Усім розробляти стратегію. Раз, два!

Дивина та й годі. Уся область кинулась розробляти Стратегії сталого розвитку територіальних громад. Щоб було більш зрозуміло, пояснимо: Стратегія – це документ, схожий на план соціально-економічного розвитку років так на 5-10, який передбачає постановку важливих для міста, села, району цілей і виписування в цьому документі шляхів їх досягнення. Щоб правильно розробити такий складний документ, людей в університетах рік вчать стратегічному плануванню і управлінню, а судячи із документів, які ми наводимо нижче – наша районна влада вважає, що в селах Здолбунівщини в сільських радах працюють вундеркінди, які впораються із таким завданням за один-два місяці. За задумом авторів, а це голови районної ради  і адміністрації Здолбунівщини, по всіх селах має відбутись не менше трьох виїзних засідань членів робочої групи, схід села, на яких будуть вироблятись основні положення Стратегії розвитку. Дивіться, що пишуть в офіційних документах.

Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я

голови районної державної адміністрації

голови районної ради

 

від 26 червня 2012 року                                   №333/22

Про впровадження Стратегії

сталого розвитку територіальних

громад в Здолбунівському районі

 

З метою впровадження Стратегії сталого розвитку територіальних громад в Здолбунівському районі (далі – Стратегія), відповідно до Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи Методичні рекомендації щодо формування регіональних стратегій розвитку, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань євроінтеграції України від 29 липня 2002 року №224, керуючись спільним розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації та голови Рівненської обласної ради “Про впровадження Стратегії сталого розвитку територіальних громад в області” від 30 травня 2012 року №267/134:

 

1. Утворити робочу групу з впровадження Стратегії сталого розвитку територіальних громад Здолбунівського району згідно з додатком.

2. Затвердити План заходів з впровадження Стратегії сталого розвитку територіальних громад Здолбунівського району, що додається.

3. Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови Здолбунівської райдержадміністрації Сидорню В.М. та заступника голови Здолбунівської районної ради Мельника Я. Р.

В. о. голови адміністрації     В. Сидорня     Голова ради В. Тимощук

Додаток

Склад

робочої групи з впровадження Стратегії Сталого розвитку територіальних громад Здолбунівського району

Шуль Віталій Степанович — голова Здолбунівської районної державної адміністрації, співголова робочої групи

 Тимощук Василь Олексійович —  голова Здолбунівської районної ради, співголова робочої групи

 Сидорня Володимир Миколайович — перший заступник голови Здолбунівської райдержадміністрації, заступник голови робочої групи

 Бухало Валентина Віталіївна — начальник управління економіки Здолбунівської райдержадміністрації, секретар робочої групи

 + Члени групи: чиновники РДА, депутат облради, головний лікар, підприємець і жодного представника громадських організацій, аналітичних, наукових центрів, які є фахівцями у розробці Стратегії розвитку територіальної громади. (прим. ЗС)

План заходів

з впровадження Стратегії сталого розвитку територіальних громад Здолбунівського району

Перший етап

Визначення основних обмежень Стратегії — часового періоду.

Липень 2012 року

Відповідальні: голови територіальних громад

Другий етап

Організація процесу планування Стратегії:

 1. Розроблення графіка виїзду робочої групи в населені пункти району та проведення сходів територіальних громад (по три виїзди у кожний населений пункт).

 Липень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи

 2. Проведення зустрічей, сходів сіл з представниками територіальних громад, сформувати з її представників робочу групу, визначити бачення розвитку населеного пункту.

Серпень- вересень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи голови територіальних громад

3. Визначення на сході сіл персонального складу робочої групи та залучених фахівців до збору вихідної інформації та розробки Стратегії.

 Серпень- вересень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи, голови територіальних громад

 4. Визначення пріоритетів розвитку, операційних цілей та плану дій з їх досягнення, затвердження їх на сході села.

 Серпень- вересень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи,

голови територіальних громад

Третій етап

Збір необхідної вихідної інформації та написання Стратегії:

1. Аналіз та обробка вихідної базової інформації.

 Жовтень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи, голови територіальних громад

 2. Підготовка СВОТ-аналізу (сила, вади, обставини або можливі труднощі).

 Листопад -грудень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи, голови територіальних громад

 3. Визначення стратегічних напрямків розвитку населеного пункту, затвердження їх на сході територіальної громади.

Листопад – грудень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи,

голови територіальних громад

 4. Розроблення плану дій (проектів, заходів) по реалізації стратегічних цілей (напрямків).

 Листопад -грудень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи, голови територіальних громад

 5. Реалізація програм та проектів розвитку населеного пункту.

Листопад -грудень 2012 року

Відповідальні: члени робочої групи, голови територіальних громад

Заступник голови адміністрації                                       Заступник голови ради

 Ми звернулись до фахівців за коментарями і поставили їм два запитання:

  1. Чи потрібна розробка Стратегії сталого розвитку територіальної громади і як її краще здійснювати.
  2. Чи здатні наші громади разом із робочою групою від районної влади реалізувати намічене у короткі строки і без залучення сторонніх фахівців.

Людмила Безтелесна, доктор економічних наук, професор кафедри трудових ресурсів і підприємництва НУВГП.

  1. У мене є питання до самого трактування «сталий розвиток», бо як розвиток може бути сталим? Це скоріше динаміка, прогрес, а не сталість. Ці стандарти ООН включають в себе великою мірою екологічну складову, але, на жаль, рівень розвитку українського виробництва ще такий, що не завдає такої шкоди, яку вже потрібно вимірювати такими програмними документами. Я б рекомендувала розробку просто стратегії розвитку села, міста на декілька років.
  2. Щоб стратегічно важливий документ вийшов вдалим, треба щоб його розробляли незалежні фахівці. Якщо розробляти будуть ті ж хто і контролювати його виконання то вони себе завданнями не переобтяжать.

Олександр Клименко, кандидат технічних наук, доцент НУВГП

  1. Розробка стратегічних документів такого рівня потрібна і важлива і це світова практика.
  2. Без фахівців, особливо екологів, не обійтись. Тому що в таких документах враховуються чітко визначені показники навантаження на грунти, та інші специфічні речі, які без підготовки не розрахувати. А без врахування екологічної складової документ не зможе претендувати на Стратегію саме сталого розвитку громади.

Маряна Семенюк, менеджер проектів Волинського ресурсного центру

  1. Стратегію розробляти потрібно, але варто враховувати  потреби не лише локальної громади, а й обов’язково району, області, регіону. Інакше це буде лише Декларація про наміри, яка й так переписується з року в рік і  не більше.
  2. За такий короткий період, знаючи особливості роботи наших державних органів влади та місцевого самоврядування, подібні документи розробити можливо, але вони будуть неефективними папірцями. Чому? Тому що справжня стратегія розробляється під модеруванням фахівців, із широким залученням саме громад, які щиро відчувають потребу в тому і готові щось для цього робити. Починаючи від соціології, робочих обговорень, закінчуючи конкретними роботами в кожній конкретній громаді. А чи це можливо у серпні, вересні, я сумніваюсь. Селяни будуть жнивувати, а не розробляти комусь потрібні папірці.

Всі фахівці одноголосно сходяться на думці, що запропонований алгоритм дій від влади не має нічого спільного із отриманням на виході ефективних потрібних самим громадам стратегічних документів. У того ж таки Олександра Клименка дружина захищала дисертацію за цим напрямком і три роки працювала по селах Рокитнівщини. Три роки, а не два місяці! Стратегія розвитку міста Здолбунів проходила інтенсивно, але були дотримані мінімальні стандарти до його розробки. Зустріч з громадою, робота в робочих групах за напрямками, обговорення, фінансові і часові обмеження. Прийняття на сесії. Цьому передував серйозний  моніторинг стану міста.

А, може, справа зовсім не в стратегії і не в сталому розвитку, може, ключовими є слова схід села і тричі виїзд робочої групи в село. Цілком підходящий формат голові адміністрації В. Шулю та його партії регіонів продемонструвати свою любов до сільських мешканців на пару із головою райради В. Тимощуком, який вже не нашоукраїнець і готується до походу у стіни Верховної ради під боксерськими прапорами. Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН» – провідна фахова аналітична  громадська організація гарантує, що уважно буде слідкувати як за процесом  стратегізації Здолбунівського району так і за результативністю цих владних потуг. Щоб сталий розвиток не перетворився на бутафорство і профанацію. Розслідування цієї теми триватиме.

Аналітичнйи відділ ЗЕОНу



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети