Варіанти подолання комунальної монополії у Здолбунові

Досі роль міської ради у Здолбунові зводилась до заснування комунальних підприємств, а далі спілкування новостворених підприємств і своїх батьків чомусь переходило у розряд прийомних батьків і дітей у найгіршому варіанті. Призначав керівників КП міський голова і досі має таке виключне право згідно Закону, звітувалися КП лише на виконкомі, який формується зазвичай “під міського голову”, тому і утворилася ця прірва між депутатами, звичайними мешканцями і КП. У кожного КП своя прірва, в когось менша в когось більша.

Не секрет, що не лише у Здолбунові, а й по Україні, є багато запитань до прозорості діяльності таких КП, тому в громадах почали шукати варіанти збалансування впливу на призначення та контроль за діяльністю керівників КП. Наприклад у Рівненській обласній та Здолбунівській районній радах це здійснюється через відповідні положення і визначальна роль в тому належить депутатам.

Схоже положення розробила група депутатів Здолбунівської міської ради та подала до міської ради, однак отримала відповідь про те, що право на призначення належить міському голові і це питання не є сферою компетенції міської ради.

Ну права підписувати контракт у міського голови ніхто не відбирав, в т.ч і у цьому положенні, однак треба вибрати форму, яка буде давати найбільш ефективний результат у підборі претендентів на посади керівників КП і якісно моніторити поточну діяльність, визначати стратегічні шляхи діяльності КП. І тому роль в т.ч і депутатів тут не може бути відкинута, так само як і кваліфікованих представників громадськості. Щоправда таких небагато. Чим менша громада тим нижча якість і влади і громадянського середовища. Є така думка.

Нині актуальними є як мінімум два шляхи збалансування впливу на діяльність КП.

Перший. Конкурсний відбір.Що і пропонує група депутатів Здолбунівської міської ради не з промерських фракцій. Так, Положення швидше всього потребує доопрацювання і бажано за якісної і не ворожої участі самого апарату управління ради. Це варіант більш швидкий для застосування і реалістичний, оскільки депутати самі зацікавлені, щоб такий баланс інтересів був встановлений вже. І при новому керівнику принаймні одного із КП Здолбунова.

Прикладом може слугувати ні мало ні багато…столиця, де такий порядок вже застосовують. Ось рішення Київської міської ради і саме Положення

Зверніть увагу на склад конкурсної комісії.

Другий. Наглядові ради. Він теж достатньо новий і універсальний, проте шлях його впровадження трохи в часі довший. Але він теж дієвий, оскільки в законодавчому плані тут прописано багато і чіткіше повноважень таких наглядових рад і роль громадськості, зовнішніх експертів теж значна, що важливо з точки зору балансу впливів. Наглядові ради можуть діяти як на добровільних засадах так і на професійній основі.

2 червня цього року Верховна Рада прийняла закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності”, котрий передбачає утворення при комунальних підприємствах Наглядових рад –http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1405-19
Які ці ради мають бути, з якими повноваженнями і хто в них входитиме – повноваження місцевих рад. Закон зобов’язує прийняти відповідні рішення у піврічний термін (грубо – до кінця січня 2017 року).

Повний пакет документів як впровадити Наглядові ради за цим посиланням.

Приклад Хмельницької міської ради ось тут.

Кого обрали до Наглядової ради у Чернівцях.

Який би шлях не був обраний, але він однозначно буде покликаний наблизити комунальних збиткових посередників до прибутковості і потреб людей.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети