Тижневий підсумок медійних маніпуляторів та фейкотворців

У стрічках Рівненських ЗМІ виявлено зменшення кількості маніпуляцій і збільшення кількості фейків. Так за період 12-16 липня аналітики Infocrime виявили 62 маніпуляції та чотири фейки – це 4% від проаналізованого контенту. Вкотре найпоширенішою маніпуляцією була джинса, яка становила 50% від усіх виявлених маніпуляцій. Усього помічено 14 випадків політичної джинси та 17 випадків комерційної джинси.

За період 12- 16 липня аналітики Infocrime проаналізували 10 онлайн-ЗМІ; 8 сторінок у Facebook, новинні випуски 3 телеканалів. Разом це – 1508 матеріалів. На сайтах – 1442, повідомлень у Fb – 52, сюжетів -20.

Детальніше ознайомитись з методологією моніторингу можна за посиланням.

Фейки про легалізацію марихуани, про ялинки біля будинку і небезпечну каву

Сайт “Рівне вечірнє” опублікував фейк під заголовком “Хто з рівненських нардепів голосував за легалізацію марихуани”. У ліді стверджують: “у Верховній раді провалили голосування за легалізацію марихуани”. Ця інформація є неправдивою, адже насправді 13 липня у Верховній раді провалили голосування за законопроект № 5596 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науковій та науково-технічній діяльності”. Законопроект стосується медичного канабісу, який використовують для боротьби з симптомами різних захворювань. Однак журналісти жодним чином не пояснюють, що йдеться саме про медичну марихувану, не розтлумачують суть Законопроекту.  Відтак у читача може скластися враження, що депутати голосували саме за легалізацію наркотиків.

Крім того, після аналізу голосів депутатів, в кінці тексту, поданий коментар частого гостя політичних ток-шоу, адвоката Івана Лібермана, який вважає: “прийняття даного закону може викликати зростання наркозлочинності та перетворити Україну в центр світового наркотрафіку”. “Україну чекає цунамі наркомафії”, – підсумовано у цитаті юриста. Так, публікуючи цю цитату і не надаючи протилежних висловлювань, ЗМІ фактично погоджується з її автором.

Після того як Infocrime Рівне повідомив фейк авторства “Рівне вечірнє” у Фейсбуці, редакція сайту змінила заголовок на “Хто з рівненських нардепів голосував за легалізацію медичного канабісу”, а у тексті дописали слово “медичний”,  вказли джерело інформації про голосування – сайт “Рівненські новини” і зазначили в кінці матеріалу: “Довідка: новина була виправлена, адже її автор припустився помилки. Йдеться про медичний канабіс, а не про марихуану. Просимо свої вибачення”. Таким чином ми з’ясували, що першоджерелом фейку є сайт “Рівненські новини”, якому Infocrime вже вказав на помилку, але наразі інформацію не виправили.

На сайті “Рівне медіа” виявлено два матеріали в яких подана інформація, що базується на сумнівних або анонімних джерелах. У першому стверджують – “Лікарі розповіли, який вид кави дуже небезпечний для здоров’я”. З посиланням на публікацію сайту “Главред” описують дослідження кардіологів з США, які прийшли до висновку, що вживання кави вранці знижує ризик серцево-судинних захворювань на 30%. Крім того, “На думку медиків, кава без кофеїну збільшує ризик серцевої недостатності”, – стверджують у статті. Ми знайшли це дослідження від лютого 2021 року. У ньому дослідники Інституту точної серцево-судинної медицини при Американській асоціації серця, Університету Чепмена, Університету Колорадо  стверджують, що вживання однієї або декількох чашок кави з кофеїном було пов’язане зі зниженням ризику серцевої недостатності. Водночас повідомляється, що вживання кави без кофеїну не дало такої ж переваги, і може бути пов’язане з підвищеним ризиком серцевої недостатності. Однак дослідники стверджують, що ще немає достатніх доказів, щоб ці висновки стали рекомендаціями і тим більше дослідники не називають каву без кофеїну “дуже небезпечною для здоров’я”.

Також на “Рівне медіа” з посиланням на “Ukr.Media” опублікувано матеріал, в якому стверджують, що висадка ялини чи сосни біля будинку може залучити невдачу у долю людини. У матеріалі описані різні забобони і прикмети, а наприкінці стверджують: “Вчені пояснюють дані забобони. На їх думку, сосни і ялини висаджували не дуже часто. Дерева були одними з найдорожчих. Гілки сосни ростуть у різні боки, тому першим місцем, у яке під час грози може вдарити блискавка, є саме сосна або ж ялина. Через це висаджувати їх біля будинку – небезпечно”. Однак досліджень в яких вчені стверджували б щось подібне в публічному доступі не виявлено.

Джинса ОДА, Хомич, Соломчука і інших

Минулого тижня моніторингом виявлено менше повідомлень з ознаками політичної джинси, ніж раніше. Всього – 14 таких матеріалів. Минулий моніторинг виявив 22 такі публікації, а позаминулий – 33. Зберігаються тенденції рекламування окремих політиків і політичних сил на конкретних площадках.

Джинсу Рівненської ОДА вкотре виявлено на сайті “ВСЕ”. У матеріалі під заголовком “Рівненщину очікує дестабілізація влади: облрада готується перебрати на себе повноваження ОДА”. Йдеться про ймовірні і наразі нічим не підтверджені спроби створити при обласній раді виконком. Матеріал наповнений судженнями автора, які захищають позицію ОДА і критикують облраду:“вирішили, що можуть забрати повноваження в адміністрації і самотужки”, – йдеться у тексті. Після цього подають посилання на чорнуху “Інфопотоку” (про цей матеріал ми писали в одному з попередніх моніторингів). “Подейкують, “свіжий” керівник (Автобази -ред.)  – ставленик ЄС та радикалів”, – йдеться у тексті. Журналісти навіть не намагаючись взяти коментар експертів чи будь-яких представників облради.

Друга джинса на “ВСЕ” – про те, як пенсіонери-силовики просили обласне керівництво врегулювати питання пенсії. У новині стверджують: “Водночас Президент України Володимир Зеленський вже поставив завдання уряду вжити заходів для відновлення справедливості у виплаті пенсій військовим пенсіонерам”. У заголовок взагалі дають не підтверджені слова: “Із ініціативи Президента України пенсіонерам-силовикам підвищать виплати”, хоча наразі йдеться лише про доручення Зеленського Уряду і обіцяти щось надто рано.

Також на сайті “ВСЕ” виявлено два матеріали, які з позитивного боку висвітлюють президентські ініціативи під заголовками “Президент: Жодна національність в Україні не має відчувати себе меншиною, адже всі ми – рівні й гідні” та “Президент передав нашій олімпійській збірній український стяг, підписаний захисниками України”. На сайті “ОГО” також виявлено джинсу президентської ініціативи – у матеріалі про ремонт дороги в рамках “Великого будівництва”.

На “ВСЕ” вкотре виявлено джинсу депутата міської ради від партії “Слуга народу” Юрія Чаборая. На цей раз команда ЗМІ вітає його з днем народження: “Від всього колективу щиро вітаємо Юрія Миколайовича з початком нового року життя. Нехай він буде сповнений перемог, щасливих життєвих моментів та безмежного оптимізму!” – йдеться у статті.

На сайтах “ЧаРівне” та “Інфопотік” виявлено джинсу очільниці Рівненського ЦНАПу Наталії Хомич. Обидва матеріали про службове розслідування, яке проводять щодо Наталії Хомич містять компліментарні фото героїні і висвітлюють виключно її позицію. “В кулуарах Рівнеради побутує думка, що службове розслідування щодо Хомич – це політичне замовлення. Сама ж вона стверджує, що на її місце претендує “людина за партійною квотою”, посилаючись на особисті розмови з міським головою Рівного Олександром Третяком, який і відсторонив її від посади на час розслідування”, – пишуть обидва сайти з посиланням на сюжет “Рівне 1” із назвою “Звільняють, бо не хоче порушувати закон: як триває службове розслідування щодо Наталії Хомич?”, який теж має ознаки джинси, незважаючи на представлені у ньому коментарі кількох сторін конфлікту.

Так, наприклад, у кінці сюжету “Рівне 1” журналіст остатночно стає на сторону Наталії Хомич: “Хомич уже подала заяву до суду, аби там скасували розпорядження міського голови Рівного Олександра Третяка про проведення службового розслідування. Оскільки воно є неправомірним. Додає, це суто політичні ігри, адже на її місце хочуть поставити людину по квоті однієї з партій. І сьогоднішнє засідання виглядало більше як цькування очільниці ЦНАПу ”, – далі журналіст, пояснює чому це “цькування” і при цьому відсутні спроби отримати коментар міського голови.

Джинсу народного депутата від “Слуги народу” Дмитра Соломчука вкотре виявлено на сайті “Радіо Трек”. На цей раз ЗМІ опублікував два такі матеріали протягом одного дня. В першому повідомляється про те, що Соломчук разом з іншими депутатами подав законопроект, який передбачає державну підтримку виробників органічної продукції і його вже підтримала Верховна Рада. Новина містить два фото депутата та посиланням на його фейсбук-допис.

Друга джинса – про заборону використання пальмової олії у харчових продуктах, зокрема, й у дитячому харчуванні, яку підтримує Соломчук. “Навесні 2021 року нардеп від Рівного Дмитро Соломчук оголосив своєрідну «війну» трансжирам, зокрема у солодощах, які так полюбляють діти”, – стверджують у новині і посилаються на лютневий матеріал, який також є джинсою Дмитра Соломчука. Далі – нагадування про  законопроект, до написання якого долучився депутат і його коментар на цю тему.

На сайті “Рівне медіа” цього тижня також виявлено жинсу партії “Рівне разом”. У першому матеріалі розповідають про те як у Квасилові святкували день селища. “Безкоштовні батути дарує квасилівчанам з нагоди свята команда “Рівне Разом”, – розповідає у матеріалі староста Квасилова Віта Кисільова. Далі у тексті – фото з агітаційною палаткою “Рівне разом” та коментар депутатки партії. Другий матеріал – з ознаками джинси депутатки партії “Рівне Разом” Катерини Марчук. У ньому йдеться про те, як компанія представляла у Рівному проект безготівкової оплати проїзду в громадському транспорті. Про цю подію написали багато ЗМІ, але лише на “Рівне медіа” опублікували коментар депутатки Катерини Марчук на цю тему.

Також  у ЗМІ  виявлено 17 випадків комерційної джинси. Набільше зустрічалось матеріалів про ЖК “На щасливому” (4 матеріали на сайтах “ВСЕ”, “Рівнемедіа”, “ОГО” та “ЧаРівне”) та “Сталь-М” (2 джинси на сайті “Рівненські новини”).

Крім того, моніторинг виявив 6 матеріалів з неналежно маркованою рекламою товарів і послуг на сайті “СарниNews.City” у рубриці “ПРОМО”.

Аваков, який просить дитячого плачу і інші заголовки, які не відповідають змісту

Всього виявлено 9 таких заголовків, найбільше з яких – авторства “Радіо Трек”.

У матеріалі “Радіо Трек” із заголовком “Аваков попросив, щоб у Рівному плакало більше дітей і вручив рятувальникам ключі (ФОТО)” йдеться про частину візиту на той момент ще очільника МВС Арсена Авакова до Рівного. Зокрема про вручення 35 ключів від житла працівникам ДСНС. У заголовок винесена вирвана з контексту цитата Арсена Авакова. У тексті наводиться повна цитата “Ми будемо звертатися до місцевої влади, аби вона дала нам можливість купувати у Рівному готове житло. І я дуже прошу, щоб у нас тут плакало більше дітей, і ще більше сміялося. І ви всі були щасливі”.

Так у матеріалі під назвою “Верховна Рада скасувала День захисника України 14 жовтня” йдеться не про скасування свята, а про перейменування Дня захисника на День захисників і захисниць.

На “Радіо Трек” вийшов матеріал з заголовком “Чи зроблять покійного Василя Червонія Героєм України – скоро вирішить Рівнерада”. Йдеться про те, що віряни ПЦУ на чолі з архієпископом Іларіоном просять Рівнераду пролобіювати присвоєння Василю Червонію звання Героя України. Чи підтримувати це звернення міські депутати мають вирішити на наступній сесії. Але це не скасовує того факту, що Рівнерада жодним чином не може вирішувати чи зроблять покійного Василя Червонія Героєм України, оскільки присвоєння такого звання не входить до компетенцій місцевих рад.

Сайт “Rivne Online” опублікував новину із заголовком “Якими у Рівному будуть тарифи на виробництво теплової енергії”. У новині повідомляють, що виконком затвердив тарифи на тепло лише для одного товариства з кількох, які утримують твердопаливні котельні у Рівному, частка яких, порівняно з газовими, незначна. Із заголовку ж складається враження, що йдеться про тарифи для більшості рівнян, які маю централізоване теплопостачання.

Судження замість фактів, перебільшення, емоційні оцінки і маніпуляція в бекграунді

 Моніторингом виявлено 6 матеріалів, в яких журналісти подавали власні судження замість фактів. Наприклад, “Рівне вечірнє” випустило матеріал із заголовком  “Розвалив власний будинок, бо хоче торгувати у Рівному офісами”. На підтвердження судження, озвученого у заголовку, автори публікують чутки і судження мешканців, яких у матеріалі не називають. У матеріалі не повідомляють про спроби отримати коментарі і з’ясувати обставини.

У матеріалі “Радіо Трек” про дтп з фурою у Кам’янці-Подільському присутнє таке судження, яке під знаком питання винесене у заголовок: “Через надмірну спеку вантажівки не пускають українськими дорогами. Невиспаним водіям доводиться рухатися уночі. І ось… наслідки…”. Це судження не є цитатою, воно не підтверджене даними з поліції та свідченнями самого водія, загалом відсутні факти, на яких воно б грунтувалося.

Моніторингом виявлено 5 матеріалів з перебільшенням та применшенням реальних даних. “Rivne Online”, описуючи тролейбусний парк комунального підприємства “Рівнеелектроавтотранс”, зазначає: “КП “Рівнеелектроавтотранс” РМР є єдиним у світі підприємством-експлуатантом цієї моделі (Škoda-14Tr), і де жодна така машина не списана!”. Проте навіть найпростіший пошук у Google дозволяє перевірити, що такі ж тролейбуси експлуатують в інших містах. Наприклад, у Тернополі їх 25.

Сайт “ВСЕ” повідомляє: “Вперше в історії: у Рівненському МЕГУ з’явиляться державні місця”. З тексту дізнаємося, що автори допустили перебільшення, адже приватний виш  можливо отримає такі місця, якщо до вишу підуть навчатися випускники шкіл з високими балами.

Моніторингом виявлено 2 матеріали з маніпуляцією в бекграунді. Наприклад, “Радіо Трек” у матеріалі з детальним описом повідомлень іноземних ЗМІ про повені у Німеччині, у ліді та у останньому реченні озвучує інформацію, яка містить емоційну оцінку і мало стосується цих подій. “Деякі українці кажуть: “Хотіли “Північний потік -2?”;  “Думки українських користувачів щодо негоди у Німеччині розділилися. Одні користувачі щиро співчувають німцям, а інші лишають і такі гострі коментарі: ”Хотіли “Північний потік -2”, майте!”. При цьому сайт не вказує джерела таких коментарів, які не відповідають суті новини.

Новину про те, що легкоатлетка, яка спеціалізується у стрибках у довжину,Марина Бех-Романчук завоювала золоту нагороду на етапі Діамантової ліги в британському Гейтсхеді, сайт “ВСЕ” подав під заголовком “Дружина відомого рівненського плавця виграла етап Діамантової ліги”. Однак те, що Марина одружена з Михайлом Романчуком, не стосується її перемоги. Крім того, акцент на цьому у заголовку – сексистський.

Моніторингом виявлено 1 новину, в якій є емоційна маніпуляція. Йдеться про повідомлення “Радіо Трек” про зникнення 18-річного юнака. У назві використано емоційно забарвлене словосполучення “сльози матері”, а до фото юнака додане стокове фото засмученої жінки. Натомість про стан матері у матеріалі не йдеться, вказано лише факт того, що саме вона повідомила про зникнення до поліції.

Також моніторингом виявлено матеріал “Радіо Трек” з численними судженнями і образливими оцінками, який ми не віднесли до жодного з видів маніпуляцій, передбачених моніторингом. Причина: матеріал вийшов у стрічці новин, а наприкінці тексту вказано, що це авторська колонка. Тим не менше, публікація про народну депутатку Соломію Бобровську з фракції “Голос” із заголовком “Бобровська з “Голосу” руками своєї подруги-однопартійки хоче знищити “Танчика” в м. Рівне? (ФОТО)”, містить такі образливі судження:

  • “Як виглядає, 90% її (Соломії Бобровської – ред.) розумової діяльності тут зайняті – декомунізацією та, зокрема, милим серцю десятків тисяч рівнян “Танчиком”,
  • “От запитайте будь-кого з журналістів, чим в першу чергу відома в Рівному Бобровська? Вам всі скажуть – боротьбою за знищення “Танчика”,
  • “Той “Танчик” нікому не заважає, і ніякої “комуністичної ідеї” нікому не несе. Люди, які стверджують протилежне, посутньо, “маніяки”,
  • “Адже нікому, крім неї, погодьмося, не виникає в голові бажання цього Танчика навіщось зносити. А їй – як тій Іродіаді – просто світ не милий, поки не втолиться її голосне бажання”.

Дослідження охоплює:

Проєкт Infocrime ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Анна Калаур, регіональна представниця ІМІ у Рівненс



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети