Списки виборців на місцевих виборах: чому, як, де і коли виборцю перевіряти свої дані
Для того, щоб виборець зміг проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня, він повинен бути в списку виборців на тій дільниці, куди він прийде голосувати. Аби в день голосування не трапилося неприємностей, кожному виборцеві слід завчасно перевіряти свої дані в списках виборців. І якщо виявилися проблеми, то їх потрібно вирішувати заздалегідь.
Тож основні процедури, пов’язані з уточненням списку виборців, роз’яснює юрист РОГО «Комітет виборців України» Вячеслав Горбенко:
Як і де можна перевірити свої дані в списку виборців?
Для перевірки своїх даних у списку виборців виборець може звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії (ДВК), до органу ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) або ж зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» на сайті www.drv.gov.ua і зробити відповідний запит.
Коли має бути переданий попередній список виборців та іменні запрошення на дільницю?
Орган ведення Державного реєстру виборців передає попередній список виборців та іменні запрошення дільничній виборчій комісії звичайної виборчої дільниці не пізніш як за 13 днів до дня голосування, тобто, до 11 жовтня включно.
Коли виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців?
Надання попереднього списку виборців на звичайній виборчій дільниці для загального ознайомлення у приміщенні ДВК відбувається наступного дня після отримання попереднього списку виборців. Тобто, якщо 11 жовтня такий список переданий на дільницю, то вже з 12 жовтня з ним можуть ознайомлюватися виборці.
Коли виборці мають отримати іменні запрошення на вибори?
Надсилання або доставка в інший спосіб кожному виборцю іменного запрошення здійснюється ДВК не пізніш як за 10 днів до дня голосування, тобто, до 14 жовтня включно.
Як виборцю ознайомитися з попереднім списком виборців?
Наступного дня після отримання (для ДВК звичайної виборчої дільниці) попереднього списку виборців, відповідна комісія зобов’язана надати його для загального ознайомлення в своєму приміщенні. Виборець має право прийти на дільницю та перевірити, чи включений він, члени його сім’ї, близькі, родичі, або сусіди до попереднього списку виборців. Також виборець вправі перевірити наявність чи відсутність у цьому списку відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися («НСП»).
Якщо є неточності, тоді виборець може звернутися до ДВК або безпосередньо до органу ведення Держреєстру із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі включення чи виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Коли і куди виборець може подати заяву про уточнення попереднього списку виборців на звичайній виборчій дільниці?
Заяву про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися, виборець вправі подати на вибір: або до ДВК, або до органу ведення Держреєстру виборців. Це має бути зроблено не пізніш як за 5 днів до дня виборів, тобто, до 19 жовтня включно.
Увага! Якщо виборець обрав спосіб уточнення списку виборців і 19 жовтня звернувся до ДВК, то слід врахувати те, що комісія своє рішення всеодно передає до органу ведення Держреєстру виборців. І саме в цьому випадку існує ризик, що це рішення ДВК у той же день може і не передати до Державного реєстру виборців, особливо якщо ця комісія знаходиться в селі. Як наслідок, виборець не попаде в уточнений список виборців і втратить своє право голосу.
Порада! Якщо маєте реєстрацію місця проживання на дільниці, а Вас немає в списку виборців і ви це виявили 19 жовтня, то звертайтесь у той же день безпосередньо до органу ведення Держреєстру виборців, а з 20 жовтня – до суду.
В який строк розглядається заява виборця про уточнення попереднього списку виборців на звичайній виборчій дільниці?
Така заява розглядається ДВК на її засіданні протягом одного дня.
Увага! Заяву, подану виборцем після 19 жовтня, ДВК залишить без розгляду.
Які правила звернення виборця до суду з позовом про уточнення списку виборців?
1. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до місцевого загального суду за місцем знаходження дільничної виборчої комісії в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Зразок такого позову можна знайти на сайті РОГО «Комітет виборців України» в розділі «Зразки документів»: http://cvu.com.ua/documents/all
Увага! Звернення до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців не потребує сплати судового збору, а рішення суду підлягає негайному виконанню.
2. Суд при розгляді такого позову звертається із запитом щодо уточнення відомостей про виборця до відповідного органу ДРВ, який зобов’язаний невідкладно надати відповідь на запит суду.
3. Рішення суду про внесення змін до списку виборців не пізніш як за 5 днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ДРВ або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку – до ДВК.
Увага! Останнім днем, коли таке рішення суду можна подати до ДВК, є субота, 24 жовтня. Це можна зробити до 18:00. Оскільки в день голосування навіть на підставі судового рішення Вас невправі включити до списку виборців.
Чи вправі голова, заступник та секретар ДВК виправляти помилки в списку виборців у день голосування?
За Законом про місцеві вибори в день голосування зміни та уточнення до списку виборців не вносяться.
Однак законодавством передбачено, що голова, заступник та секретар ДВК можуть виправляти неточності та технічні описки в списку виборців – неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – у разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника чи секретаря ДВК у графі «Примітки».
Юридичний відділ РОГО КВУ
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.