Що важливо знати про безпеку, відвідуючи перукарню чи салон краси
Сьогодні салони краси та перукарні надають десятки послуг, які повинні бути не тільки високої якості, але і безпечні для здоров’я, бо прирівнюються до медичних маніпуляцій. Не можна сказати, що відвідування салонів краси обов’язково обернеться для вас яким-небудь захворюванням, проте всі вони є потенційно небезпечними щодо ризику зараження стафілококовими, стрептококовими, грибковими інфекціями, гепатитами В та С, ВІЛ і іншими захворювання.
Приклади деяких захворювань, які можна «підхопити» у закладах, де працюють недобросовісні працівники індустрії краси. Стафілокок, стрептокок – найпоширеніші інфекції. Якщо на шкірі голови, обличчя є мікротравми, заразитися можна у перукарні, після розчісування інфікованим гребінцем, гоління.
Бородавки не так небезпечні, але вносять у життя незручності. Бородавки – це вірусне захворювання, вірус може проникати через ранки і подряпини.Грибкові захворювання можна підхопити в тому числі і у манікюрному, педікюрному кабінетах. Коростяний кліщ викликає у носія шкірний висип і сильний свербіж. Як і педикульозом, коростою можна заразитися через предмети загального користування (рушники або гребінці). І, мабуть, найстрашніше, що через травми шкіри в організм можуть проникнути такі інфекції як гепатит B і C, ВІЛ, венеричні захворювання.
Майстру необхідно обов’язково пам’ятати, що, на превеликий жаль, клієнти можуть бути безсимптомними носіями збудників різних інфекцій. Тому, щоб не заразити когось і не заразитись самому, при виконанні клієнтам процедур ( особливо манікюру, педикюру і т.і.) необхідно суворо дотримуватися запобіжних заходів, регулярно проходити періодичні медичні огляди та гігієнічне навчання.
Інструменти багаторазового застосування, які задіяні при проведенні маніпуляцій – це потенційно небезпечний фактор передачі, тому що достатня інфікуюча доза дуже мала, а час знаходження на предметах побуту великий.Для роботи з кожним клієнтом майстер повинен використовувати стерильний інструментарій та чисту білизну. Щоб запобігти зараженню протерти інструмент просто спиртом чи перекисом водню недостатньо – а так часто роблять працівники багатьох салонів. За санітарними вимогами інструмент багаторазового використання має проходити декілька етапів стерилізації.
Спочатку дезінфекція – знезаражування дезінфектантами, що мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи. Наступний етап – механічна очистка: промивання за допомогою спеціальної щітки під проточною водою. І насамкінець – власне стерилізація. Для проведення стерилізаційної обробки в перукарні допускається використання стерилізаторів, працюючих за методом ультрафіолетової, термічної, ультразвукової або комбінованої стерилізації, а також засобів, призначених для стерилізації інструментарію. Допускається застосування стерилізаторів, що мають сертифікат відповідності і дозволені до застосування Міністерством охорони здоров’я України. Стерилізація проводиться згідно з інструкцією по використанню, затвердженою МОЗ України. Зокрема:
а) ножиці після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;
б) інструменти і предмети з пластичних мас – щітки, гребені після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати і стерилізувати. Рекомендується застосування засобів, призначених для дезінфекції і стерилізації виробів з пластмаси;
в) інструменти для манікюру після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;
г) електричні машинки – після використання ріжучу частину необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати, корпус протирати дезрозчином;
д) затискачі і бігуді – після використання обробляються дезрозчином, механічно очищаються, миються теплою водою після кожного клієнта;
е) змінні насадки для обладнання в косметологічних і педикюрних кабінетах після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати;
ж) інструментарій для нанесення гриму, макіяжу після кожного клієнта необхідно дезінфікувати, механічно очищати і стерилізувати;
з) кушетки для масажу перед обслуговуванням наступного клієнта повинні накриватися чистим простирадлом, що не використовувалося;
і) інструментарій для виконання татуажу та перманентного макіяжу, які повинні проводитися лише в косметологічних кабінетах, після використання необхідно дезінфікувати, промивати проточною водою, механічно очищати і стерилізувати. Фарби та апарати, що використовуються для виконання татуажу, повинні бути дозволені до застосування органами, установами чи закладами державної санітарно-епідеміологічної служби.
У майстра манікюру ( перукаря) має бути 2 – 3 набори інструментів. Перш ніж сісти за робочий стіл майстер манікюру має обробити його антисептичним засобом, ваші руки – спеціальним антисептиком для шкіри, помити та продезінфікувати власні руки. На сьогодні відповідальність за дотримання вимог санітарно-протиепідемічного режиму покладається на керівників перукарень та салонів краси. Візуально неможливо оцінити роботу стерилізаторів, їх ефективність можна лише підтвердити лабораторними дослідженнями (взяттям змивів з робочих інструментів, обладнання тощо). Такі дослідження проводять лише спеціалізовані лабораторії, які акредитовані належним чином, в т.ч. Здолбунівське районне лабораторне відділення Рівненського міжрайонного відділу Державної установи “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”, згідно з укладеними з власниками перукарень та салонів угодами.
На жаль, не всі власники перукарень готові витрачати додаткові кошти на те, щоб проконтролювати проведення дезінфекції інструментарію та інші лабораторні дослідження. Лише 10 перукарень в м. Здолбунів і 1 в смт. Мізоч здійснюють лабораторний контроль за дезінфекцією і стерилізацією:
–перукарня «Версаль», вул. Зелена, 97 ;
– косметологічний салон «Леді», вул. Л.Українки, 1 ;
– перукарня «Будинок побуту», вул. Шкільна, 30а;
– перукарня «Лілея», вул. Л.Українки, 9;
– перукарня «Локон», вул. Шкільна, 8;
– перукарня «Анна», вул. вул.. Б.Хмельницького, ;
– перукарня «Візаж», вул. Кн. Ольги, 30/1;
– перукарня «Лонда+», вул. Шкільна, 23;
– перукарня «Студія краси», вул. Кн.Ольги, 39;
– перукарня ПП Тонковид О.В., вул. Заводська, 1а ;
– перукарня ПП Жемга І.В., смт.Мізоч, вул. Б.Хмельницького, 5.
Але неможливо щодня проконтролювати роботу кожного перукаря чи манікюрниці. Тому всім, хто користується перукарськими послугами, необхідно самим звертати увагу на якість та безпеку обслуговування. При відвідуванні перукарень та салонів не будьте байдужими до свого здоров’я!
Здолбунівське РЛВ ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України»
фото tt.org.ua
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.