Секретні файли Здолбунівської міської влади

Все складніше стає отримувати інформацію про діяльність нашої міської влади. Ось і на останній наш запит вони спочатку попросили додатково 20 днів на опрацювання відповіді, а через 20 днів прислали рахунок на 240 гривень :) хоча ніяких копій робити ми не просили, а всю інформацію хотіли отримати на електронну пошту (див.скан запита-всі фото при натисканні збільшуються). Ми пішли далі і поцікавились які ж відомості міська влада вважає такими, що не потрібно знати громадськості. І отримали зміст розпорядження голови, що розкриває  нашу цікавсіть. Але спочатку нагадаємо, що говорить Закон з приводу обмеження своїх громадян в інформації, якою володіє влада. Законодавчо передбачено три типи інформації з обмеженим доступом:

–    Конфіденційна інформація

–    Таємна інформація

–    Службова інформація

Конфіденційна інформація  –  інформація про фізичну особу (відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована), а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень. (стаття 21  Закону України «Про інформацію»)

Таємна інформація – інформація, яка   містить   державну,   професійну, банківську таємницю, таємницю слідства та іншу передбачену законом таємницю. (стаття 8  Закону України «Про доступ до публічної інформації»)

Службова інформація – інформація, що міститься в документах суб’єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов’язані з  розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних,  наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; інформація зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. (стаття 9  Закону України «Про доступ до публічної інформації»)

Закон передбачає три обов’язкові вимоги, при сукупності яких доступ до інформації може бути обмеженим. Так, згідно п. 2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеження доступу до інформації здійснюється при дотриманні сукупності таких умов:

1. Виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
2.Розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам.
3. Шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

 

Цікаво, яким законодавством користувалась Здолбунівська міська рада та її голова, який видав розпорядження про перелік відомостей, які містять службову інформацію та відомості, які не містять ознак публічної інформації №180-р? Згідно нього службовою, а отже обмеженою у доступі є зокрема така інформація:

– відомості, що розкривають зміст угод, договорів, які за домовленістю сторін вважаються конфіденційними.

– окремі відомості про прийом іноземних делегацій, окремих іноземців, візити делегацій представників місцевого самоврядування міста за кордон.

– окремі відомості щодо співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями з використання програм (проектів) міжнародної технічної допомоги.

– відомості, що містяться у матеріалах службових розслідувань і перевірок.

Іншими словами: Ми не скажемо вам на яких умовах ми укладаємо договори і як витрачаємо кошти. Для чого вам такі дрібниці. Навіщо вам знати окремі відомості (а що це за відомості?? Під це можна підвести що завгодно від розміру протигазу до плати за готель у Варшаві) хто і що робив із міської ради за кордоном. Всі донорські організації щорічно друкують відкриті, публічні звіти про свою діяльність, а от наша міська рада засекречує загадкові окремі відомості щодо співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями. Ну тут поки що все ясно, бо бажаючих працювати із міжнародних донорів чи інвесторів з такою «відкритою» міською радою і не знайшлось, окрім одного фонду, який повірив, шо міська рада спроможна  тримати своє слово і спільно фінансувати проект заміни вуличного освітлення і нових вікон у садочках міста. Проте не так сталось як гадалось. Міський голова передумали. На тому проект і закінчився.

Також не підлягають розголошенню матеріали перевірок. Т.то якщо наша влада прокралась, чи порушує закони, то ми від неї про це не дізнаємось. Дивно якось. Кого боїмось? Журналістів, мешканців, громадських активістів??

Чи правильно ми зрозуміли зміст розпорядження І.Ольшевського запитуємо у керівника ГМ ОПОРА Рівненського відділення А.Токарського.

Кор.: Андрію скажіть будь-ласка, розпорядження міського голови відповідає діючому законодавству?

А.Т.: Ні. Дане розпорядження міський голова прийняв з перевищенням власних повноважень. Адже, Закон України «Про доступ до публічної інформації» надає право органам місцевого самоврядування  складати перелік відомостей, що становлять службову інформацію і не передбачає складання окремого переліку відомостей, що не містять ознак публічної інформації. Та головне, щоб при присвоєні документу грифу «Для службового користування» він  відповідав сукупності вимог «три складового тесту». Закон передбачає три вимоги до інформації з обмеженим доступом і лише якщо вона відповідає всім трьом пунктам одночасно. В такому разі органи влади можуть обмежити до неї доступ.

  Кор.: А які тоді дії будуть логічними, щоб виправити цю ситуацію?

А.Т.: Так склалося, що ми маємо структуру, яка повинна слідкувати за дотриманням законності і це є прокуратура. Отож, варто було б  звернутися саме до них, щоб вони дали своє рішення щодо даного розпорядження голови. Але, варто згадати, що найбільше говорить про відкритість влади і доступність «наш народний» Президент, тому можна написати звернення і до нього. Адже, він там в столиці не знає, що робиться на місцях, а якби знав, то відразу  покарав би  J. В практиці ОПОРИ є позитивний досвід, коли після звернення зі скаргою до обласної адміністрації та Президента з документу було знято гриф «Для службового користування».

 Кор.: Чи має право розпорядник інформації вимагати кошти за відповідь, якщо запитувач не просив робити друковані копії документів, а бажає отримати відповідь електронною поштою?

А.Т.: Такі ситуації виникають досить часто. Закон передбачає оплату за копії більше 10 сторінок, що були надруковані. А от щодо електронних копій такого не передбачено. Натомість є право запитувача отримувати повну та вичерпну відповідь у електронній формі і без жодних коштів. Теж мали у свої практиці такий випадок. Тоді ми використали право громадянина прийти до органу влади та отримати десять копій безкоштовно. На протязі двох днів десяток активних громадян штурмували обласну раду, щоб отримати свої десять сторінок. Ще одним варіантом є розділити питання на різні запити, так, щоб відповідь на них не перевищувала 10 сторінок і просити все надати листом.

 Звернулись ми із таким же запитанням і до юриста міської ради п.Оксани Рощенко, на що вона відповіла, що такої форми документування як електронний запис для нами запитуваних документів не передбачено, тому сканувати у функції міської ради не входить, а ми можемо або надіслати потрібну кількість запитів і якщо відповідь на них не буде перевищувати 10 сторінок то їх нам надішлють безкоштовно, або приходити потрібно із фотоапаратом і на місці ознайомитись із потрібними документами. Т.то всі зійшлися на тому що запитувана інформація таки має спосіб отримання її у повному обсязі, проте не зрозумілим залишилось для чого стільки тягнути часу, а не посприяти наданню такої інформації одразу.

 Таким чином, обмеженню в доступі може підлягати лише та службова інформація, що міститься в документах суб’єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов’язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень. Чому ж приховують від населення іншу інформацію і накладають на неї обмеження? Мабуть є що приховувати! А хтось на звіті перед громадою нещодавно пишався приймальною для  громадян для більш прозорого управління містом як наслідок участі у програмі “«Впровадження правил відкритого врядування в малих містах Рівненської області»”…

Аналітичний відділ ЗЕОНу



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети