Відкритий університет громадянського суспільства

Запрошуємо до обговорення на порталі ГУРТ (перейшовши за посиланням, можна побачити коментарі учасників та приєднатись) Концепції Відкритого Університету Громадянського Суспільства. Пропонуємо Ваші увазі концепцію створення такого університету, опрацьовану Олегом Лиховодом, Святославом Сурмою та Миколою Орловим після зустрічі на «Відкритому просторі» у Києві в кінці листопада 2012 року. Першим етап реалізації концепції підходить до завершення.

Було надано опис існуючої проблеми у попередньому дописі на блозі «Чого нас навчали, а що нам треба знати». Відгукнулося багато охочих поспілкуватися на тему компетенцій. На підставі обговорення в коментарях маємо попередній перелік компетенцій (ще цього року опублікую).

Але саме зараз хочемо оприлюднити концепцію повністю, щоб відкрити карти нашого бачення поступу та почути зауваження та поправки наших однодумців та критичні зауваження тих, хто бачить інші шляхи самопідготовки громадських менеджерів, які будуть здатні стати рушіями широкомасштабного розгортання громадського суспільства. Отож.

Існуюча проблема

Серед громадян в тому числі і серед громадських активістів спостерігається відсутність глибоких і головне системних знань в питаннях функціонування громади, суспільства і держави. Велика кількість тренінгів, семінарів і конференцій, що були проведені за останні 20 років і присвячені розвитку громадянського суспільства, безумовно збагатили знаннями їх учасників – громадських активістів. Однак, ці заходи були присвячені окремим питанням функціонування громадських організацій та громадянського суспільства, а склад слухачів цих семінарів та конференцій змінювався від заходу до заходу.

З іншого боку університетська освіта природничого чи гуманітарного характеру не містить широкого спектру інформації про облаштування громад, суспільства і держави. Не дає аналіз механізмів впливу, громади як суб’єкта, на творення власного середовища та сприяння формування відповідного правового поля.

Окрім цього, люди, що відчувають покликання до громадської активності, охочі отримати нові знання та навики про громадську діяльність, про методологію організації співпраці великих груп людей, про побудову взаємостосунків з органами місцевого самоврядування та державними органами, про вибудовування стратегій розвитку різних сторін суспільного життя та їхнє втілення за допомогою громадянського суспільства й багато іншого.

Існуючі навчальні заклади громадських активістів (менеджерів) є важкодоступними – платна основа, читання лекцій в певний час, обмеженість навчальної програми і т.п. Наприклад Інститут Громадського Лідерства у Львові, програма для НГО Українського Католицького Університету

Спосіб вирішення проблеми

Для вирішення проблеми відсутності системних знань та практичних навичок про суспільство та закономірностей його розвитку у громадських активістів пропонується реалізувати через їх самонавчання у віртуальному громадському університеті під назвою «ВІДКРИТИЙ УНІВЕРСИТЕТ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА».

Освіта за такою технологією побудована на наступних принципах:

– добровільності та самоосвіти;

– відкритого доступу до формування та вивчення навчального матеріалу;

– структурування матеріалу за компетенціями на базовий та спеціалізований;

– відсутності формальної оцінки рівня засвоєння матеріалу.

Таким чином, навчальний матеріал формується через «peer» – однорангову технологію з рівноправними учасниками. Структура навчального матеріалу буде відповідати компетенціям, які попередньо формулюються.

При цьому, кожна стаття буде затверджена редакційною групою на базовий рівень, що є бажанийм для кожного, хто навчатиметься, відповідно до компетенцій. Перелік компетенцій формуватися за побажанням громадських активістів. Спеціалізовані курси вищого рівня знань будуть наповнюватися відповідними дослідженнями та розробками, що визначатимуть перспективні напрямки розвитку громадянського суспільства.

Технічно така навчальна програма може бути реалізована у форматі окремого Інтернет-сайту, що працює аналогічно до сайту Вікіпедія.

Необхідні ресурси

Запропонована технологія не потребує спеціально організованих ресурсів у великих обсягах. Навчальна інформація заноситься в систему з відкритим доступом будь-ким, хто хоче і має її. Мотивацією вкладання інформації служитиме відчуття причетності до побудови цього віртуального громадського університету. В той же час, такий університет не матиме дефіциту студентів, оскільки його інформація носитиме унікальний характер через свою системність та доступність.

В рамках програми діятиме редакційна (експертна) група, завдання якої переглядати внесену в систему інформацію та редагувати (видаляти недостовірну або формувати запит на потрібну).

Склад групи на початку проекту може не перевищувати 2-3 осіб. Експертна група не менше 3 чоловік, 1 редактор технічний сайту, 1 літературний редактор.

Кроки розвитку проекту

Необхідно зібрати інформацію про перелік компетенцій, та курсів, що є базою для підготовки громадського активіста. Перелік інтернет ресурсів, що пропонують відкриті навчальні курси за компетенціями. Перелік компетенцій формується шляхом опитування громадських активістів через розсилку електронними адресами Інтернет-портали, що підтримують громадських рухи. Перелік базових курсів формується шляхом опитування фахівців відповідних кафедр соціології університетів країни через письмові звернення. Створити (або пристосувати існуючу) комп’ютерну програму, що реалізуватиме технологію відкритого доступу через Інтернет до навчальної інформації. Розробити кроки просування інформації про Університет серед громадських активістів.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети