У Швеції кожен другий – волонтер

Відповідно до результатів опитування, проведеного в 2009 році, 48% населення Швеції – а це приблизно 3 млн. осіб – у віці 16-74 роки є добровольцями. Більше, ніж 50%, у віці від 16 до 85 років присвячують волонтерській діяльності щонайменше 14 годин на місяць.

Традиція волонтерства та становлення активної громадської позиції у Швеції сягає ще XVII ст. У XIX ст., коли волонтерство набуло характеру масового руху. Не зважаючи на високий рівень добробуту в країні після Другої світової війни, волонтерство не зникло, а навпаки – сприяло розвитку нової держави. Саме влада заохочувала до волонтерства, оскільки вважала його важливим рушієм демократії та політичної згуртованості населення. Останнє десятиліття відзначилося надзвичайно активною участю населення у волонтерській діяльності. Щоправда, сьогодні рівень активності знижується. Традиції змінюються, й люди прагнуть самостійно визначати власний рівень залученості до такої діяльності, надаючи пріоритет «більш вільним» зв’язкам із волонтерськими організаціями.

Результати досліджень свідчать: більше, ніж 50% населення Швеції в віці від 16 до 85 років, присвячують добродійній роботі щонайменше 14 годин на місяць. Волонтерство, здебільшого, поширене в малих та середніх містах. Найпопулярнішими сферами волонтерської діяльності в Швеції є спорт, відпочинок та соціальний сектор.
sweden
Дослідження, проведені Шведською національною радою з питань охорони здоров’я та добробуту в 2004 році, встановили залежність між рівнем освіти та волонтерською активністю індивіда. Відтак особи з вищим рівнем освіти більше схильні допомагати на волонтерських засадах. Дослідження, проведені у 2007 році,  підтвердили – рівень освіти особи є одним з визначальних факторів її рівня залученості до волонтерської діяльності.

Окрім освіти, важливу роль відіграють також рівень прибутку особи, її участь у профспілках, працевлаштованість. Наприклад,працевлаштовані люди більш схильні до волонтерства, ніж безробітні.

Сьогодні у Швеції діють декілька видів організацій, які працюють з волонтерами та займаються волонтерською діяльностю, зокрема:

• Асоціації Ideel – створені певною кількістю фізичних або юридичних осіб для співпраці заради спільної мети. Учасники не можуть отримувати особисту економічну вигоду від участі у такій організації.
Фундації, створені з метою прямого управління певною власністю для чітко визначеної мети.
Популярні масові рухи (folkrörelse), що засновані на «чіткому обов’язку та взаємній довірі між рухом і громадськістю». Це домінуючий тип організацій у всіх секторах.
Благодійні організації переважно активні у соціальній сфері (особливо поширена робота з безхатченками).
Організації інтересів відіграють важливу роль у впливі на владу. Сюди входять профспілки та об’єднання фермерів, а також організації, що представляють, наприклад, інтереси осіб з особливими потребами.
Релігійні групи теж належать до категорії благодійних.
Кооперативи – створені за принципом «всі разом члени кооперативу можуть створити для себе більше можливостей, аніж кожен окремо». Належать та управляються їхніми членами.

Новим явищем у волонтерстві на теренах Швеції є Національне волонтерське агентство й місцеві центри волонтерства. Такі інститути надають можливість індивіду займатись волонтерською діяльністю відповідно до навичок та вмінь, але не вимагають ставати членом організації.

Переклад: Павло Мальон
Редагування: Марія Чубата
Джерело: Study on Volunteering in the European Union Country Report SwedenВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети