Швейцарія зробила ще один крок до комунізму

Swiss-franc-pixanews-10-680x527У Швейцарії зібрані 126 тисяч підписів за введення « Безумовного основного доходу » в 2000 євро, що гарантує безбідне життя навіть тим, хто не хоче працювати. Тепер питання про «безумовний основний дохід» буде винесено на всенародний референдум. Швидкість збору 126 тисяч підписів стала рекордною за всю історію референдумів в Швецаріі. Сторонники БОДу впевнені, що гарантований прожитковий мінімум не позбавить швейцарців бажання працювати.

За матеріалами aftershock.su/?q=node%2F202145

«Безумовний основний дохід» ( БОД ) гарантував би кожному дорослому жителю Швейцарії щомісячний дохід у розмірі 2500 франків (приблизно 2000 євро). За ці гроші не треба було б працювати або стояти на біржі праці, ці гроші не є соціальною допомогою нужденним. Вони виплачуються державою просто так, без будь-яких умов. Працюючим, до речі, теж.

Це звучить як утопія. Швейцарська газета Neue Zürcher Zeitung вже порівняла проект закону з ідеєю скасувати силу тяжіння. Однак не все так просто. Ініціатори введення БОД вважають, що законопроект цілком реалістичний, корисний для суспільства і посильний для бюджету .

Прихильники БОДу впевнені, що гарантований прожитковий мінімум не позбавить нас бажання працювати. Більшість працює, оскільки бачить у своїй діяльності сенс і відчуває, що робота позитивно оцінюється суспільством. З введенням гарантованого доходу в цьому нічого не зміниться.

Однак щоб залучити людей на роботу, яка зараз є непривабливою і низькооплачуваною, роботодавцю доведеться створювати кращі умови праці та підвищувати зарплату.

Як не дивно, багато роботодавців не є супротивниками БОДу. Так, засновник мережі магазинів  Гетц Вернер ( Гетц Вернер ) вже протягом кількох десятиліть послідовно відстоює ідею БОДу для всіх.

Вернер порівнює можливе введення гарантованого доходу з відкриттям, яке зробило людство, коли дізналося, що Земля не плоска, а кругла. На думку Вернера, з введенням БОДу ми несподівано зрозуміємо, що ні матеріальна потреба змушує нас працювати, а навпаки, матеріальна забезпеченість дозволяє нам працювати по- справжньому. Продуктивність праці виросте, оскільки всі будуть займатися тим, що їм дійсно до душі. Ніхто не буде боятися змінювати роботу і експериментувати. Для Вернера також важливо, що за наявності гарантованого доходу кожен  зможе більше часу присвячувати виховання дітей і догляду за хворими родичами.

Здоровий глузд наче підказує, що неможливо знайти кошти для виплати БОДу . Однак держава вже зараз витрачає величезні гроші на соціальні виплати. Так прихильники законодавчої ініціативи підрахували, що в Швейцарії БОДу на рівні 2500 франків для дорослих і 625 франків для дітей необхідні 200 мільярдів франків на рік. Зараз витрати держави на соціальні виплати становлять 70 мільярдів – і це без урахування витрат на бюрократичний апарат, який вирішує, кому потрібна соціальна допомога, а кому ні. БОД зробить бюрократію в цьому питанні непотрібною. Гроші будуть призначені всім.

Крім того , ініціатори БОДу планують спростити податкову систему. Наприклад, власник мережі магазинів  Вернер вважає, що всі податки можна замінити податком на додану вартість у розмірі 50 % – зараз у вартості товару всі податки враховані, тому різке підвищення податку на додану вартість при повному скасуванні інших податків не призведе до інфляції, однак дозволить скоротити бюрократію. У результаті у держави з’являться ще додаткові кошти.

Зараз БОД не виплачується ні в одній державі світу, однак експерименти проводилися, і результати були позитивними. Так, в Намібії, в селі Очіверо з населенням близько тисячі чоловік, благодійні організації протягом року виплачували кожному жителю щомісяця 100 намібійських доларів (приблизно 9 євро). У перший місяць жителі просто напилися на ці гроші. Проте потім у селі почали відбуватися дивні зміни. Жителі відкривали булочні, перукарні, артілі з виробництва цегли. Діти перестали голодувати, чоловіки перестали займатися браконьєрством. Споживання алкоголю і злочинність різко скоротилися. Іншими словами, все відбулося за рецептом Вернера: «Не матеріальна потреба змушує нас працювати, а навпаки, матеріальна забезпеченість дозволяє нам працювати по- справжньому».Swiss-franc-pixanews-4-680x489

Процедура передачі підписів для розгляду БОДу на референдумі супроводжувалася мистецькою акцією . У Берні на площі з вантажівки були висипані 8 мільйонів мідних монеток – по монетці на кожного жителя Швейцарії. Для проведення акції ініціаторам БОДу довелося взяти кредит. Потім в банку протягом 10 днів 75 добровольців витягали монетки з паперових рулонів. Загальна вага монет склала 15 тонн.

Тепер в уряду є максимум п’ять з половиною років , щоб винести на референдум проект закону про «безумовний основний дохід». Проте можливо, що голосування відбудеться вже наступного року.

Швейцарія – один з рекордсменів за доходами на душу населення – $ 43,3 тис. Але ідея «швейцарського комунізму» грунтується не  тільки на грошах – зрештою , Швейцарію обходять інші країни – Гонконг з його $ 44,996 на людину ; США – $ 46,874 ; ОАЕ – $ 47,694 ; Бруней – $ 48,943 ; Норвегія – $ 51,959 ; Сінгапур – $ 56,498 ; Люксембург – $ 85,432 ; Катар – $ 88,222 .

Між тим, є всі підстави припускати, що «підтвердження комунізму» можливі лише в тих спільнотах, де присутня суспільна мораль, люди об’єднані колективними інтересами , добре знайомі один з одним. Тобто при збереженні загальних інтересів “.Swiss-franc-pixanews-8-680x512

Своєрідним девізом для ініціаторів «безумовного основного доходу» могли б стати слова Володимира Набокова, який прожив у Швейцарії 17 років: « Прокляття праці та битв веде людину назад до кабана (…) Пролетарі, роз’єднуйтесь ! Старі книги помиляються. Світ був створений в день відпочинку».Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети