Що варто знати новообраним сільським/селищним головам?

село25 жовтня 2015 в Україні відбулися місцеві вибори. За їх результатами по всій країні обрано тисячі нових депутатів та сотні голів місцевих рад сіл, селищ і міст.
В сільській місцевості особлива відповідальність за громаду традиційно покладається на місцевого сільського чи селищного голову. Чимало з них цього року вперше приступлять до виконання таких обов’язків.
Тож аби вже із самого початку їхня діяльність пішла в правильному і законному руслі, пропонуємо юридичну консультацію про те, як має оформлюватися статус сільського/селищного голови, якого обрали на відповідну посаду.
Правове регулювання
Процедури обрання і вступу сільського/селищного голови на посаду регулюються низкою нормативно-правових актів. Зокрема, Законами «Про місцеві вибори», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні». Також особливості застосування відповідних норм є в роз’ясненні щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженому постановою ЦВК №381 від 02.10.2015 р.
Рішення про визнання голови обраним
Відповідно до ч. 4 ст. 85 Закону «Про місцеві вибори» сільська/селищна територіальна виборча комісія не пізніш як до 30 жовтня 2015 року включно на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського/селищного голови мала прийняти рішення про визнання сільського/селищного голови обраним. Звісно, якщо не було підстав для проведення повторного голосування чи визнання виборів такими, що не відбулися. Таке рішення комісія має оприлюднити в місцевих друкованих засобах масової інформації. Зазвичай, у газеті районної ради чи адміністрації.
Сільська/селищна територіальна виборча комісія не пізніш як на наступний день після прийняття рішення про визнання особи обраною має такій особі видати копію відповідного рішення. Крім того, ТВК має вас повідомити про обрання і вказати на необхідність подати документи для реєстрації місцевим головою.
Подання документів до ТВК для реєстрації обраним
Тож, відповідно, якщо вас обрали сільським/селищним головою, то протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів необхідно до сільської/селищної територіальної виборчої комісії подати:
1) копію зареєстрованої заяви про припинення дії такого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради – у разі наявності у вас іншого представницького мандата на момент обрання. Якщо обрано сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища особу, яка є депутатом ради, повноваження якої спливають у зв’язку з обранням нового складу ради на цих же виборах, така заява не подається;
2) копію трудової книжки із записом про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного голови, засвідченої у порядку, встановленому Законом України «Про нотаріат». Тобто, копія трудової книжки посвідчується нотаріально. Така копія не подається діючим сільським, селищним головою, обраним на цю ж посаду, та непрацюючим пенсіонером. Водночас сільський/селищний голова, обраний на цю ж посаду, подає довідку сільської/селищної ради про те, що він є сільським/селищним головою і його трудова книжка знаходиться у відповідній раді;
3) копію чи витяг із наказу (розпорядження, рішення, протоколу засідання, загальних зборів колегіального органу тощо) про звільнення з роботи (посади), на підставі якого вчинено відповідний запис у трудовій книжці, засвідчені печаткою підприємства, установи, організації. Тобто, перед подачею відповідних документів до ТВК, якщо попередня (до обрання) робота несумісна з роботою сільського/селищного голови, з іншої роботи слід звільнитися чи припинити підприємницьку діяльність – якщо були до обрання підприємцем.
Увага! Згідно з ч. 4 ст. 12 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю;
4) заяву про відсутність представницького мандата, про невиконання роботи (незайняття посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, села, селища. Така заява подається у разі відсутності у вас іншого представницького мандата, чи ви не виконуєте роботи (не займаєте посади), які несумісні з посадою сільського/селищного голови;
5) копію заяви про зупинення адвокатської діяльності, поданої до ради адвокатів регіону за адресою робочого місця адвоката. Подається особами, які до обрання здійснювали адвокатську діяльність;
6) копію пенсійного посвідчення – це якщо ви непрацюючий пенсіонер;
7) копію документа, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України (копія першої, другої сторінок паспорта громадянина України, сторінок з відомостями про місце проживання), або копію тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України.
Варто зазначити, що вищевказані документи може особисто подати як особа, яку обрано сільським/селищним головою, так і її представник на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Увага! У п’ятиденний строк з дня отримання вищевказаних документів виборча комісія приймає рішення про реєстрацію сільського/селищного голови.
Можливості продовження строку подачі документів
Закон про місцеві вибори передбачає, що коли ви не можете вчасно подати відповідні документи до комісії, то вправі попросити продовжити строк подачі відповідних документів із встановленням нового строку, протягом якого їх потрібно подати в комісію. Так, з цією метою ви можете подати до комісії відповідну заяву з доданими документами, які підтверджують поважність причин (довідку, в тому числі медичну, листок тимчасової непрацездатності, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців з відміткою про знаходження фізичної особи – підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності тощо).
Увага! В разі неподання без поважних причин протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів або у строк, установлений територіальною виборчою комісією за зверненням особи, обраної на посаду сільського, селищного голови, документів, про які вказувалося вище, ТВК у п’ятиденний строк приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного голови та у десятиденний строк з дня прийняття такого рішення призначає повторні вибори відповідно сільського, селищного голови.
Початок повноважень новообраного голови
Сільська/селищна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів місцевої ради в кількості не менш як двох третин від загального складу ради скликає першу сесію новообраної ради.
Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова відповідної ТВК, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського/селищного голови.
Повноваження сільського/селищного голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською/селищною виборчою комісією на пленарному засіданні сільської/селищної ради рішення про його обрання.
Повноваження сільського/селищного голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською/селищною виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Зокрема, після складення і підписання Присяги. Адже посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги.
Трудова книжка місцевого голови
На сільського/селищного голову, як і на будь-якого іншого офіційно працевлаштованого працівника, ведеться трудова книжка. Так, згідно листа Головного управління державної служби України від 06.02.2002 року №42/621 у трудовій книжці сільського, селищного голови в розділі «Відомості про роботу» робиться запис про обрання на відповідну посаду із зазначенням дати обрання, підстави для внесення запису (номер і дата протоколу територіальної виборчої комісії та сесії ради, де його було оголошено), порядкового номеру запису.
Крім того, до трудової книжки вносить записи про:
– складення Присяги, що передбачає ст. 11 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування». Її складають на сесії новообрані голови, яких обрано вперше;
– присвоєння рангу, що передбачено ст. 15 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування». Такий ранг у визначених законом межах присвоює відповідна новообрана сільська/селищна рада.
Тож щиро бажаємо успіхів новообраним місцевим головам у їхній роботі на благо і заради розвитку тих громад, котрі довірили їм цю почесну місію.
Микола Глотов, керівник правових програм РОГО КВУ



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети