У Здолбунові діють протиправні тарифи – одні мешканці платять за інших: чиновники «бояться» щось змінювати

tarifiУ жовтні 2011 року Рівненський міськвиконком зобов᾽язався в рамках мирової угоди з рівнянином Сергієм Пінчуком, привести комунальні тарифи у відповідність до законодавства. Поки рівнянин не подав до суду на міську владу Рівного, в обласному центрі діяли протиправні тарифи. Якщо в Рівному тарифи змушені були зробити для кожного будинку окремо, як цього вимагає законодавство, то в райцентрі Здолбунів досі діють незаконні тарифи.

Чому владу Здолбунова вже кілька років влаштовують протиправні тарифи, і хто від цього потерпає, з’ясовували здолбунівські журналісти для порталу ЧЕТВЕРТА ВЛАДА.

Які комунальні тарифи діють у Здолбунові

budynkoupravlinna (2)

За утримання одного квадратного метру житла здолбунівчани платять 1 гривню 56 копійок (з ліфтом 1,63 грн.). Цей тариф затверджений Здолбунівським виконкомом 22 червня 2011 року.

Тобто, наприклад, мешканець двокімнатної квартири у дев᾽ятиповерхівці на вулиці Коперника має щомісяця платити 110 гривень 84 копійки за свої 68 квадратних метрів загальної площі з ліфтом. Це лише плата за послуги Комунального підприємства «Міське будинкоуправління». Перелік цих послуг затверджений рішенням Здолбунівського міськвиконкому від 22 червня 2011 року:

klasyfikator_budynkiv7

Згідно з цими тарифами мешканці мають платити однакову платню незалежно від того, скільки площі має будинок, яка прибудинкова територія, прибирається чи не прибирається взагалі, робляться чи ні ремонти, освітлюються сходові марші й підвали чи ні.

А чи знає хтось із мешканців, коли останній раз у будинку робили дератизацію і обслуговували димовентиляційні канали?

Очевидно, що й слова такого як “дератизація” (комплекс санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних та протиепідемічних заходів, які включають роботи з винищування та захисту від гризунів (у тому числі носіїв та розповсюджувачів інфекційних хвороб людини і тварин) у будівлях і спорудах населених пунктів) більшість не знає – однак всі змушені платити.

Тобто відбувається все так: влада визначає обов’язковий перелік послуг, які мають надаватися і вартість цих послуг. Згідно з цим мешканці мають платити.

Як підтверджує аналіз штатів ЖКП у Рівному – левова частина коштів мешканців йде на зарплату занадто роздутих штатів працівників ЖКП. На обслуговування ж будинків лишаються копійки, тому комунальники постійно просять дотувати з бюджету (читай з коштів тих самих мешканців, які платять податки) те, що «недоотримують» з комунальних платежів.

Різниця плати за квадратний метр існує тільки в залежності від класу будинку. У Здолбунові таких класів будинків чотири. Ось їхній опис :

klasyfikator_budynkiv

У місті на обслуговуванні у комунального підприємства 146 будинків, які мають більш як 4 тисячі 500 квартир, з яких 96,2 % приватні. Половина цих квартир знаходиться у п᾽ятиповерхівках.klasyfikator_budynkiv8

klasyfikator_budynkiv3

А ось і тарифи залежно від класу будинків:

klasyfikator_budynkiv2

dodatok2_1

Ця система тарифів діє донині на підставі Постанови КМУ від 20 травня 2009 року.

klasyfikator_budynkiv9

Однак справа в тому, що від 1 червня 2011 року – тобто вже майже два з половиною роки – в Здолбунові мають діяти нові тарифи – для кожного будинку окремо.

Це передбачає Постанова уряду від 1 червня 2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

Майже два з половиною роки зі здолбунівчан незаконно збирають кошти за комунальні послуги.

Здолбунівчани можуть відсудити в міськради компенсацію за дію нечинних тарифів

PinchukСпілкуємось із експертом в сфері ЖКГ, рівнянином, який через суд змусив міську раду Рівного дотримуватись законодавства, керівником громадської організації«Рівненський центр «Соціальне партнерство» Сергієм Пінчуком.

– Згідно з Постановою уряду (в редакції станом на червень 2011 р.), «Тарифи (нормативні витрати, пов`язані з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) розраховуються окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників фактичного надання послуг…», – розповідає Сергій Пінчук.

– Виконавець доводить розрахунок тарифів до відома власників житлових будинків, власників квартир… та інших споживачів послуг шляхом проведення щодо кожного будинку громадських слухань.

– Ця Постанова була обов’язковою для виконання усіма органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання усіх форм власності, тобто Здолбунівською міською радою та КП «Міське будинкоуправління» також.

Сергій Пінчук пояснює, що тариф на послуги з утримання будинків мав розроблятися таким чином:

– Виконавець послуг з утримання будинків (КП «МБУ») визначає перелік робіт та послуг, які необхідно виконати окремо по кожному будинку та їх вартість згідно формул, поданих у Постанові КМУ і подає свої розрахунки на розгляд Здолбунівського міськвиконкому;

– Виконавчий комітет перевіряє обґрунтованість таких розрахунків і затверджує (або відмовляє у затвердженні) тариф на обслуговування по кожному будинку окремо.

– Виконавець послуг (КП «МБУ») проводить громадські слухання мешканців кожного будинку окремо, на яких доводить до їх відома перелік послуг, що мають надаватися та їх вартість.

– Мешканці кожного будинку визначають, які послуги їм потрібні, а які ні, і можуть ухвалити рішення про зменшення такого переліку. У такому випадку КП «МБУ» перераховує тариф відповідно до побажань мешканців і знову подає його на затвердження виконкому.

– Затвердження тарифу за іншою схемою чи процедурою є прямим порушенням законодавства України. Кожен мешканець Здолбунова може звернутися до суду з вимогою визнання рішення виконкому про встановлення тарифу неправомірним, вимагати його скасування та відшкодування усіх коштів, сплачених протягом дії такого рішення.

Навіть факт цієї публікації є підставою для прокуратури вимагати від виконкому привести своє рішення у відповідність до чинного законодавства, тобто затвердити тарифи по кожному будинку окремо.

Сергій Пінчук зауважує, що у серпні 2011 року процедура формування тарифу була змінена Постановою КМУ № 869: відтоді громадські слухання і зменшення переліку послуг не проводяться.

– Проте основний принцип формування тарифу по кожному будинку окремо залежно від кількості запланованих робіт і послуг, а також визначення вартості робіт і послуг згідно поданих формул, є незмінним.

Ще у 2008 році, задовго до появи Постанови Кабінету міністрів України №869, побудинковий облік був внесений до програми реформування та розвитку житлового господарства міста Здолбунова на 2008-2011 роки та перспективи до 2016 року. Однак програма в цій частині так і залишилась на папері, попри неодноразові нагадування комунальникам про необхідність здійснення персоналізації розрахунків.

rishenna do programu (2)

etapy programy_2

Чому влада продовжує стягувати кошти за незаконними тарифами

Індивідуальний тариф для кожного будинку – таке справедливе рішення пропонує Постанова Кабінету міністрів від 1 червня 2011 року.

Справедливість полягає в тому, що кожен мешканець платить кошти, які йдуть на обслуговування саме його й тільки його будинку.

Оскільки закон зобов’язує посадовців діяти виключно в межах законодавства України, цікавимось у посадовців та депутатів, як таке могло трапитись, що проігнорована постанова уряду, і чи взагалі вони щось знають про обов’язковість побудинкових тарифів.

Міський голова Здолбунова на лікарняному, заступник міського голови у відпустці.
Запитуємо у юриста міської ради, як і хто відповідає та перевіряє, які цифри подаються на виконком і чому саме такі?

– Розрахунки готує економіст чи бухгалтерія, з ними спілкується заступник міського голови Олександр Палій і вони виносять потім це на виконком, – каже юрист Здолбунівської міської ради Оксана Рощенко. – Я перевіряю проект рішення лише на відповідність законодавству, тобто чи наші це повноваження, чи має попередньо оприлюднюватись, ось такі речі, а по цифрам вам більше з понеділка може розповісти заступник міського голови.

Дочекалися виходу із відпустки (з поїздки до Ізраілю) заступника міського голови Здолбунова Олександра Палія.

– Підвищень тарифів, навіть якщо вони і економічно обґрунтовані в нашій області, а не тільки в нашому місті, не буде, – каже Олександр Палій. – Це стало очевидно після наради у заступника голови Рівненської ОДА Віталія Новака. Представники муніципалітетів почули цілком однозначне послання не те що не підвищувати, а й знизити те, що піднято з 01 січня.

Уточнюємо запитання про те, що існуючий стан справ не відповідає діючому законодавству і чи не краще користуватись законами, а не усними проханнями чиновника ОДА.

Олександр Палій відповів, що порушень на всіх вистачить, а от рішень, які б відповідали сучасному реальному стану доходів населення – ні.

– Ви зрозумійте, я бачив ці попередні розрахунки, наші люди їх не потягнуть, буде великий скандал, – переконаний чиновник. – Тому нічого принаймні у цьому році змінюватись не буде.
Виходить, що здолбунівська влада порахувала, що після приведення тарифів у законне русло – для більшості мешканців вони зростуть.

Чи справді це так, ідемо з᾽ясовувати в Комунальне підприємство «Міське будинкоуправління».

budynkoupravlinna (1)Начальник у відпустці, тож спілкуємось із в.о начальника Валерієм Борисюком та інженером, а до недавнього керівником цього КП Олександрою Хомич.

Посадовці погоджуються, що прийнятий тариф, який більш ніж два роки діє у Здолбунові, не є побудинковим. Але кажуть, що над виправленням цього вже працюють.

І попередні розрахунки їх лякають.

Ми попросили показати нам ці розрахунки, однак їх приховують. Причина – ще немає повністю всіх точних розрахунків. А які приблизні? Показали, дали в руках потримати, однак просили не друкувати. Хіба що у такому вигляді. Це вже керівник КП Валентина Габрук, що вийшла із відпустки, нам їх у такому вигляді дозволила продемонструвати.

proekt taryfiv

Тому що проект тарифів розроблюється, є перший варіант, але остаточний варіант буде вже незабаром, він буде поданий на засідання виконкому в листопаді 2013 року і оприлюднений у ЗМІ. Тариф для одних споживачів підніметься, для інших зменшиться, але, зважаючи, що у нас 2,5 роки тариф не змінювався, будь-які зміни завжди психологічно негативно позначаються на споживачах. Але ми будемо розраховувати на розуміння і їх, і членів виконкому при прийнятті відповідного рішення в листопаді.

Орієнтовно, з існуючих 1,56 грн за 1 м.кв вартість буде від 1,20 до 2,00 грн. і вище. Однозначно, що мають зменшитись ціни у всіх дев᾽ятиповерхівках. У п᾽ятиповерхівках зростуть несуттєво.

Але ж цифри обґрунтовані? Чому частина здолбунівчан, хай навіть менша, має платити за інших?

– Та, ви ж знаєте наш народ, за зменшення тарифу ніхто не буде говорити, а от у кого він підніметься, то ми все почуємо на свою адресу, – кажуть комунальники.

 Якщо введуть законні тарифи – якість послуг для небайдужих мешканців покращиться

Отже, комунальникам і владі так зручно – вирішувати проблеми більшої частини здолбунівчан за рахунок меншої частини.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Що таке побудинковий тариф і як проконтролювати ЖКП?

Що робити? Питаємо в експерта ЖКГ Сергія Пінчука.

– Як вирішити ситуацію і привести її у відповідність із законодавством?

– Розрахувати та затвердити тарифи відповідно до діючої станом на сьогодні Постанови КМУ № 869 – по кожному будинку окремо.

– Які на вашу думку переваги і недоліки від впровадження побудинкового тарифу?

– Для мешканців будинку недоліків жодних – одні переваги. Адже вони платитимуть лише за ті послуги, які надаються саме у їхньому будинку. Для формування тарифу КП «Міське будинкоуправління» має провести детальне обстеження будинку, визначити перелік робіт, які необхідно у ньому виконати, порахувати вартість цих робіт згідно встановлених формул – і лише тоді визначати оплату. Таким чином мешканці можуть контролювати використання сплачених ними коштів, адже комунальне підприємство може спрямувати ці кошти виключно на їхній будинок. Зараз КП «МБУ» кошти з усіх будинків збирає «в один котел» і самостійно визначає куди і скільки їх спрямувати. Проконтролювати ефективність таких витрат практично нереально.

– Недоліки є лише для будинкоуправління, адже потрібно провести великий обсяг робіт з обстеження будинків та калькуляцію усіх робіт по кожному будинку, яка буде відрізнятися залежно від кількості необхідних робіт і послуг та його площі.

– Які наслідки впровадження побудинкового тарифу у Рівному після вашого втручання у тарифотворчу діяльність комунальників?

1. Встановлено тариф для кожного із 1251 будинків міста.

2. Скасовано послуги, які не надаються у будинках (наприклад, раніше диспетчеризацію ліфтів нараховували для усіх будинків однаково, хоча половина будинків ліфтів немає взагалі).

3. Чітко визначено перелік послуг по кожному будинку та періодичність їх надання.

4. Ухвалено положення про перерахунок за ненадані або надані не в повному обсязі послуги.

5. У частині будинків мешканці обрали Старших по будинку і контролюють витрачання ЖЕКами кожної сплаченої копійки. Усі ремонтні роботи у будинку приймаються тільки після підписання акту представником його мешканців.

6. ЖЕКи починають вести облік доходів та витрат по кожному будинку окремо, а активні мешканці вимагають складання ЖЕКами звітів про проведену роботу.

– Загалом тепер можна робити те, що раніше було неможливо, коли кошти з усіх будинків збиралися «в один котел» – контролювати кожну сплачену гривню.

– Звісно, це не вирішує жодних проблем для будинків, де мешканці нічим не цікавляться і є пасивними. Зате стан будинків із небайдужими рівнянами значно покращився вже за рік-півтора дії таких тарифів у Рівному.

Від авторів: Чому варто вводити передбачені законом тарифи і переконувати здолбунівчан у потребі платити й контролювати витрачання їхніх коштів? Тому що з економічною складовою тарифу у «кішки-мишки» не пограєш. Навіть силою політичного примусу (очевидно до виборів у 2015 році влада хоче здаватися нібито доброю для більшості мешканців). Якщо тариф не покриває затрат, то ці гроші треба десь взяти, і взяти із міського бюджету (а також з кишень мешканців, які за новими тарифами мають платити менше). А міський бюджет – то такі ж гроші здолбунівчан, за які має жити місто. Потрібно буде знімати ці кошти з інших витрат – недоремонтовувати дороги, недоприбирати вулиці, щоб компенсувати затрати з утримання будинків.

Публікація підготовлена в межах проекту журналістських розслідувань за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди учасників проекту не обов`язково збігаються з офіційною позицією уряду США.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети