Урядове бачення реформи місцевого самоврядування

«Стара пісня про головне» або ще одна спроба реформування ОМС. Сьогодні можна все частіше почути заклики до децентралізації влади, реформування системи місцевого самоврядування, передачу повноважень від адміністрацій до рад. Це питання протягом останніх років не раз піднімалося у «верхах», кандидати у своїх передвиборчих програмах розповідали про надання простим місцевим жителям більше можливостей для вирішення місцевих питань. Однак далі закликів та позицій у програмах справа не просувалась.

Нового поштовху реформування місцевого самоврядування отримало після революційних подій 2013/2014 року. Однак, чи вдасться цього разу авторам концепції реформування місцевого самоврядування почати роботу над втіленням написаного на практиці.

Про це йшла мова на зустрічі молоді з заступником директора Департаменту регіонального розвитку та проектного управління Кабміну Сергієм Шершовим. Зустріч організувала громадська організація «Молодіжна альтернатива», яка протягом тривалого часу також є ініціатором таких проектів, як «Студенти для органів місцевого самоврядування» та «Студенти для ВРУ». Відповідно, в рамках свого стажування молодь з різних регіонів України вчора, 30 квітня 2014 року, отримала можливість більше ознайомитись із концепцією реформування ОМС та взяти участь у дискусії із представником Кабміну.

Концепція реформування ОМС та ОВВ передбачає два етапи. На першому етапі (2014 рік) передбачається:

  • внести відповідні зміни до Конституції України;
  • створити законодавчу основу для права територіальних громад на добровільне об’єднання, передбачивши 5 років надання державної підтримки для поліпшення інфраструктури та транспортної доступності;
  • законодавчо врегулювати систему адміністративно-територіального устрою;
  • змоделювати адміністративно-територіальні одиниці в регіонах та завершити формування пропозицій щодо нової системи адміністративно-територіального устрою України;
  • створити конституційну основу утворення виконавчих органів обласних та районних рад, розподілу повноважень між ними та відповідними місцевими адміністраціями;
  • інформаційно-роз’яснювальна робота з популяризації проведення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади;
  • методичне забезпечення формування спроможних, самодостатніх територіальних громад;
  • законодавчо сформувати органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади на новій територіальній основі.

На другому етапі (2015-2017 рр.) повинні бути наступні заходи:

  • уніфікувати та стандартизувати  адміністративні та соціальні послуги, що надаються
  • населенню  органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, виходячи
  • із принципів  максимальної доступності послуг для їх споживачів та забезпечити на
  • законодавчому рівні умови для їх належного фінансування;
  • провести місцеві вибори з урахуванням реформованої системи органів місцевого
  • самовря дування;
  • здійснити інституційну реорганізацію органів місцевого самоврядування та місцевих
  • органів виконавчої влади на новій територіальній основі та перерозподіленими
  • повноваженнями;
  • удосконалити систему планування території громад, вирішити питання забезпечення
  • новостворених  громад схемами планування території та генеральними планами.

У кінцевому результаті модель місцевого самоврядування матиме наступний вигляд:samovr_1

Разом з тим, реформа передбачає надання більшої кількості повноважень місцевим громадам. Зокрема, Сергій Шершов ознайомив присутніх із результатами реформи ОМС та ОВВ, які можна розглянути на схемі нижче.samovr_2

Запропонована система реформування ОМС та ОВВ відповідає вимогам Європейської хартії місцевого самоврядування, а також наявні позитивні висновки європейських експертів щодо запропонованої моделі реформ.

Після презентації концепції відбулася жвава дискусія між студентами та експертом, в рамках якої звучали питання щодо формування місцевого бюджету, працевлаштування чиновників після реформи, функції обласних державних адміністрацій та інших органів виконавчої влади та залучення громад до вирішення основних питань на місцевому рівні.

Також усі присутні мали можливість переглянути тематичні відеоролики, які затверджені відповідним комітетом ВРУ та найближчим часом будуть використані в рамках інформаційної кампанії щодо ознайомлення населення із концепцією реформи ОМС та ОВВ.          

Учасник зустрічі Анастасія Загайна, координатор  напрямку “Місцеве самоврядування і державне управління” НГО “АЦРМ “ЗЕОН”    



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети