Що зробити щоб не втратити неприватизовану квартиру

kvartyraНещодавно в ЗМІ було чимало різних повідомлень про те, що громадяни, які ще не приватизували своє житло, можуть його втратити, або ж сплачувати, крім квартплати та комунальних платежів, ще й плату за його оренду місцевій раді.

Такі висновки виникали на підставі прийнятої Кабміном Постанови від 20 квітня 2016 р. № 301, якою затверджений Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків. В пункті 10 цього порядку вказано, що у разі, коли в списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.

Тож чи варто людям, які проживають у неприватизованому житлі, боятися виселення і як варто діяти в такій ситуації розповідаєюрист РОГО «Комітет виборців України» Вячеслав Горбенко:

«Стаття 47 Конституції України чітко вказує, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Більше того, як роз’яснив у своєму Рішенні Конституційний Суд України (№ 15-рп/2010 від 10 червня 2010 року (справа про безоплатну приватизацію житла), право людини на житло є загальновизнаним. Згідно з Конституцією України це право, як і інші конституційні права, є невідчужуваним, непорушним і рівним для всіх без будь-яких обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Воно не може бути скасоване і обмежене, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Тому, навіть у випадку списання з балансу багатоквартирного будинку, в якому є неприватизовані квартири, мешканців такого житла органи місцевої влади не вправі його позбавити (виселити) або ж примусити приватизувати – Конституція не дозволяє.

Однак конституційний захист права на житло, в реаліях теперішнього часу, не гарантує громадянам повного захисту їх житлових прав. Немає жодних гарантій, що законодавці в майбутньому не змінять або ж взагалі не припинять дію Закону «Про приватизацію державного житлового фонду». І це в подальшому призведе до позбавлення органами місцевої влади таких громадян неприватизованого житла.

Тому, для уникнення зайвих проблем у майбутньому, громадянам, які ще не приватизували своє житло, краще приватизувати його. Для цього необхідно зробити кілька послідовних кроків:

Крок 1. Громадянин звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Органом приватизації, як правило, є або міськвиконком місцевої ради, управління ЖКГ при виконкомі, або одне з комунальних підприємств, утворених ним.

Крок 2. Громадянин подає до органу приватизації, крім заяви, такі документи:

– копію документа, що посвідчує особу;
– технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку (якщо не має, то самостійно звертається в місцеве БТІ та оформлює його);
– довідка про склад сім`ї та займані приміщення;
– копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку);
– документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);
– копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;
– заява-згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.
Увага! За неповнолітніх членів сім`ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або піклувальники. Згоду на участь у приватизації дітей вони засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини. якщо дитина віком від 14 до 18 років (настає неповна цивільна дієздатність особи), додатково до заяви додається письмова нотаріально засвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.
Увага! Згідно з чинним законодавством щодо приватизації серед необхідних для приватизації житла документів немає довідок про відсутність комунальних боргів. А отже, громадяни не зобов`язані їх збирати та подавати до органу приватизації. Відповідно чиновники, відповідальні за приватизацію житла, не мають права змушувати людей це робити.
Крок 3. Орган приватизації видає розпорядження щодо квартир (будинків), кімнат у комунальних квартирах чи готує проект рішення органу місцевого самоврядування щодо жилих приміщень у гуртожитках.
Крок 4. Орган приватизації оформлює та видає громадянинові свідоцтво про право власності на житло, яке реєструється в спеціальній реєстраційній книзі.
Крок 5. Громадянин, отримавши свідоцтво про право власності на житло, звертається до органу державної реєстрації (ЦНАПу) для проведення державної реєстрації свого права власності на приватизоване житло.

Щодо орендної плати, то це питання регулюється на добровільних засадах між квартиронаймачем і власником такого неприватизованого житла на підставі укладеного між ними договору найму (оренди) згідно з цивільним законодавством. Але жодних гарантій, що міська влада не оформить за собою права на квартиру і потім не поставить перед мешканцем питання про оплату за проживання в ній орендної плати, немає. Тому краще права на житло все ж оформити».

Юридичний відділ РОГО КВУ


Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети