Спеціалісти попереджають про сказ

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) ‒ це надзвичайно небезпечне інфекційне захворювання людини й теплокровних тварин, яке супроводжується важким  ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

За 2018 рік у Здолбунівському районі зареєстровано 93 випадки покусів тваринами, з них 5 випадків, – у яких підтверджено захворювання на сказ: безпритульними котами – 2 випадки, лисицею – 2 випадки та один випадок покусу домашнім собакою. На жаль в районі мали місце покуси домашніми тваринами власних господарів, у тому числі й дітей.

Вірус сказу виділяється у хворих тварин зі слиною. Зараження людини сказом відбувається в основному через покуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільськогосподарських тварин. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання.

Інкубаційний  період  у  хворої  на  сказ  людини  триває  від  7  днів  до  року, найчастіше  ж  він  сягає  77-90  днів.  Тривалість залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб), тяжкості і виду тварини, яка вкусила.

Головною ознакою захворювання тварини, в тому числі і диких, є зміна їх поведінки – втрата відчуття страху. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів ‒ агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Про такі випадки треба терміново повідомляти лікаря державної ветеринарної служби.

Для запобігання захворюванню на сказ після укусу людини або ослинення її шкіри і слизових оболонок скаженою, підозрілою на сказ або невідомою твариною застосовують комплекс профілактичних заходів:      

  • негайно промити мильною водою місце укусу чи ослинення;
  • краї рани продезінфікувати 5% спиртовим розчином йоду, спиртом;
  • якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;
  • повідомити державну установу ветеринарної медицини та звернутись якнайшвидше до медичного закладу для отримання допомоги;
  • постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання та рятує життя;
  • ослинений одяг забороняється змивати водою після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити.

Щеплення завжди призначають потерпілим від укусів хворими або підозрілими на сказ тваринами, від укусів дикими тваринами та тими, які втекли, загинули або були вбиті після нападів. Початок лікування можна відкласти на час 15-денного ветеринарного спостереження за живою домашньою твариною і скасувати його, якщо тварина здорова. Тому неможна без крайньої на те підстави вбивати тварину, яка покусала чи подряпала.

При виявленні трупів диких тварин – не знімати з них шкіру, а терміново повідомити працівника ветеринарної медицини.

 

Шановні жителі міста та району!

Щоб уникнути небезпеки, переконливо рекомендуємо щодо необхідності проведення обов’язкового щорічного щеплення домашніх собак і котів від сказу, в тому числі сторожовим та мисливським собакам! Щеплення тварин від сказу в державних установах ветеринарної медицини м. Здолбунова та Здолбунівського району є безкоштовним! Виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку; охороняйте їх від укусів інших тварин; не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю. Будьте обережні при поводженні з тваринами, особливо з безпритульними.

Пам`ятайте! Сказ ‒ хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини. Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків! Лише своєчасно виконані щеплення від сказу захистять Вас від захворювання та врятують Вам та Вашим близьким людям життя!

 

 

Здолбунівське районне управління

Держпродспоживслужби в Рівненській областіВсі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети