanna (3) vodopostachanna (4) vodopostachanna (2) vodopostachanna (1)

Ви ж не благодійністю займатись вирішили, а справу, причому важливу справу для селян очолили-постачання води.

Тепер трохи розрахунків. Середня сімя нехай складається із 4-х чоловік в селі. Отже округлено 6 грн за куб помножити на 4 чоловіки на 0,1 куб споживання в день виходить 2,4 грн в день за спожиті по нормам 400 літрів води, в місяць 72 гривні. Скажіть ви споживаєте 400 літрів води в день? Якщо у вас 10 соток землі, в господарці 2 свині і вас четверо то взимку це буде літрів 50 в день, осінь-весна 100, літо 300. Рахуємо. Без лічильника це буде 72 гривні (6 грн*3 куби*4 людини) множимо на 12 дорівнює 864 гривні.

Тепер якщо встановити лічильник (мова йде за користувачів КП «Здовбицьке»):

Зима 1/8 норми = 72 грн/8*3 місяці= 27 гривень

Весна-осінь ¼ норми = 72 грн/4*6 місяців = 108 гривень

Літо 0,75 норми = 72*0,75*3 місяці = 162 гривні

Разом: 297 гривень, а не 864 – різницю відчуваєте.

 Щодо абонентів, поки що нелегальних і неоформлених НК «Богунські джерела», то без затвердженого тарифу вибору у людей немає. 8 гривень з людини*4 чоловіки*12 місяців = 384 гривні. І до речі, носити гроші до приватної оселі, або збирати їх по подвір’ях це теж здовбицьке ноу-хау? Має бути рахунок на який будь-хто із легальних споживачів у будь-якій банківській установі чи навіть через Інтернет платежі міг би заплатити за послугу.

Це якщо ми у Європу зібрались і готові для цього щось робити, починаючи із СЕБЕ.zdovbytsa (3)

Короткий конспект для того, щоб водопостачання відбувалось законно:

1.Провести загальні збори і обрати ревізійну комісію.

2.Розробити і затвердити тариф.

3. Укласти угоди із всіма водокористувачами.

4.Передбачити можливість оплати за послуги готівкою, безготівкою, електронними грошима.

5.Оприлюднити все вище перелічене через ЗМІ і депутатів місцевої ради.

Порада водокористувачам:

1.Вимагайте договір і затверджений тариф.

2.Вимагайте рахунки для безготівкового розрахунку.

3.Встановлюйте водолічильники.

 

Микола Орлов

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (ще не оцінили)
Loading...


Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 • Укр. Залізняк

  Користуюсь водою з башти що поблизу 2 ферми.Згідний платити ринкову ціну за воду тай більшість сусідів також згідні але при умові якісного постачання води, маю на увазі щоб постійно підтримувався належний тиск в системі постачання.Я розумію що пан сусід відкриє всі крани і поливає газон та огород, але ввечері неможливо помитися відмовляється працювати котел-колонка, пральна машина і взагалі щоб кави попити потрібно чайник 2хв.набирати.Це вті дні коли посуха.Тай і зимою тиск в системі невеликий.Я думаю що в договорі має також бути прописано що постачальник зобовязаний подавати воду під тиском неменше прийнятого (незнаю скільки він має бути в системі по правилам).

  • Микола Погонський

   Мабуть щоб був тиск треба повністю міняти водяні труби спождивачів багато труби тонкі от 2 сусіда крани відкрили а в третього вже 2 хвилини чайник набирати треба да і старенька та башта мабуть.
   А то накинулись на Примаса він же не чарівник щоб усе зразу зробити да ще й без грошових затрат.

   • Укр. Залізняк

    Люди хочуть взамін оплати отримувати якісні послуги, ну хоч щось схоже на якість.

    • Микола Погонський

     Так отож

     Ця ситуація склалась не за рік і наврядчи її можна вирішити швидко треба все ретельно продумати і вирахувати а тоді зробити щоб всі були задоволені.

   • Yuriy Pylypenko

    Претензії не технічні і не фінансові. В статті не говориться що Примас поганий інженер чи бухгалтер.

    Говориться про організаційний підхід до вирішення місцевої проблеми.
    Громада (біля 400 дворів лише в цієї башти, і ще стільки ж в інших 3 баштах) не виявили інтересу і бажання перейматися власним водопостачанням. Вони знають, що в Києві є Янукович, в нього є гарні вертольоти і лімузини. А раз так – то він мусить і про водопостачання подбати для простих Здовбівчан. Чисто з совісті.

    Окремих ініціативних людей в Здовбиці, які б зорганізували людей, або спершу самі створили цей неприбутковий кооператив, а потім спільно з усіма потенційними споживачами провели збори, ввели цих 400 людей в члени неприбуткового кооперативу, вибрали керівні органи і т.д. – теж не виявилося.

    Натомість виявилася підприємлива людина – пан Примас. Він таємно від людей створив якийсь НПК, таємно пролобіював питання передачі майна на його кишеньковий НПК, і не збирається вводити споживачів в члени всього НПК.
    Тобто є всі ознаки створення прибуткового кооперативу, або простими словами – приватної фірми. Яка незаконно отримала від сільради майно.
    Формально по реєстрації в органах юстиції та по бухгалтерії це буде НПК, тут все буде чисто і гладко.
    Але по суті це замаскована під НПК приватна фірма, ще й монопольна. Керівник одноосібно визначає ціну на свої послуги і одноосібно вирішує як витрачати виручку. Формальний статус НПК накладає незначні обмеження на операційну діяльність. Так прибуток не можна в грошовій формі зняти і розподілити серед засновників. Але можна придбати майно чи отримати послуги в інтересах засновників, які по документах будуть числитися як послуги чи майно для вирішення проблем членів кооперативу.

    Користуючись своїм монопольним становищем ця фірма може диктувати будь-які умови надання своїх платних послуг.

 • Микола Погонський

  У вас помилка не примус а Примас

  • Здолбунівсіті

   Дякуємо, виправили, комп’ютер любить автоматично міняти слова на загальновідомі:)

 • Ксьондз

  Цікава у Вас арифметика виходить. 300 л води в літній період буде споживати сім’я з чотирьох людей? Згідно нового ДБН «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди» середньодобова норма споживання питної води для житлових будинків обладнаних ваннами і місцевими водонагрівачами становить 150-230 л. І в цю цифру ще не входить ті дві свинки, які Ви нарахували, і 10 соток землі, які щедро поливають наші односельці, бо ж в них немає водолічильників.
  Ага, а в гривнях тоді ж скільки? Візьмемо для прикладу тарифи «Здолбунівводоканалу». Здовбиця, звичайно не Здолбунів, але коли ми все ж прийдемо у Європу, то можливо наше село таки стане районним центром, а в Здолбунові будуть свинки і присадибні ділянки. Тариф на водопостачання для населення у м. Здолбунів становить 2,95 грн/м3 питної води. 0,15 м3*2,95 грн*4 люд*30 днів = 53,1 грн. А тепер скільки грошей «дере» Примас О.І.: 8 грн*4 люд=32 грн. Якщо перерахувати за тирифами КП «Здовбицьке», цифри виходять ще більші.
  Уточніть, будь ласка, звідки взяті норми з водолічильником: 1/8 норми в зимовий час, ¼ норми весною та восени та 0,75 норми влітку.
  І ще одне: 8 грн, люди платили лише перші чотири місяці цього року, бо у водонапірній башті проводились ремонтні роботи. Решту місяців буде знову по 6 грн, а отже 6 грн*4 люд=24 грн. Така в мене арифметика. Хто має якісь зауваги з приводу ціни, то нехай ставить водолічильник і оплачує послуги за його показниками.
  Ще прошу врахувати таку особливість здовбицького люду: в будинку проживає чотири людини і, відповідно, послугами водопостачання теж користуються чотири людини. Приходить бабуся з того будинку й каже: «Я там одна прописана і платити буду за одного».
  Чому не виникало питання про тариф на водопостачання, коли башта знаходилась на балансі сільської ради, адже туди теж платили 6 грн з однієї людини в місяць, хоча гроші носили не у приватний будинок?
  У Вашій статті також є помилки в хронології подій. Спершу були зібрані установчі збори, на яких було прийнято рішення про створення Обслуговуючого кооперативу „БОГУНСЬКЕ ДЖЕРЕЛО”, затверджено статут кооперативу та вибрано голову кооперативу. Далі кооператив було зареєстровано в Державній реєстраційні службі України, і вже аж тоді були наклеєні оголошення про оплату.
  І ще, будь ласка, виправте в тексті, що оплату за послуги водопостачання потрібно приносити за адресою вул. Шевченка, 31 у господарство Примаса Олега Івановича, а не за адресою вул.І.Богуна 31.

  • Здолбунівсіті

   Звісно питання не виникло тільки сьогодні, є історія питання, є особливості сільського люду, культури оплати. Просто хочеться щоб ці особливості не гальмували рух до прогресу, у якому є місце прозорим договірним стосункам, тарифоутворенню та використанню зібраних коштів.

 • Oleksandr Kryvenko

  Респект автору та виданню!

 • Yuriy Pylypenko

  Показово що 790 домогоспадарств не виявили ніякого інтересу до вирішення своїх комунально-побутових питань і не хочуть брати відповідальність за своє село в свої руки.
  Що свідчить що Україна – про-монархічна держава, що потребує “сильної руки зверху”, а всі спроби реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади – завідомо провальні, бо йдуть врозріз з прагненнями простих людей.

 
 

Активні відвідувачі

 
 

Архіви

 

 Сайт для Руководителей. Как результативно управлять
 

Реклама