Сміттєві заворушення -2. Розслідування газети.
В минулому номері друкованої версії газети ми повідомяли про звернення до нашої газети мешканців будинку по вул. Шкільна, 33 а, які стурбовані суттєвим погіршенням санітарної ситуації через велику кількість сміття і розміщення майданчика із контейнерами поблизу водопровідних мереж. Ми тиждень з’ясовували ситуацію, відтворювали події, листування, спілкувались із мешканцями і ось, що з’ясували.
Хронологія сміттєвих заворушень:
09 лютого 2012 колективний лист мешканців будинку міському голові І. Ольшевському щодо незадовільного санітарного стану на контейнерній площадці біля будинку по вул. Шкільна, 33 а
01 березня відповідь міського голови, де сказано, що всі зауваження були передані керівнику ТОВ „Комунальних підприємств” Потапчуку С. В. та вказано на погану якість наданих послуг вказаному мікрорайону. Зазначена вимога міської ради до підприємства в обов’язковому порядку проводити прибирання прилеглої до контейнерів території і… жодного слова про те, де розміщені контейнери та й взагалі майданчик для збору сміття.
19 квітня мешканці звертаються до керівників волоканалу, санстанції і міського голови з проханням скласти комісію і обстежити територію місця збору сміття поблизу вказаного будинку.
26 квітня директор водоканалу повідомляє мешканцям, що направив лист-прохання до міської ради стосовно перенесення сміттєзвалища.
15 травня міський голова повідомляє головного санітарного лікаря району про те, що комісія провела обстеження і рекомендувала після реконструкції майданчика… переставити контейнери на іншу сторону. Роботи по встановленню нової залізобетонної огорожі мають бути завершені в першій декаді червня.
16 травня головний держсанлікар району В. Литвин інформує мешканців про те, що факти, викладені в їх заяві від 19.04 в частині розміщення контейнерного майданчика біля водопровідного колодязя і мереж підтвердилась. Міському голові направлено припис з пропозицією перенести контейнери на безпечну відстань від мереж, обгородити для виключення розвіювання сміття в термін до 10 червня 2012 року.
Власні щоденні спостереження про життя навколо сміттєзвалища призвели до таких висновків:
Жителі навколишніх будинків доволі акуратно, регулярно відносять сміття до контейнерів, інколи залишають його поруч із контейнерами. Це відбувається у двох випадках. Коли баки переповнені і коли пакети тяжкі (одного разу це були тріснуті скляні банки, які пані побоялась піднімати і кидати ). Негабаритні вантажі, як то обламані гілки дерев, будівельне сміття теж тягнуться до місця концентрації сміття, проте інколи залишаються на підступах до майданчика. Сам майданчик з бетонованими місцями під контейнерами дійсно знаходиться на водопровідній мережі. По обидва боки від входу до майданчика ми знайшли два колодязі, закритих люками. В випадку виникнення прориву і контейнери і самі бетонні стіни будуть заважати проведенню ремонтних робіт водопровідної мережі. Тому актуальним є не лише переставляння контейнерів з під однієї стіни до іншої, а й перепланування всього майданчика. До того ж згаданий санітарним лікарем ДБН якраз і говорить про безпечні відстані від сміттєвих територій, а не лише баків. Так стверджують у своїх поясненнях місцеві мешканці.
Бетонні огорожі в декількох місцях тріснуті і переставлені. Як кажуть місцеві жителі, це сталось тому, що машини, які вивозять сміття виламували їх. Особливої уваги заслуговує саме місце розташування майданчика для збору сміття. Він знаходиться всередині подвір’я багатьох житлових будинків, поруч із дитячим та спортивним майданчиками. Естетично зовсім не привабливий, а інженерно взагалі претендує на звання „найбезглуздіший інженерний комунальний лабіринт міста”. Недолугі декілька тяжких бетонних стін, поміж яких забивається бруд, різної довжини і форми з двома входами. Відстань між цим архітектурним шедевром і технічною спорудою поруч повністю заросла бур’яном, в якому теж повно сміття. Ми зробили декілька знімків з висоти і ви можете самі оцінити, як це все виглядає.
Щодо інших норм і санітарних правил благоустрою. Цитуємо Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій
3.6. Санітарне прибирання, збирання сміття і вторинних матеріалів
3.6.1. Санітарне прибирання, збирання сміття і вторинних матеріалів здійснюється шляхом:
– установлення на обслуговуваній території збиральників для твердих побутових відходів, а в неканалізованих будинках необхідно мати, крім того, збиральники (вигреби) для рідких відходів;
– своєчасного прибирання прибудинкової території і систематичного спостереження за її санітарним станом;
– вивезення відходів відповідно до графіка прибирання відходів та контроль за його дотриманням;
– забезпечення вільного під’їзду і освітлення біля майданчиків під установлення контейнерів і сміттєзбиральників;
– утримання у справному стані контейнерів і сміттєзбиральників для відходів (крім контейнерів і бункерів, що числяться на балансі інших організацій) без переповнення і забруднення території;
– миття контейнерів за допомогою щіток та мильно-содових розчинів у сміттєзбиральній камері. Контейнери, які є у власності спецавтопідприємств, повинні встановлюватися в межах домоволодінь чистими;
– проведення серед населення широкої роз’яснювальної роботи щодо дотримання чистоти.
