Стережіться сказу

Сказ – надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба всіх видів теплокровних тварин, а також людини, що характеризується гострим перебігом з тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю. За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, сказ входить до п’ятірки інфекційних захворювань людей і тварин, які завдають найбільших соціальних і економічних збитків.

Основна причина захворювання людей на сказ – це елементарна необізнаність громадян про причини виникнення цього захворювання, його профілактику та наслідки. Збудник сказу передається від хворої до здорової тварини або людини шляхом прямого контакту внаслідок укусу чи потрапляння слини від хворої тварини на пошкоджену шкіру, слизові оболонки.

Однією з причин поширення сказу є стрімкий ріст популяції лисиць, наближення їх місць мешкання до населених пунктів, де вони безпосередньо контактують з домашніми тваринами, безпритульними собаками й котами. Так відбувається наближення вірусу сказу до людини, яка контактує з тваринами приватного господарства і при цьому створюється епідемічна ситуація щодо цієї інфекції.

За інформацією з населених пунктів району відомо, що лисиці дуже часто забігають у двори, хліви, де утримується худоба, кусають собак, котів та інших тварин. У випадках, коли в населеному пункті помічено появу лисиці, яка ходить вулицями, заходить в двори приватного сектора, необхідно бути дуже обережними. Якщо встановлено факт покусу лисицею собак, котів або свійської худоби – необхідно терміново повідомити місцеву владу та державну службу ветеринарної медицини, яка обслуговує цей населений пункт, або сповістити районну службу ветеринарної медицини за телефоном 2-25-96. Людина повинна за будь-яких обставин завжди уникати контактів з підозрілою в захворюванні лисицею або тваринами, яких вона покусала. В разі отримання травм необхідно невідкладно звернутися за медичною допомогою і за необхідності пройти курс антирабічного лікування.

Протягом 2017 року до травматологічного пункту Здолбунівської ЦРЛ за медичною допомогою до лікарів – рабіологів звернулося 184 потерпілих. З них 101 особі – нанесли укуси домашні тварини, 3 – свійські, 9 – дикі, 71 – невідомі безпритульні тварини. Зі всіх осіб, що звернулися за медичною допомогою – 80 назначено курс антирабічного лікування, в тому числі 20 з яких отримали комбінований курс лікування з використанням імуноглобуліну, який призначають потерпілим при укусах голови, шиї, пальців та множинних, глибоких укусах. У 99 випадках нанесені укуси були спровоковані, не спровоковані – 85.

Важливу роль у захворюванні тварин на сказ відіграють безпритульні собаки та коти, яких в останні роки на вулицях міста Здолбунів та селах району дуже багато. Цим питанням мають займатися органи місцевого самоврядування (міська, селищна та сільські ради), що передбачено Законом України “Про місцеве самоврядування”.

В 2017 році, в службу державної ветеринарної медицини надійшло 92 повідомлення про укуси людей тваринами, в т.ч.  73 собаками, 16 котами та 3 іншими тваринами.  Із числа нанесених укусів, 7  безпритульними та 25 домашніми тваринами. У 20 випадках нанесених укусів є не спровоковані, а лише 5 спровоковані. Як видно із наведених даний, найбільше укусів наносять собаки, що мають власника, але власники тварин не дотримуються правил утримання та вигулу, а також недотримання громадянами правил поводження з домашніми тваринами.

У напруженій епізоотичній ситуації стосовно сказу на території України і Здолбунівського району зокрема, службою державної ветеринарної медицини проводиться відповідна роз’яснювальна робота серед населення, здійснюються профілактичні щеплення проти сказу серед собак та котів, що належать жителям міста Здолбунів та Здолбунівського району.
Так, в 2017 році щеплено проти сказу 1253 собаки та 576 котів, але це далеко не стовідсоткове охоплення профілактичними щепленнями. Дуже низька активність громадян щодо надання собак і котів для щеплення проти сказу у місті Здолбунів.

Заходи боротьби зі сказом у першу чергу мають бути спрямовані на знищення джерела збудника інфекції, до якого поряд з лисицями належать також безпритульні тварини. Система боротьби з безпритульними тваринами має передбачати ліквідацію умов неконтрольованого їх розмноження, вирішення проблем утилізації трупів тварин, що загинули.

Одним із основних шляхів контролю епізоотичної ситуації щодо сказу є профілактика. При проведенні профілактичних заходів, а також боротьби зі сказом, має бути комплексний підхід. Досвід показує, що поодинці працівники ветеринарної або медичної служби не вирішать цієї проблеми. Вона має вирішуватись за активної участі органів виконавчої влади на місцях, житлово-комунального, лісового, мисливського господарств, охорони навколишнього середовища та органів внутрішніх справ.

ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО.



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети