У Здовбиці вшанували патріотів

vidkryttya-memorialnoji-doshky-109 жовтня 2016 року у селі Здовбиця на приміщенні сільської ради громада села відкрила пам’ятну дошку, щоб увіковічнити героїчний вчинок своїх земляків, які у 1948 році поблизу приміщення сільської школи вивісили національний прапор.

Як повідомив голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук на своїй сторінці у Фейсбуці «про цей вчинок односельчан вперше йому розповів років 10 тому уже покійний Ігор Паладійович Солтис, чий батько, що входив до Здовбицької теренової сотні УПА, загинув у бою з НКВС в Микитових ровах на окраїні Здовбиці у березні 1944-го.vidkryttya-memorialnoji-doshky-2

Ігор Паладійович розповів, що учень 10-го класу Здовбицької школи Петро Марчук не просто вивісив національний стяг, а й провів від стовпа, де розвивався прапор, до землі провід, тим самим “замінувавши” місце “злочину”.

Тому ті, хто виявили цей вчинок націоналістів, прапор знімати не ризикнули, побоявшись можливого вибуху, та були змушені чекати оперативної групу МГБ, яка й “розмінувала” українську святиню.

Усіх оранізаторів цієї акції, які входили до молодіжної організації ОУН в с. Здовбиця, згодом було виявлено та заарештовано. На допитах всю вину на себе взяв саме Петро Марчук, за що й отримав, 10 років Сибіру…vidkryttya-memorialnoji-doshky-3

Сьогодні Здовбичани гідно вшанували мужній вчинок своїх предків, які ще багато років після Другої світової війни вели боротьбу проти совєцьких окупантів.

Нагадуванням про це є також пам’ятний хрест на окраїні Здовбиці, поблизу залізничного переїзду по дорозі на Новомильськ, встановлений на місці загибелі Анатолія Маєвського “Уліяна” – останнього провідника ОУН на Волині, який, потрапивши в потрійну облаву НКВС, застрелився у криївці аж в березні 1955-го…».

Доповнено коментарем історика Андрія Жив’юка:

Година Євген Бенедиктович, 1930 р. н., с. Здовбиця Здолбунівського р-ну. Українець, учень 9 кл. СШ. Прож. с. Здовбиця Здолбунівського р-ну. Заарешт. 27 червня 1948 р. Обвинувач. за ст. 54-1а, 54-11 КК УРСР. Засудж. ОН при МДБ СРСР 18 червня 1949 р. на 10 р. ВТТ. Звільн. 29 липня 1955 р. Реабіл. висновком прокуратури Рівненської обл. від 6 лютого 1992 р.
Кравчук Микола Іванович, 1930 р. н., с. Здовбиця Здолбунівського р-ну. Українець, учень 9 кл. СШ. Прож. с. Здовбиця Здолбунівського р-ну. Заарешт. 27 червня 1948 р. Обвинувач. за ст. 54-1а, 54-11 КК УРСР. Засудж. ОН при МДБ СРСР 18 червня 1949 р. на 10 р. ВТТ. Звільн. 27 жовтня 1954 р. Реабіл. висновком прокуратури Рівненської обл. від 6 лютого 1992 р.
Марчук Петро Максимович, 1930 р. н., с. Здовбиця Здолбунівського р-ну. Українець, учень 10 кл. СШ. Прож. с. Здовбиця Здолбунівського р-ну. Заарешт. 27 червня 1948 р. Обвинувач. за ст. 54-1а, 54-11 КК УРСР. Засудж. ОН при МДБ СРСР 18 червня 1949 р. на 10 р. ВТТ. Звільн. 22 вересня 1955 р. Реабіл. висновком прокуратури Рівненської обл. від 6 лютого 1992 р.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети