Вірусні гепатити. Як вберегтись від зараження?
28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом
Вірусні гепатити залишаються на сьогодні надзвичайно важливою проблемою охорони здоров`я. Не менш актуальна дана проблема і для Здолбунівського району. Протягом останніх років рівень захворюваності вірусними гепатитами населення району перевищує середньообласні показники, переважно за рахунок захворюваності хронічним вірусним гепатитом С. Після довготривалого періоду зниження – спостерігався ріст захворюваності вірусним гепатитом А в 2016 році, коли захворів 31 житель району (в 2012-2015 роках реєструвалось по 1-2 випадки в рік, за 6 місяців поточного року вже зареєстровано 3 випадки).
Вірусний гепатит – група інфекційних захворювань із переважним запальним ураженням печінки та синдромом інтоксикації. На сьогодні крім раніше досліджених гепатитів А, В, С, D, Е, відкриті менш відомі – G, TTV, SEN. Віруси гепатитів дуже різняться між собою, тому при тому чи іншому гепатиті, відрізняються і шляхи зараження. Для гепатитів А, Е характерний фекально-оральний механізм передачі, гепатитів В, С, D, G, ТТV – парентеральний.
Серед усіх гепатитів найбільшої уваги заслуговують парентеральні гепатити В і С, які вважаються головними причинами формування хронічних захворювань печінки. Зокрема гепатит С займає перше місце у переліку факторів, що провокують хронічні захворювання печінки з можливим подальшим розвитком цирозу та раку печінки.
Джерелом інфекції при парентеральних гепатитах є хворі гострими і хронічними формами гепатиту та вірусоносії.
Зараження здорової людини відбувається при потраплянні у її кров інфікованої крові чи інших біологічних рідин при проведенні маніпуляцій та процедур, що супроводжуються порушенням цілісності шкірних або слизових покривів: оперативні втручання, переливання крові, ін’єкції тощо; при внутрішньовенному введенні наркотиків, при проведенні ін’єкційних косметичних процедур, манікюру, педикюру, пірсингу, татуювання, татуажу та ін. Крім того можлива передача від матері до плоду під час пологів, при побутових контактах – у разі користування спільними приладами для гоління, зубними щітками, манікюрним набором, через незахищені статеві контакти. Інфікування може призвести до безсимптомного носійства або до захворювання. Хвороба починається поступово з втрати апетиту, слабкості, нудоти, блювання, печії, головного болю та болю в суглобах, відчуття важкості чи тупого болю в епігастрії та правому підребер’ї, пізніше, набувають жовтушного забарвлення шкіра та слизові оболонки, темніє сеча та знебарвлюються випорожнення.
Клініка гострого гепатиту С схожа на гепатит В, але для гепатиту С більш характерним є стерте або безсимптомне протікання, тому збудника цієї хвороби ще називають «лагідним убивцею». Прояви інфекції можуть взагалі бути виявлені лише тоді, коли гепатит перейде в цироз. Діагностується частіше випадково, коли люди обстежуються з приводу інших захворювань , а в процесі обстеження виявляють вірусний гепатит С.
Щоб не заразитися парентеральними гепатитами потрібно дотримуватись певних правил :
– не користуйтеся чужими приладами для гоління, зубними щітками, манікюрними наборами;
– при зверненні в медичний заклад, стоматкабінет, манікюрний або тату-салон, поцікавтеся як у закладі проводиться стерилізація. В основному для стерилізації використовуються повітряні стерилізатори (сухожарові шафи), парові стерилізатори (автоклави), в окремих закладах – гласперленові (кулькові) стерилізатори. Камери для зберігання стерильних виробів, які оснащені ультрафіолетовими лампами, не використовуються для стерилізації. Попросіть показати Вам результати виробничого контролю якості стерилізації, дезінфекції та у разі відмови – краще відмовтесь від процедури. При обслуговуванні у майстра манікюру (педикюру) запропонуйте йому для процедури використати Ваш власний набір інструментів або ж переконайтесь у використанні стерильних інструментів. Дивіться, щоб всі потенційно небезпечні маніпуляції проводились в одноразових стерильних рукавичках. При використанні інструментів одноразового використання варто пересвідчитись, чи для Вас відкрита нова упаковка. Задумайтесь – чи варто робити татуювання або пірсинг, особливо в домашніх умовах чи сумнівних місцях;
- дотримуйтесь правил особистої безпеки в інтимній сфері, слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати засоби захисту;
- не відмовляйтесь від вакцинації проти гепатиту В, оскільки вона є найефективнішим методом профілактики цієї небезпечної хвороби. Крім новонароджених вакцинації підлягають особи груп підвищеного ризику інфікування вірусами парентеральних гепатитів: медичні працівники, які мають контакт з кров’ю, її препаратами; реципієнти донорської крові та її препаратів; пацієнти з хронічними захворюваннями печінки та підлягаючі плановому оперативному втручанню. Рекомендовані також щеплення персоналу сфери послуг (салонів краси, перукарень, манікюрних кабінетів тощо), особам, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ- інфікованим, особам з венеричними захворюваннями та особам, які часто змінюють сексуальних партнерів.
Вакцинопрофілактика при вірусному гепатиті С не розроблена через надзвичайну мінливість вірусу, але наукові дослідження в цьому напрямку тривають.
Єдиним джерелом інфекції при вірусному гепатиті А є хвора людина, найчастіше із безсимптомними, безжовтяничними формами, а також хворі в переджовтяничній фазі захворювання. Основний механізм передачі – фекально-оральний з реалізацією через звичайні для кишкових інфекцій чинники передачі – забруднені вірусом воду, харчові продукти, предмети побуту (посуд, іграшки, білизну, рушники загального користування, дверні ручки, інші предмети), брудні руки.
Для попередження захворювання на вірусний гепатит А, необхідно дотримуватись простих правил:
1) для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду промислового виробництва або воду з централізованих джерел водопостачання;
2) не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води);
3) при неорганізованому відпочинку для миття посуду і рук використовувати кип’ячену воду;
4) овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;
5) не купувати харчові продукти на стихійних ринках;
6) вживати свіжі харчові продукти, слідкувати за умовами зберігання, транспортування харчових продуктів; дотримуватись технології приготування та споживання (реалізації) страв;
7) дотримуватись правил особистої гігієни — обов’язково мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після кожного відвідування туалету.
Проте, найбільш ефективним засобом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація дорослих та дітей, що може забезпечити імунологічний захист на 20 років.
В теперішніх умовах дії мораторію на проведення перевірок контролюючими органами залишається розраховувати на свідомість та добропорядність власників, працівників закладів і звичайно ж на підвищення настороженості населення до чинників ризику та усвідомлення важливості вакцинації. Бережіть себе та будьте здорові!
Помічник лікаря-епідеміолога Здолбунівського районного лабораторного відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України” Інна Місюра
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.