3.6.2. Збирання побутових відходів слід здійснювати в:
– переносні металеві сміттєзбиральники місткістю до 100 л, установлені під навісом, для жилих будинків із населенням до 200 осіб;
– контейнери місткістю до800 л- для жилих будинків із населенням 200 осіб і більше.
3.6.3. Тимчасові сміттєзбиральники повинні бути щільними, а стінки і кришки – пофарбовані стійкими барвниками.
Фарбування всіх металевих сміттєзбиральників має виконуватися не рідше двох разів на рік – навесні і восени.
3.6.4. Сміттєзбиральники всіх типів повинні встановлюватися на бетонованому або асфальтованому майданчику, як правило, з огородженням із стандартних залізобетонних виробів або інших матеріалів із насадженням навколо майданчика чагарникових насаджень.
3.6.5. Під’їзди до місць, де встановлені контейнери і стаціонарні сміттєзбиральники, повинні освітлюватися і мати тверді покриття з урахуванням розвертання машин і випуску стріли підйому контейнеровоза або маніпулятора.
3.6.6. Сміттєзбірники необхідно розміщувати на відстані від вікон та дверей жилих будинків не менше20 м, але не більш100 мвід вхідних під’їздів.
Зовнішній вигляд контейнерів, їх регулярне фарбування і мийка – про це можна тільки мріяти. Контейнери біля Шкільної, 33 а цим вимогам абсолютно не відповідають. Мало того вони не фарбовані і диряві.
Технологія роботи зі сміттям. Сміттєві баки реально наповнюються дуже швидко, машин, які спеціально підкидають сміття, ми не бачили. За вихідні баки вже були повні, тому до приїзду сміттєвоза пакетами були обставлені всі вільні місця навколо них. Машина забрала лише вміст баків, вже що було поруч, так і залишилось лежати поруч. Великогабаритне сміття тільки збільшилось і не вивозилось.
Отже, констатуємо. І керівник водоканалу, санстанції і комісія міської ради визнали і погодились, що розташування у нинішньому вигляді місця збору сміття не відповідає нормам і правилам благоустрою. З невідомих нам причин чиновники маніпулюють поняттями майданчик і сміттєві контейнери, пропонуючи їх перенести на безпечну відстань. Переносити потрібно саме весь майданчик, щоб звільнити доступ до водоносної мережі, а не викладати пазли з контейнерів. Куди переносити? Інженер з благоустрою міської ради напевне знайде відповідь на це запитання. Як мінімум можна поспілкуватись із жителями і запропонувати їм вигляд майданчика, який буде принаймні не дратувати своїм архітектурним виглядом, сміттям, що розлітається. Пропонуємо схематичний вигляд того, що можна зробити.
Площадку звужуємо, робимо правильної паралелепіпедної форми, по обидві довгі стіни робимо навіс. Навіс може бути із легких конструкцій із натянутою захисною плівкою, матерією чи просто переплетених дротів, шнурків тощо. Бажано щоб навіс був відкидний, що полегшує забирання контейнерів спеціальними сміттєвозами. Цей навіс винонуватиме функцію запобігання розвіюванню сміття. Не відкриємо секрету, якщо скажемо, що однією з причин відсутності кришок на баках і подібних навісів є… їх потенційні крадіжки самими ж мешканцями. Тому надважливою є участь у врегулюванні цих сміттєвих заворушень і життелями прилеглих будинків. Це ж просто чемно доносити все сміття за призначенням, машинам регулярно його забирати, представникам міськради чи підприємству, що обслуговує проконтролювати джерело походження зайвого сміття, а прибиральникам зачищати територію після розвантаження контейнерів. Це майже все. Майже тому, що залишається декілька нез’ясованих моментів. Чому припис державного санітарного лікаря досі не виконаний міським головою (до 10.06, наші фото періоду 15-18.06), чому лист-прохання начальника водоканалу ігнорується міським головою, чому обслуговуючому підприємству лише вказано зауваження, а не пред’явлені претензії зі сторони замовника послуг, тобто міської ради. Саме ТОВ „Комунальних підприємств” є одним із найбільших підрядників міської ради. Думається, що така значна кількість мешканців, які живуть в цьому мікрорайоні, заслуговує на більш якісне обслуговування. А щодо влаштування стихійної автостоянки навколо сміттємайданчика – то це вже, шановні мешканці, ви самі її собі придумали. Законів же два один по паперах, один по совісті, і останнього ніхто не відміняв. Давайте так – ми продовжуємо контролювати виконання тих законів що на папері, а ви тих, що по совісті і добросусідству. Тоді успіх гарантований.
Катерина Мазур, Микола Орлов
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.