У садочок без щеплення не беруть

Відповідає (станом на 03.06.13) перший заступник міністра охорони здоров’я України Олександр КАЧУР:
– Оформлення в дошкільний навчальний заклад здійснюється згідно з Примірним положенням про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу, затвердженим наказом МОЗ України від 29 листопада 2002 року № 434 “Про удосконалення амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям в Україні”, де визначено обсяг обстежень та обов’язковість профілактичного огляду дитини відповідними спеціалістами. Зокрема, в положенні зазначено, що “питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією”.
Лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров’я при вирішенні питання про відвідування дитиною дошкільного навчального закладу керується такими нормативно-правовими актами:
– основні законодавчі документи, які регламентують проведення щеплень в Україні, а саме: закони України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” та “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Згідно з ними профілактичні щеплення для запобігання захворюванню на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець, кір в Україні є обов’язковими і включаються до календаря щеплень;
– наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 “Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів”, яким затверджено календар профілактичних щеплень, Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень та туберкулінодіагностики і Перелік медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень.
У статті 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” зазначено: “Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження – засвідчити це актом у присутності свідків”.
Однією з необхідних умов прийняття дитини до навчально-виховних закладів згідно зі статтею 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” (далі – закон) є повнота проведення профілактичних щеплень за віком. У цій статті вказано, що “дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації, за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийнятті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його”.
У багатьох країнах світу підходи до проведення щеплень такі ж, як і в нашій країні: дитина без щеплень до відвідування організованого колективу не допускається.
Закладів, де могли б навчатись виключно нещеплені діти, в Україні нема. Але право на дошкільне виховання дітей, які не мають профілактичних щеплень без поважних причин, а лише через небажання батьків, може бути реалізоване шляхом його отримання в індивідуальній формі.
Офіційна позиція Міністерства охорони здоров’я України щодо проведення щеплень з метою профілактики інфекційних захворювань базується на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, які використовуються в національних календарях щеплень усіх цивілізованих країн. Забезпечення достатньо високого рівня охоплення щепленнями у більшості розвинутих держав належить до основних пріоритетів національної безпеки.
Ось ще одне роз’яснення експертів порталу “Сім’я і Дім“
– Згідно з рішенням Конституційного суду України від 04.03.2004 р., доступність освіти, як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту і держава має створити можливості для реалізації цього права, – йдеться у поясненні заступника міністра освіти та науки Бориса Жебровського, яке отримала редакція.
Відповідно до п. 6 «Положення про дошкільний навчальний заклад» прийом дітей у дошкільний навчальний заклад здійснює керівник на підставі заяви батьків, медичної картки про стан здоров’я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження. Медична довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення, згідно з календарем щеплень, і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Згідно зі ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки несуть відповідальність за стан здоров’я дитини, її фізичний розвиток.
Відповідно до ст. 12, 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, зобов’язані надавати об’єктивну інформацію особам, яким проводять щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень та можливі післявакцинальні ускладнення. Особам, що не досягли 15-річного віку, профілактичні щеплення проводять за згодою їх інформованих батьків. Вони мають право відмовитися від щеплень за відсутності об’єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров’я і подальші наслідки.
Таке право на відмову від щеплень закріплено і в п. 18 «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень». У разі, якщо щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків, з огляду на медичні протипоказання, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів, вони можуть бути прийняті до дитсадка та відвідувати його. Питання про відвідування дитсадка дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, розв’язує лікарсько-консультативна комісія.
Враховуючи зазначене вище, відмова керівника дошкільного навчального закладу у прийнятті дитини до закладу без відповідних профілактичних щеплень суперечать чинному законодавству України. За наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка із висновком лікаря, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник дитсадочка зобов’язаний прийняти дитину.
Вакцинація дітей – дотепер спірне питання в Україні. Останнім часом додало проблем й власне відсутність усіх потрібних вакцин. Утім є категорія батьків, які за будь-яких обставин не водять своїх чад на щеплення. Звісно, це їхній вибір. Інша річ, що дуже часто відсутність щеплення стає перепоною для влаштування дитини у садочок чи школу.
Свій рецепт влаштування у садочок запропонувала і п.Вікторія з Рівненської області.
«Перед тим як ходити кабінетами медиків та освітян, я ознайомилася із законодавством. Відзначу, що окремі закони та розпорядження суперечать один одному. Але зрозуміло одне: особою, відповідальною за прийом дитини до дитячої установи, є керівник цієї установи, і саме директор школи чи завідувач ДНЗ вирішує питання про прийом чи відмову. Необхідна умова – наявність медичної довідки про стан здоров’я, тобто довідки про те, хвора дитина чи здорова на цей момент. Звісно, що відсутність щеплень не означає хвороби дитини.
Як правило, керівника садка влаштовує таке формулювання в довідці: «За станом здоров’я дитина може відвідувати ДНЗ». Цей варіант відповідає законодавству, його й потрібно вимагати від поліклініки.
Отож, знайдіть садок, який вас влаштовує, та запитайте завідувачку, чи прийме вона нещеплену дитину за наявності у неї медичної довідки про можливість відвідувати садок? Звичайно, завідувачі погоджуються на це, тому що для них головне – це мати медичну «довідку-дозвіл», яку вони зможуть надати СЕС у випадку перевірки. Щоправда, більшість завідувачів мають особисту позицію на користь щеплень, інколи навіть агресивну, у такому разі розмова не матиме успіху, і потрібно буде йти домовлятися до іншого садка.
Під час бесіди з завідувачкою садка, дізнайтеся, який вигляд звичайно має довідка-дозвіл, яку надають інші діти з цього садка. Бажано побачити довідки саме з вашої поліклініки та як саме сформульовано дозвіл в інших дітей.
Домовившись із завідувачкою, я отримала у міськво скерування до свого садка. До слова, відповідь «немає місць» не є приводом для відмови у влаштуванні до садка і може бути підставою для судового позову про порушення права на освіту. Отримавши скерування, потрібно у поліклініці пройти встановлений медогляд для садка, який підтверджує, що дитина здорова.
В особистій розмові попрохайте у свого педіатра (або у його начальника) завізувати довідку-дозвіл до дитячого садка (наприклад, написати у виписці чи на окремому аркуші «Дозволяється відвідувати дитячий колектив»), аргументуючи це конституційним правом на освіту та фактичним здоров’ям дитини. Якщо педіатр при цьому буде наполягати на тому, що нещеплена дитина не може відвідувати колектив за станом здоров’я, то можливо поставити питання про надання вам лікарняного листа для догляду за дитиною. Загалом, результат цієї бесіди буде залежати від непохитності вашої позиції. Це питання краще вирішити у розмові, але у деяких випадках може знадобитися й письмове звернення.
Щоб перекласти ухвалення рішення на чужі «плечі», поліклініка може спробувати відправити вас «по інстанціях», запевняючи, що дозвіл буде оформлено одразу після того, як свій дозвіл надасть, наприклад, СЕС або міський фтизіатр. Окрім змарнованого часу, такі візити можуть мати й серйозніші наслідки: можете отримати до медичної картки припис «забороняється відвідання дитячих установ», або «дозволяється відвідувати садок тільки після проведення вакцинації». Після цього ніхто у поліклініці вже не дасть вам дозволу, аргументуючи це рішенням вищих інстанцій. Тому, якщо дитина за результатами медичного огляду здорова, від таких «візитів» краще відмовитися.
Якщо у підсумку отримаєте дозвіл – можна подавати документи до дитячого садка. Якщо ж це не вдасться, доведеться йти дорожчим шляхом й отримувати дозвіл у приватній медичній установі, пройшовши там медогляд.
Якщо усі ці варіанти виявляться безрезультатними – можна писати листи до прокуратури, облдержадміністрації, Президента України, у яких стисло змалювати ситуацію та акцентувати увагу на вимозі захисту конституційного права дитини на освіту. Юристи, з якими я консультувалася, казали, що найбільш ефективний, але й більш тернистий шлях – захист права на освіту через суд. Мовляв, шанси отримати позитивне судове рішення є дуже високими, бо відмова зачіпає конституційні гарантії та права людини. Щоб подати позов до суду потрібно отримати з садка письмову відмову приймати вашу дитину.
У жодному разі не користуйтеся незаконним методом оформленням так званої «липової» довідки про щеплення. Окрім того, що це злочин, і дитина у документах буде відзначена як щеплена. Такий обман не врятує від позачергового або планового щеплення за місцем навчання.
Вікторія К., Рівненська обл.»
ЗС звернулась до методиста дошкільної освіти Здолбунівського районного методичного кабінету п.Вікторії Сірик, яка теж проконсультувала читачів нашого порталу:
Питання зарахування до садочку досі спірне. З однієї сторони права і свободи громадян, гарантовані їм Конституцією, з іншої сторони Примірне положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу і ЗУ “Про захист населення від інфекційних хвороб дотримання яких контролює СЕС. Відстоюючи свої права, мама може звернутись до суду, де, посилаючись на гарантовані Конституцією права, відстояти їх і надати рішення суду, за яким її дитину і приймуть до ДНЗ, або зробити всі щеплення дитині. Всі інші варіанти – це порушення. Не вихід – купувати липову довідку чи карту щеплень – тоді втратиться фактична ситуація із станом дитини і в разі виникнення проблемних ситуацій по здоров’ю це може призвести до неправильних дій лікарів. Прийняти дитину без щеплень – це чекати штрафів від СЕС, які накладуть на керівника ДНЗ. Щоправда СЕС входять у складність ситуації і не проявляють безкомпромісності у цьому питанні в нашому районі. Щодо вирішення спірних ситуацій нашою ЛКК (лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров’я при вирішенні питання про відвідування дитиною дошкільного навчального закладу), то остання відмовилась брати на себе такі питання. Так що в разі виникнення непорозумінь можете звертатись безпосередньо до нашого методичного кабінету. Більшість попередніх звернень завершились знаходженням компромісу між садочками, мамами і дітьми! Ми все-таки вважаємо, що конституційні права людини мають пріоритетне значення.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.